Architektura MuratorSzkoła Architektury9. edycja konkursu dla młodzieży w ramach programu Kształtowanie przestrzeni

9. edycja konkursu dla młodzieży w ramach programu Kształtowanie przestrzeni

Organizatorzy programu edukacyjnego Kształtowanie Przestrzeni zapraszają młodzież w wieku 12-19 lat do udziału w konkursie na niezwykłe opowieści o miejscu zamieszkania.

9. edycja konkursu dla młodzieży w ramach programu Kształtowanie przestrzeni
Grafika promująca tegoroczną edycję konkursu dla młodzieży w ramach programu Kształtowanie przestrzeni

Program Kształtowanie Przestrzeni to szereg działań skierowanych do młodzieży w wieku 12-19 lat zainicjowanych w 2014 roku przez Izbę Architektów Rzeczpospolitej Polskiej. Konkurs jest równie ważną jego częścią jak zajęcia warsztatowe prowadzone przez architektów – edukatorów. Dlaczego powszechna edukacja architektoniczna jest taka istotna? Ponieważ jakość polskiej przestrzeni nie zależy wyłącznie od architektów. Celem naszego programu jest rozwijanie świadomości przestrzeni, w której się poruszamy i którą zamieszkujemy, uwrażliwienie młodzieży na problemy przestrzenne, środowiskowe i społeczne, a także m.in. zwrócenie uwagi na regionalne tradycje architektoniczne i urbanistyczne oraz budowanie tożsamości kulturowej – tłumaczy Anna Kulińska, krajowy koordynator programu Kształtowanie Przestrzeni.

Czytaj też: Kształtowanie przestrzeni: program edukacyjny dla szkół [WIDEO] |

W bieżącej edycji konkursu, odbywającej się pod hasłem „Moje miasto – tu dzieją się rzeczy niezwykłe”, młodzież ma za zadanie wcielić się w rolę przewodnika po swojej miejscowości. Pokazać to, czego nie można dowiedzieć się z oficjalnych materiałów promocyjnych. Opowiedzieć o swoich ulubionych miejscach, budynkach i widokach, ludziach oraz lokalnych tradycjach. Przedstawić ciekawe historie związane z miejscowością, które wydarzyły się naprawdę lub tylko w wyobraźni. Organizatorzy oczekują, że uczestnicy konkursu przyjrzą się dokładnie swojej miejscowości i w ciekawy oraz zaskakujący sposób zaprezentują w formie planszy to, co niezwykłego udało im się odkryć. Praca konkursowa dotyczyć może dowolnego miasta, wsi lub części miejscowości, np. dzielnicy, placu, parku czy ulicy. Miasto może grać rolę pierwszoplanową lub stać się tłem rozgrywających się w nim zdarzeń.

Konkurs w ramach programu Kształtowanie Przestrzeni, dla nas architektów, jest konkursem szczególnym. Pokazuje bowiem spojrzenie na budynki, na ich otoczenie, na krajobraz oczami osób, które w tej przestrzeni mieszkają, uczą się, bawią, odpoczywają. My – zawodowcy – w każdej edycji tego konkursu uczymy się jak można widzieć tę przestrzeń inaczej. Już nie pod kątem zawodowym, tylko pod kątem właśnie tych, którzy tę przestrzeń użytkują – mówiła Małgorzata Pilinkiewicz, prezes Izby Architektów RP, podsumowując zeszłoroczną edycję.

Czytaj też: Archiwycinanka: stwórz własne miasto |

Pula nagród w konkursie to aż 20 tys. zł. Plansze w wersji elektronicznej należy przesłać mailem do 20 maja 2022 roku. Prace oceniane są w dwóch kategoriach wiekowych: szkoły podstawowe (klasy 6-8) oraz szkoły ponadpodstawowe. Rozstrzygnięciu konkursu tradycyjnie towarzyszy uroczysta gala organizowana w czerwcu w Warszawie. W warunkach pandemicznych gala odbywa się online. Zwycięzcy otrzymują nagrody rzeczowe, ale szkoły lub inne placówki edukacyjne, które są reprezentowane przez zwycięzców, zdobywają nagrody pieniężne.

Partnerami Izby Architektów RP w realizacji programu Kształtowanie Przestrzeni są Fundacja Promocji Architektury Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP oraz firma Fakro. Konkurs objęty jest patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki, Narodowego Centrum Kultury, Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC. „Architektura-murator” tradycyjnie jest partnerem medialnym inicjatywy. Regulamin konkursu dostępny jest na stronie: www.ksztaltowanieprzestrzeni.pl.

Tagi:
Ogólnopolski konkurs Współczesna sztuka użytkowa dla Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej Koło Naukowe Architektury Współczesnej Politechniki Lubelskiej ogłasza ogólnopolski konkurs dla uczniów i studentów „Współczesna sztuka użytkowa dla Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej”.
Trwa konkurs na najlepszy dyplom promujący zielone dachy lub ściany Polskie Stowarzyszenie Dachy Zielone ozaprasza do udziału w drugiej edycji konkursu na najlepsze prace dyplomowe dotyczące szeroko rozumianej problematyki zielonych dachów lub ścian.
Gdyński Modernizm w Obiektywie: konkurs fotograficzny Trwa 12. edycja konkursu fotograficznego Gdyński Modernizm w Obiektywie 2022. Zgłoszenia do 12 sierpnia.
Top Woman in Real Estate 2022: wyniki konkursu Poznaliśmy wyniki konkursu Top Woman in Real Estate 2022. Wśród nagrodzonych po raz pierwszy mężczyzna!
Konkurs na najpiękniejsze wizualizacje z drzwiami DRE Supreme by K. Miruć Jesteś projektantem, architektem, grafikiem lub designerem? Umiesz tworzyć piękne wizualizacje wnętrz? Koniecznie weź udział w konkursie organizowanym przez DRE! Stwórz wizualizację z drzwiami z linii DRE Supreme by K. Miruć i wygraj nawet 10 000 złotych. Zgłoszenia można wysyłać do 16 maja.
Ostatnie dni na zgłoszenie do konkursu o ekobudownictwie Jesteś studentem i interesujesz się ekologicznymi rozwiązaniami? Jeszcze tylko do 14 marca możesz zgłosić się do konkursu. Zadanie konkursowe polega na zaprezentowaniu ciekawego i ekologicznego rozwiązania, które może wpłynąć na zmianę sposobu, w jaki budujemy, mieszkamy i żyjemy.  Możesz je wykonać za pomocą infografiki, krótkiego filmu lub tekstu. Zaprezentowane przez Ciebie rozwiązanie może być zarówno Twoim autorskim pomysłem, jak i koncepcją, która jest już powszechnie stosowana. Zanim przystąpisz do pracy, zapoznaj się z krótką listą inspiracji.