Architektura MuratorTechnikaAluminium w polskiej architekturze. Biurowce na miarę przyszłości

Aluminium w polskiej architekturze. Biurowce na miarę przyszłości

Czym jest architektura przyszłości? Reynaers Aluminium odpowiada na to pytanie i pokazuje jak wyprzedzać trendy i tworzyć nowoczesne i niezawodne okna i drzwi z ekologicznym podejściem.

Aluminium w polskiej architekturze. Biurowce na miarę przyszłości
Budynki Varso 1 i Varso 2 w Warszawie, proj. HRA Architekci. Prace budowlane rozpoczęły się w grudniu 2016 roku, zakończą się w 2021 roku

Każdy  innowacyjny projekt potrzebuje indywidualnie dostosowanych rozwiązań. Eksperci Reynaers Aluminium doskonale zdają sobie z tego sprawę, dlatego oferują wsparcie techniczne na każdym etapie projektowania. Architekci mają do dyspozycji pokój wirtualnej rzeczywistości AVALON, który umożliwia weryfikację ich zastosowań z możliwością bieżącego wprowadzania zmian on-line w projekcie. Program pozwala na odbycie wirtualnej wizyty w projektowanym budynku. Poniżej znajdują się trzy przykłady obiektów korzystających z możliwości programu AVALON z wykorzystaniem nowoczesnych rozwiązań systemów okienno-drzwiowych Reynaers Aluminium.

Varso 1 i 2 w Warszawie

Budynki Varso 1 i Varso 2 to część kompleksu biurowo-usługowego Varso Place, powstającego przy ulicy Chmielnej w centrum Warszawy. Stanowią one funkcjonalną i estetyczną całość wraz z ponad 50-piętrową wieżą Varso Tower, którą zaprojektował zespół Foster + Partners. Za projekt Varso 1 i Varso 2 odpowiada pracownia HRA Architekci. To obiekty o szklanych fasadach wpuszczających do wnętrza maksimum światła dziennego. Mają one odpowiednio 19 i 21 kondygnacji i są połączone przeszklonym łącznikiem.

Aluminium w polskiej architekturze. Biurowce na miarę przyszłości
W budynkach Varso 1 i 2 zastosowano systemy: system okienny MasterLine 8, ściana osłonowa CW 50-HI Reynaers Aluminium. Producenci ślusarki aluminiowej: Aluprojekt (Varso 1), Widok (Varso 2)

Dzięki rozwiązaniom Reynaers Aluminium udało się zarówno zrealizować część projektu dotyczącą strefy komfortu, jak i tą dotyczącą estetyki projektu. Przykładem jest kamienna fasada podium, której górna część jest pokryta szklaną ścianą osłonową, wizualnie dopasowaną do sąsiedniego wieżowca. Ten element fasady został opracowany z wykorzystaniem rozwiązania. Concept Wall 50 firmy Reynaers Aluminium, systemu strukturalnie przeszklonych ściany i dachu, który wykorzystuje innowacyjne mocowanie w postaci zacisków i płytek dociskowych, aby rozłożyć ciężar i podparcia ściany osłonowej w dwóch płaszczyznach. Jego zastosowanie pozwala na uzyskanie nowoczesnego i opływowego wyglądu budynków poprzez wyeliminowanie grubych i ciężkich szyb oraz zintegrowanie i ukrycie elementów konstrukcyjnych.

Poza estetyczną swobodą twórczą CW 50 optymalizuje również wydajność energetyczną poprzez regulację termiczną. Rozwiązanie to zostało połączone z systemem Masterline 8 od Reynaers Aluminium, aby połączyć funkcje izolacji i wentylacji z maksymalizacją szczelności powietrznej/wodnej/wiatrowej oraz zapewnić mniejsze straty energii w całym okresie eksploatacji budynków.

Główną ideą projektu jest przywrócenie należytej rangi zachodniej części ulicy Chmielnej i nadanie miastotwórczej roli zespołowi Varso Place. Parter został otwarty dla wszystkich – na tym poziomie zaplanowano ciąg wewnętrznych ogólnodostępnych dziedzińców. Nad jednym z nich, od strony zachodniej, znalazł się spektakularny świetlik wytworzony ze szkła i aluminium. Podobnie jak fasady, został on skonstruowany w oparciu o systemy Reynaers Aluminium. Efektywność energetyczna budynków Varso 1 i Varso 2, w połączeniu z dbałością o komfort i zdrowie użytkowników, przełożyła się na najwyższe z możliwych oceny: „Outstanding” w certyfikacji BREEAM oraz WELL Core&Shell na poziomie „Gold”.

Biurowiec The Nest w Warszawie

The Nest stoi na skrzyżowaniu ulic Pięknej i Koszykowej, tuż przy placu Konstytucji, w pobliżu XVIII-wiecznej Osi Stanisławowskiej. W trakcie fazy projektowej Stołeczny Konserwator Zabytków określił, że bryła nowego biurowca w tej historycznej lokalizacji powinna być maksymalnie lekka optycznie i przeszklona. Kształt działki, o szerokości jedynie 3 metrów w najwęższym miejscu, mocno zdeterminował formę budynku.

Aluminium w polskiej architekturze. Biurowce na miarę przyszłości

Rozmowy z Biurem Stołecznego Konserwatora Zabytków doprowadziły do propozycji nadwieszenia konstrukcji nad otaczającymi ulicami. Takie rozwiązanie dawało możliwość zwiększenia powierzchni użytkowej i jednocześnie było stylistycznym nawiązaniem do otaczających biurowiec kamienic z wnękami i balkonami. Ograniczenia związane z istniejącą infrastrukturą spowodowały, że frontową ścianę na parterze budynku należało dodatkowo przesunąć o 6 metrów w kierunku skrzyżowania, dlatego front The Nest jest wysunięty nie o 1,5 metra, jak pierwotnie zakładano, a o 7,5 metra.

Przeszklone nadwieszenia podzielone są na trzy kompozycyjne segmenty. Jako konstrukcję ściany osłonowej architekci wybrali system CW 50-HI Reynaers Aluminium. W budynku zastosowano także rozwiązania okienne CW 50-HI oraz system drzwi przesuwnych CP 155 tego samego producenta.

Początkowe ograniczenia stały się ostatecznie siłą projektu. Biurowiec przy ulicy Pięknej 49 to dynamiczna, nowoczesna i lekka bryła, perfekcyjnie dopasowana do objętego ochroną konserwatorską otoczenia.

Siedziba Pivexin Technology

Zaprojektowany przez pracownię MUS Architects budynek firmy Pivexin Technology jest spójny i prosty, choć jednocześnie efektownie łączący różne funkcje i skale. Kluczowa w nim pozostaje wyrazista, ciemna fasada, zbudowana w oparciu o kontrast pomiędzy elementami przeszklonymi i pełnymi.

W obiekcie uwzględniono różne funkcje, wynikające ze zróżnicowanej aktywności przedsiębiorstwa. Części biurowa i magazynowa odgrywają zupełnie inne role, jednak ze względu na specyfikę firmy konieczne było ich ścisłe połączenie. Architektoniczne rozwiązania sprawiają, że całość tworzy jedną funkcjonalną bryłę.

Aluminium w polskiej architekturze. Biurowce na miarę przyszłości
Szacunek, lojalność, innowacyjność: rozmowa z Ewą Rafalską z firmy Reynaers Aluminium Ogromną wartością jest dla nas ścisła współpraca z architektami na każdym etapie projektu. Zdajemy sobie sprawę, że najbardziej spektakularne realizacje wymagają indywidualnego podejścia – o zmianach na rynku budowlanym, jakie wywołuje pandemia, najnowszych rozwiązaniach w dziedzinie systemów aluminiowych i wartościach, istotnych nie tylko w architekturze rozmawiamy z Ewą Rafalską, kierownik Marketingu i Komunikacji w Reynaers Aluminium.
Swoboda projektowania otwartych przestrzeni z Reynaers Aluminium Niezależnie od tego, jaki projekt realizujesz – dom, biuro, duży obiekt komercyjny, rozbudowę budynku czy ogród zimowy – odpowiedni wybór systemów okienno-drzwiowych sprawi, że efekt będzie unikalny. Inwestorzy zwykle biorą pod uwagę podstawowe, uniwersalne czynniki – funkcjonalność, dostęp do światła i estetykę a warto pamiętać, że wysoka szczelność oraz izolacyjność termiczna okien i drzwi powinny spełniać wymogi stolarki domów energooszczędnych. Jak więc połączyć design z praktycznym i niezawodnym systemem? Mamy na to odpowiedź.
Nowy system MasterPatio. Więcej niż drzwi podnoszono-przesuwne Reynaers Aluminium wprowadza na rynek system drzwi podnoszono-przesuwnych MasterPatio, który łączy w sobie minimalistyczny, dopracowany w każdym szczególe design i funkcjonalność z izolacyjnością termiczną na poziomie domów pasywnych. MasterPatio jest kompatybilny z systemem okienno-drzwiowym MasterLine 8, co istotnie poszerza możliwości projektowe.
Budynki Varso 1 i 2 w Warszawie Obiekty Varso 1 i Varso 2 autorstwa biura HRA Architekci wraz z wieżą projektu Foster + Partners i ogólnodostępnymi pasażami tworzyć będą nową miastotwórczą przestrzeń w samym centrum stolicy.
Siedziba Pivexin Technology Kluczowym elementem projektu jest wyrazista, ciemna fasada, zbudowana w oparciu o kontrast pomiędzy przeszklonymi i pełnymi elementami.
Wejście w wielkim stylu, czyli drzwi pivotowe MasterLine 8 W pełni przeszklone drzwi wejściowe, chroniące przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i zapewniające bezpieczeństwo? Funkcjonalne i wygodne? Zdecydowanie możliwe, jeśli wybierze się drzwi pivotowe MasterLine 8 Reynaers Aluminium. Poznajmy nowe rozwiązania, przyjrzyjmy się wariantowi XL i sprawdźmy konfigurację Landscape, która pozwala łączyć nieograniczoną liczbę otwieranych obrotowo skrzydeł.