Architektura MuratorTechnikaBiurowiec Forest / Warszawa

Biurowiec Forest / Warszawa

Ważnym elementem projektu jest zieleń, którą wykorzystano zarówno na dziedzińcu, jak i dachu, gdzie zaplanowano m.in. przestrzeń rekreacyjną oraz ogród publiczny. O wyzwaniach związanych z realizacją pisze Bartosz Michalski.

Biurowiec Forest / Warszawa
Biurowiec ForestWarszawa, ul. Burakowska
AutorzyHRA Architekci
Architektura krajobrazuUrbanDesign
KonstrukcjaBWL
Generalny wykonawcaHB Reavis Construction
InwestorHB Reavis
Powierzchnia użytkowa78000.0 m²
Data realizacji (koniec)2021

Po zaproszeniu do konkursu na zaprojektowanie kampusu biurowego, które otrzymaliśmy w 2015 roku od inwestora projektu – HB Reavis, już od pierwszych szkiców wiedzieliśmy, że niezależnie od ostatecznego kształtu architektury nacisk położymy na zieleń. Teren pierwotnie pełnił funkcje przemysłowe. Znajdowała się tam infrastruktura MPO, parkingi i warsztat, a sama ulica Burakowska pozostawała raczej zaniedbana. Badając otoczenie i historię miejsca, postanowiliśmy odwołać się do pobliskich zabytkowych zabudowań Fabryki Koronek. Od Ronda Zgrupowania AK „Radosław” działkę oddziela obszar porośnięty drzewami i krzewami, który już po pierwszych koncepcjach planu miejscowego, przygotowywanego przez Krzysztofa Domaradzkiego, miał utworzyć zieleń parkową. Podobnie jak przy samej ulicy Burakowskiej, gdzie miał pojawić się zielony skwer. Znając koncepcję, która przewidywała w tej okolicy dominantę, po konsultacjach z władzami miasta wyklarował się czytelny projekt z wysokim na 120 m wieżowcem, nawiązującym do istniejącej i planowanej zabudowy wokół ronda. Stworzenie w jednym z narożników działki wieży umożliwiło wykorzystanie jej pozostałego fragmentu na mniej intensywną zabudowę. I tu rozgrywa się jedna z bardziej istotnych części inwestycji, z której czerpie nazwa projektu – Forest.

Cały dziedziniec wypełniony zielenią, wzbogacony o fontannę w formie tafli wody, jest otoczony przeszklonym, publicznym parterem. Zieleń jest tu dosłownie wszędzie – począwszy od trzykondygnacyjnego holu głównego od strony ronda, w którym zaprojektowano kameralne miejsca do odpoczynku osłonięte obszernymi donicami z drzewami, aż po hol od strony ulicy Burakowskiej czy, idąc dalej, obszerny foodcourt. Projektując budynek i zieleń dziedzińca, myśleliśmy również o tym, jak będzie on funkcjonował w otoczeniu. Stąd w początkowej fazie pojawiało się wiele szkiców i analiz tej części działki. Ostatecznie w ramach inwestycji planowany jest również park od strony ronda oraz przebudowywana będzie ulica Burakowska. Planując zieleń z pracownią UrbanDesign, dążyliśmy do tego, aby forma dziedzińca była inspirowana lasem. Ścieżki nieregularne o organicznym kształcie, niemal nie rozdzielają zieleni, a raczej wyznaczają strefy. W części nieco mocniej doświetlonej znajdzie się obszar łąkowy, który umożliwi przyszłym użytkownikom relaks na kocach czy leżakach.

Biurowiec Forest / Warszawa

WTC w Nowym Jorku: o konstrukcji World Trade Center W tym roku mija 20 lat od zamachu na WTC w Nowym Jorku. W wyniku ataku zginęło blisko 3 tys. osób. Przypominamy tekst konstruktora Adama Zbigniewa Pawłowskiego, profesora i wykładowcy Politechniki Warszawskiej, który szczegółowo objaśnia, dlaczego doszło do zawalenia się wież WTC i czy można było opóźnić katastrofę.
Sąd Rejonowy w Siedlcach Założeniem architektów było stworzenie obiektu monumentalnego, który jednoznacznie kojarzyłby się z władzą sądowniczą, a jednocześnie był przyjazny użytkownikom. Postawili na uwspółcześniony klasycyzm, odkryty żelbet i betonowe prefabrykaty. O nowym budynku projektu HRA Architekci – pisze Grzegorz Stiasny.
Zespół mieszkaniowy Aparté Mokotów w Warszawie: nowy projekt HRA Architekci Na warszawskich Siekierkach wkrótce rozpocznie się realizacja kameralnego osiedla Aparté Mokotów. Trzypiętrowe budynki z panelami fotowoltaicznymi na dachach zaprojektowała pracownia HRA Architekci.
Biurowiec Nowogrodzka Square w Warszawie W jaki sposób kreuje się przyjazną przestrzeń? Z pewnością jest to wypadkowa wielu czynników, a Nowogrodzka Square szczęśliwie znalazła wśród nich punkt równowagi. O realizacji pracowni HRA Architekci pisze Robert Szumielewicz.
Architekci Oddziału Warszawskiego SARP – cykl spotkań Warszawski oddział SARP zaprasza na pierwsze spotkanie z cyklu prezentującego stołeczne biura projektowe. Gośćmi wieczoru będą Błażej Hermanowicz i Stanisław Rewski z pracowni HRA Architekci.
Budynek mieszkalny SOHO 18 w Warszawie Rozpoczyna się kolejny etap realizacji wielofunkcyjnej dzielnicy na warszawskim Kamionku. W ramach założenia SOHO Factory już wkrótce powstanie nowy budynek mieszkalny projektu biura HRA Architekci.
Rezydencja Łazienki Park w Warszawie Rozpoczęła się realizacja kolejnego apartamentowca w pobliżu Łazienek Królewskich. Budynek zwieńczony efektowną, zieloną pergolą zaprojektowała pracownia HRA Architekci.
Holm House – pierwszy polski obiekt bez barier, za to z detalami projektu Oskara Zięty Na warszawskim Mokotowie powstał budynek mieszkalny, który dostosowuje się do potrzeb różnych użytkowników. Oprócz funkcjonalnych rozwiązań znalazły się w nim dzieła polskiego projektanta Oskara Zięty. Za projekt odpowiada biuro HRA Architekci.