Centrum wystawowe w Bazylei

i

Autor: Archiwum Architektury Nowa hala zlokalizowana jest na terenie Targów Szwajcarskich w centrum Bazylei niedaleko dworca kolejowego Basel Badischer. Fot. MCH Swiss Exhibition (Basel) Ltd. - MCH Group AG

Centrum wystawowe w Bazylei projektu Herzog & de Meuron

2015-06-09 16:07

Najciekawsze zagadnienie techniczne: fasada z posrkęcanych pasów półmatowej, anodowanej blachy aluminiowej o grubości trzech milimetrów, która pozprasza przedostające się do środka światło.

Nazwa obiektuCentrum wystawowe (New Hall Messe Basel)
Adres obiektuBazylea, Szwajcaria
AutorzyHerzog & de Meuron
Architektura krajobrazuVogt Landschaftsarchitekten
KonstrukcjaRibi+Blum AG Ingenieure und Planer
Generalny wykonawcaHRS Real Estate AG
InwestorMCH Swiss Exhibition Ltd.
Powierzchnia terenu26700.0 m²
Powierzchnia całkowita83297.0 m²
Projekt2004-2012
Data realizacji (początek)2010
Data realizacji (koniec)2013
Koszt inwestycjinie podano

Targi Szwajcarskie na terenie tzw. Małej Bazylei rozwijają się od 1917 roku i oferują obecnie 141 000 m2 powierzchni wystawienniczej. Najważniejsze hale zgrupowane są wokół głównego placu (Messeplatz), przy którym w 2008 roku powstał także ponad 100-metrowy wieżowiec biurowo-hotelowy (Messeturm). W kwietniu tego roku otwarto tam kolejny obiekt, zastępując nim dwa starsze, niespełniające wymagań dzisiejszych wystawców.

Budynek ten stanowi urbanistyczne domknięcie placu, a jednocześnie został świetnie skomunikowany z resztą miasta: przez jego środek poprowadzono nie tylko ciąg pieszy, ale też linię tramwajową. Parter ma wysokość 10 m i poza dwoma holami wejściowymi jest otwarty na plac z obu stron. Nad nim przerzucono dwie ośmiometrowej wysokości kondygnacje wystawowe, które przepruto atrium o średnicy około 29 m zapewniając w ten sposób naturalne doświetlenie placu. To rozwiązanie ma walor zarówno urbanistyczny, jak i symboliczny. W położonej nieopodal hali wystawowej nr II (proj. Hans Hofmann, 1954) znajduje się bardzo podobne atrium, dostępne jednak tylko w czasie targów lub wystaw. Projektanci nowego budynku uznali ten dziedziniec za jedną z najbardziej wartościowych przestrzeni publicznych w Szwajcarii i postanowili zaaranżować analogiczną, której dostępność nie byłaby jednak ograniczona godzinami otwarcia zespołu. Nie bez znaczenia był również fakt, że koncepcja obiektu została poddana ocenie w lokalnym referendum – okrągły dziedziniec i zadaszony plac, choć ograniczające funkcjonalność pawilonu targowego, były wyraźnym gestem w kierunku mieszkańców i swoistym zadośćuczynieniem za zabudowanie fragmentu miejskiej przestrzeni.

Centrum wystawowe w Bazylei

i

Autor: Archiwum Architektury W centrum obiektu znajduje się wysokie na trzy kondygnacje atrium o średnicy ok. 29 m. Fot. MCH Swiss Exhibition (Basel) Ltd. - MCH Group AG

Konstrukcja nowego budynku opiera się na wielkogabarytowych kratownicach stalowych rozpiętych między żelbetowymi ścianami. Konstrukcję podziemia i trzonów komunikacji pionowej wykonano z żelbetu wylewanego na miejscu. Jako podpory pośrednie zastosowano słupy żelbetowe prefabrykowane. Projektanci nowego pawilonu przykładali szczególną wagę do geometrii i wykończenia jego elewacji, ponieważ mają one zasadniczy wpływ na warunki nasłonecznienia otwartej przestrzeni w parterze. Z pomocą trójwymiarowych modeli, ustawianych pod narzędziem symulującym naturalne niebo (artificial sky), i obliczeń matematycznych wyznaczono krzywiznę fasad i ustalono parametry odbicia światła przez materiały elewacyjne. Oprócz odpowiedniego nasłonecznienia powierzchni placu, brano pod uwagę minimalizację efektu olśnienia. Po analizie warunków odbicia światła przez różne materiały, zdecydowano się na zastosowanie pasów z półmatowej, anodowanej blachy aluminiowej o grubości 3 mm. Pasy te są rozcięte i poskręcane w taki sposób, że tworzą ażurową „skórę”, rozpraszającą przedostające się do środka światło dzienne, a jednocześnie ograniczającą widok na zewnątrz.

Centrum wystawowe w Bazylei

i

Autor: Archiwum Architektury

Elewacje obu kondygnacji wystawowych są względem siebie lekko obrócone, co zmniejsza wrażenie masywności obiektu o typowo użytkowej funkcji. Zewnętrzne sufity podwieszone wykonano z anodowanej blachy aluminiowej o grubości 4 mm. W holach wejściowych, na obrzeżach foyer oraz w centrum konferencyjnym zastosowano taśmy LED o barwie i jasności na bieżąco dopasowywanych do warunków oświetlenia panujących na zewnątrz. Rozwiązanie to gwarantować ma większy komfort osobom wchodzącym do środka. Oświetlenie zamontowano też na zewnątrz budynku, umożliwiając uzyskanie poziomu natężenia światła identycznego jak w przestrzeni hal, co pozwala organizować wystawy również w poziomie ogólnodostępnego parteru. Ze względów bezpieczeństwa nieco mocniejsze oświetlenie (200 lx) zamontowano jedynie w strefie wokół przystanku tramwajowego.