Architektura MuratorTechnikaBiurowiec Kö-Bogen II / Düsseldorf

Biurowiec Kö-Bogen II / Düsseldorf

Zielona fasada z grabów chroni budynek przed przegrzewaniem, aktywnie wpływa na mikroklimat otoczenia oraz przywraca naturalny obieg wody w obszarze śródmiejskim.

Biurowiec Kö-Bogen II / Düsseldorf
Zielone nasadzenia zastosowane na elewacji architekci wykorzystali również na pochyłym dachu; © ingenhoven architects / HGEsch
Budynek biurowo-handlowy Kö-Bogen II Düsseldorf, Schadowstraße 42-52
Autorzyingenhoven architects
KonstrukcjaSchüßler- Plan Ingenieurgesellschaft
InwestorCENTRUM Projektentwicklung, B&L Group
Powierzchnia użytkowa41370.0 m²
Projekt2014
Data realizacji (początek)2017
Data realizacji (koniec)2020

Kö-Bogen II w Düsseldorfie jest projektem nietypowym pod wieloma względami. Po pierwsze dzięki historii samego architekta Christophera Ingenhovena, który rozpoczął prace nad projektem już w 1992 roku. Postulował wówczas władzom miasta rewitalizację centralnie położonej części Düsseldorfu, którą wielu mieszkańców uważało za „powojenną bliznę”. Przestrzeń pomiędzy prominentnymi ulicami Königsallee, Schadowstraße oraz parkiem Hofgarten do początku XXI wieku była w pełni podporządkowana ruchowi samochodowemu. Przecinająca je trasa szybkiego ruchu wraz z kaskadami ulic, zajezdniami tramwajowymi oraz betonowymi placami powodowały, że mało kto decydował się na spacery w tej części miasta. Architekt proponował przeniesienie ruchu kołowego do podziemnego tunelu oraz rewitalizację kwartału w formie i skali dostosowanej do ruchu pieszego. Jego marzenia zaczęły urzeczywistniać się dopiero w 2013 roku – rok później zaowocowały wygraną w konkursie na centrum biurowo-handlowe Kö-Bogen II – a następnie po raz kolejny w 2017 roku poprzez rewitalizację teatru Düsseldorfer Schauspielhaus, położonego po drugiej stronie Gustaf-Gründgens-Platz.

Pięciokondygnacyjny budynek Kö-Bogen II, pomimo nadzwyczajnej formy, już na etapie koncepcji był projektowany jako tło dla powojennych ikon architektury północnej strony placu. Zielona fasada o niespotykanej dotychczas w Europie skali wydaje się wtapiać w otoczenie, tworząc wertykalne przedłużenie znajdującego się nieopodal parku. Jego pojawienie się było zwieńczeniem zapoczątkowanej ponad 20 lat wcześniej rewitalizacji części „betonowej dżungli” Düsseldorfu i jej przemiany w zielony salon miejski. Tuż obok ma powstać także 129-metrowy wieżowiec projektu Santiago Calatravy.

Konferencja Green Building Symposium 2016 Już 5 października w Warszawie odbędzie się jedno z najważniejszych wydarzeń poświęconych zielonemu budownictwu. Główne tematy szóstej edycji konferencji PLGBC Green Building Symposium to rozwiązania dla nowych budynków oraz zrównoważona modernizacja obiektów istniejących.
PLGBC Green Building Symposium - relacja 6 października 2015 w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie już odbyła się konferencja PLGBC Green Building Symposium. Hasło przewodnie piątej edycji wydarzenia to Zdrowie, komfort i produktywność, czyli prawdziwe zyski płynące z zielonego budownictwa.
"Szucha Corner" projektu Bolesława Stelmacha z zespołem Nowy biurowiec o skromnej, lecz reprezentacyjnej architekturze powstanie w centrum Warszawy. Użytkowników czekają kaskadowe tarasy i kilkusetmetrowy ogród. Autorem projektu "Szucha Corner" jest Bolesław Stelmach
Biurowiec Media-ICT hiszpańskiej pracowni Cloud 9 najlepszym budynkiem świata 2011 Znamy laureata międzynarodowego konkursu na Budynek Roku 2011 - nagrody przyznawanej podczas Światowego Festiwalu Architektury w Barcelonie. Najlepszym budynkiem świata został w tym roku ekologiczny biurowiec Media-ICT, który powstał w przemysłowej dzielnicy Barcelony - Poble Nou.
O zielonej architekturze i nowej przestrzeni publicznej Nowego Jorku w MCK Cykl spotkań w Miedzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie tym razem poświęconych współczesnej architekturze USA poprowadzi Wojciech T. Oktawiec założyciel Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego (PLGBC).