Architektura MuratorSzkoła ArchitekturyStudio Zoochitecture: Iza Rutkowska przekształca kolejne przestrzenie publiczne według pomysłu dzieci

Studio Zoochitecture: Iza Rutkowska przekształca kolejne przestrzenie publiczne według pomysłu dzieci

Najpierw był Madryt, teraz Wilno, wkrótce będzie Warszawa. Artystka Iza Rutkowska wraz ze studiem Zoochitecture przeprojektowuje przestrzenie publiczne według pomysłów najmłodszych. 15 października ruszają w Warszawie warsztaty dla dzieci. Wstęp wolny, ale obowiązują zapisy!

Studio Zoochitecture: Iza Rutkowska przekształca kolejne przestrzenie publiczne według pomysłu dzieci
Iza Rutkowska podczas realizacji projektu w Madrycie; fot. serwis prasowy

Iza Rutkowska, znana z eksperymentalnych projektów partycypacyjnych realizowanych w przestrzeni miejskiej wspólnie z użytkownikami, inicjuje Studio Zoochitecture. Projekty powstawać będą tam we współpracy z najmłodszymi mieszkańcami. Pierwsze doświadczenia artystka przeprowadziła w Madrycie w ramach programu „Modele dla miasta uwzględniającego potrzeby dzieci”, który ma na celu wypracowanie nowych typologii funkcjonowania przestrzeni publicznych.

Czytaj też: Wąż w służbie rewitalizacji – polski projekt w Madrycie! |

Jakie to zwierzę? Pałac Kultury, Lotnisko Chopina i Sejm

W tym miesiącu Iza Rutkowska i jej Studio Zoochitecture prowadzi projekt w Wilnie, gdzie razem z tamtejszymi urbanistami będzie przekształcać okolice lokalnego centrum kultury, a już 15 października ruszają warsztaty w Warszawie. Uczestnicy przyjrzą się funkcjonalności najważniejszych gmachów użyteczności publicznej stolicy, w tym Zachęty, Sejmu, Lotniska Chopina, Pałacu Kultury oraz szkole przy ul. Emilii Plater prowadzonej obecnie przez Komunę Warszawa.

Zespół pod kierunkiem Izy Rutkowską będzie pracował na rysunkach technicznych wybranych budynków. Dzieci będą używać ich jak mapy, żeby zapoznać się ze skalą obiektu, a następnie wyszukiwać w planach kształtów zwierząt i nadawać im funkcje użyteczności publicznej. Każda z prac zostanie udokumentowana, a materiały posłużą artystce do przygotowania koncepcji przekształcenia wybranej przestrzeni w taki sposób, aby była bardziej przyjazna, funkcjonalna oraz sprzyjała integracji zgodnie z wizją dzieci.

Studio Zoochitecture: Iza Rutkowska przekształca kolejne przestrzenie publiczne według pomysłu dzieci

Warsztaty pod nazwą „Jakie to zwierzę?” odbywają się w przestrzeni wybranych budynków, są bezpłatne i przeznaczone dla dzieci w wieku 5-12 lat. Zgłoszenia należy przesyłać na adres iza@izarutkowska.com. Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Uczestnictwo będzie możliwe po podpisaniu regulaminu przez opiekuna. Dokładne miejsce spotkania opiekunowie dzieci zakwalifikowanych na warsztat otrzymają drogą mailową.

Iza Rutkowska założycielka Fundacji Form i Kształtów, Międzynarodowej Szkoły Pukania do Drzwi oraz Studia Zoochitecture. Zajmuje się projektowaniem przestrzeni wspólnie z użytkownikami. Efekty jej prac były prezentowane na całym świecie. Wspólnie z dziećmi stworzyła plac zabaw w Madrycie, od 5 lat prowadzi proces przekształceń Podwórka im. Wszystkich Mieszkańców we Wrocławiu.

Terminy warsztatów „Jakie to zwierzę?” w Warszawie:

15 października, godz. 17.00-18.30, Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
17 października, godz. 12.00-13.30, Lotnisko Fryderyka Chopina
24 października, godz. 12.00-13.30, Pałac Kultury i Nauki
25 października, godz. 12.00- 13.30, Sejm RP
26 października, godz. 17.00-18.30, szkoła przy ul. Emilii Plater 31

Projekt jest finansowany ze środków Miasta Stołecznego Warszawy
Partnerzy: Zachęta. Narodowa Galeria Sztuki, Collegium Civitas, Komuna Warszawa

Studio Zoochitecture: Iza Rutkowska przekształca kolejne przestrzenie publiczne według pomysłu dzieci
Wejście od podwórza: rozmowa z Izą Rutkowską Architekci zbytnio otaczają się profesjonalnymi makietami i technicznymi rysunkami, żeby zbliżyć się do ludzi, tak jak ja to robię – na spontanie, przebierając się na przykład za cegłę. Artystka Iza Rutkowska w rozmowie z Agatą Twardoch o współprojektowaniu polskich miast wraz z ich mieszkańcami, dawniej i w czasach pandemii.
Przestrzenie integracji. Czy BWA musi być budynkiem? BWA Wrocław zaprasza do współprojektowania swojej nowej siedziby. W przygotowaniu koncepcji miejsca, które zastąpi funkcjonującą w latach 1962-2019 galerię Awangarda pomóc ma artystka Iza Rutkowska.
Wąż w służbie rewitalizacji – polski projekt w Madrycie! Artystka Iza Rutkowska inicjuje w Madrycie nowy miejski program, polegający na rewitalizacji wybranych przestrzeni poprzez działania skierowane głównie do najmłodszych użytkowników. Pierwsza odsłona projektu miała miejsce 5 listopada podczas Światowego Forum Urbanistycznego UN-Habitat dotyczącego walki z przemocą oraz edukacji na rzecz tolerancji i pokoju.
Historia jednego podwórka: ciąg dalszy Zaniedbane podwórko w rejonie ulic Mierniczej, Łukasińskiego, Prądzyńskiego i Komuny Paryskiej we Wrocławiu należy niewątpliwie do najsłynniejszych tego typu przestrzeni w Polsce. Dostępny jest już film dokumentalny stanowiący podsumowanie kilkuletnich działań w jego obrębie.
Zapisz się do Szkoły Nauk Praktycznych! Rekrutacja do 31 marca Tylko do 31 marca można nadsyłać zgłoszenia do nowej edycji Szkoły Nauk Praktycznych. Wśród tegorocznych wykładowców Iza Rutkowska, Paweł Jaworski i Hugon Kowalski.
Podwórko im. Wszystkich Mieszkańców według Hugona Kowalskiego Wiemy, jak może wyglądać słynne już podwórko im. Wszystkich Mieszkańców na Przedmieściu Oławskim we Wrocławiu. Wizualizacje zagospodarowania przestrzeni opracował architekt Hugon Kowalski. Do 2 października wrocławianie mogą głosować na tę koncepcję w najnowszej edycji budżetu obywatelskiego.