Architektura MuratorSzkoła ArchitekturyNajwyższy budynek świata – Burj Khalifa

Najwyższy budynek świata – Burj Khalifa

Burj Khalifa zredefiniował to, co wydawało się niemożliwe w projektowaniu i inżynierii budynków. To najwyższy budynek świata, który łącząc najnowocześniejsze technologie i różne wpływy kulturowe, stał się globalną ikoną.

Najwyższy budynek świata – Burj Khalifa
Widok na najwyższy budynek świata, Burj Khalifa, w otoczeniu innych wieżowców w Dubaju / Fot. Getty Images

Burj Khalifa
Dubaj, Zjednoczone Emiraty Arabskie

Autorzy
Adrian Smith
Skidmore, Owings & Merrill LLP

Inwestor
Emaar Properties

Wysokość do strukturalnego wierzchołka
828 m

Wysokość całkowita
829,8 m

Powierzchnia użytkowa
309 473 m²

Projekt (data)
2004

Data realizacji (koniec)
2010

Bryła najwyższego budynku świata

Najwyższy budynek świata składa się z trzech elementów konstrukcyjnych, rozmieszczonych wokół centralnego rdzenia. Modułowy układ w kształcie litery Y, z odpowiednimi odchyleniami wzdłuż każdej z tych okalających środek części, zapewnia stabilność całej konstrukcji. Ponadto taka forma zwiększa liczbę okien wychodzących na Zatokę Perską, a odpowiednie ustawienie budynku dodatkowo minimalizuje wpływ wiatrów znad wybrzeża. Centralną część konstrukcji wieńczy rzeźbiona iglica.

Najwyższy budynek świata – Burj Khalifa
Widok na Burj Khalifa, najwyższy wieżowiec świata, od strony ulicy Sheikh Zayed Road / Fot. Getty Images

Najwyższy wieżowiec świata – istotne cechy konstrukcyjne

Ponad 45 000 m3 betonu, ważącego 110 000 ton, wykorzystano do stworzenia fundamentów dla tej najwyższej na świecie budowli. Konstrukcja budynku pochłonęła w sumie 330 000 m3 betonu i 39 000 ton stalowych prętów zbrojeniowych. To jednak nie wszystko w kwestii liczb związanych z tą realizacją, które robią duże wrażenie. Czas działań konstrukcyjnych, jakie były podejmowane przy tym projekcie, można bowiem zsumować do 22 milionów roboczogodzin. Nad powodzeniem wszystkich prac czuwało ponad 380 wykwalifikowanych inżynierów i techników.

Zagospodarowanie pięter najwyższego budynku świata

Początkowych siedemnaście kondygnacji oraz piętra 38 i 39 zajmuje Hotel Armani i specjalne, sygnowane marką rezydencje. Nie jest to jednak jedyna przestrzeń najwyższego budynku świata, która została przeznaczona luksusowi. Ekskluzywne apartamenty znajdziemy również na piętrach od 45 do 108. Wyżej większość poziomów stanowią biura. Wyjątkiem są: restauracja At.mosphere, publiczne obserwatorium, specjalna biblioteka dostępna dla mieszkańców oraz dedykowany smakoszom sklep Lafayette Gourmet.

 

W poniższym filmiku zobaczymy prezentację najwyższego wieżowca świata, który został nagrany przy pomocy drona.

Wnętrza Burj Khalifa

Możliwość wykonania projektu wnętrz dla przestrzeni publicznych najwyższego budynku na świecie miało chicagowskie Skidmore, Owings & Merrill LLP. Zlecenie to koordynowała wielokrotnie nagradzana projektantka Nada Andric. Głównymi materiałami, które wykorzystano są szkło, stal nierdzewna, polerowane ciemne kamienie oraz trawertyn, który zdobi podłogę. Bogate wykończenia weneckimi sztukateriami, ręcznie robionymi dywanikami i kamiennymi podłogami podkreślają luksusowy charakter miejsca. Wszystko zostało zaprojektowane w taki sposób, aby zręcznie łączyć wpływy kultury islamskiej z akcentami pochodzącymi z innych rejonów świata.

Czytaj też: Najwyższy budynek Europy - Łachta Centr

Najwyższy budynek świata – Burj Khalifa
Widok z wnętrza najwyższego budynku świata na rozciągające się poniżej sztuczne jezioro Burj Lake / Fot. Gargolas, Getty Images

Czytaj też: Polacy po raz kolejny z nagrodą w eVolo Skyscraper competition. 2019

Tagi:
Autor: Jowita Rojek
Najwyższy budynek Europy – Łachta Centr Łachta Centr, najwyższy budynek Europy, został wzniesiony dla firmy Gazprom jako symbol potęgi koncernu. Wieżowiec stał się również jednym z najbardziej rozpoznawalnych projektów brytyjskiej pracowni RMJM.
Historia kontrowersyjnego Pałacu Kultury i Nauki Panoramę Warszawy zdominowała sylwetka Pałacu Kultury i Nauki. Budynek od lat wzbudza kontrowersje. W świadomości wielu mieszkańców stolicy jest to symbol dramatycznej epoki w historii Polski. Inni uważają go po prostu za najwyższy, choć nie najbardziej imponujący, budynek w kraju.
Mennica Legacy Tower - nowy wieżowiec na warszawskiej Woli Dobiega końca realizacja kompleksu Mennica Legacy Tower według projektu pracowni Goettsch Partners z Chicago. Prezentujemy film i najnowsze zdjęcia z budowy Mennica Legacy Tower.
Wieżowiec w miejscu Kolmeksu Pracownia Grupa 5 Architekci projektuje ponad 100-metrowy wieżowiec na warszawskiej Woli. Budynek planowany jest na działce po biurowcu Kolmex, vis-à-vis Muzeum Powstania Warszawskiego.
Wieżowiec Wola Tower Na zlecenie prywatnego inwestora biuro Mateusz Tański & Associates Architects opracowało projekt 180-metrowego wieżowca na warszawskiej Woli.
Wieżowce Norra Tornen w Sztokholmie Brutalistyczną formę uzyskano dzięki ułożeniu na sobie modułów wypiętrzających się schodkowo. Kontynuacja stylu widoczna jest w detalach fasady. Do budowy wykorzystano prefabrykowane panele z karbowanego betonu o charakterystycznym zarysie żeber i widocznym kruszywem zastosowanym w mieszance betonu. Wykorzystanie takiej okładziny umożliwiło utrzymanie jednolitego wyrazu elewacji pomimo wielu jej funkcji. Widoczne rowki wykorzystano także jako otwory dla pionów wentylacyjnych oraz dla naturalnej wentylacji apartamentów – pisze Radosław Stach.