Architektura MuratorTechnikaCzas bulwarów. Nowy salon Warszawy [WIDEO]

Czas bulwarów. Nowy salon Warszawy [WIDEO]

Czy wiedzieliście, że w razie powodzi obiekty kubaturowe na warszawskich bulwarach będą unosić się na wodzie? Zespół projektowy, stworzony przez Artchitecture oraz RS Architektura Krajobrazu zaprojektował wyjątkową przestrzeń publiczną, przywracającą ścisłą i czytelną relację pomiędzy miastem a przepływającą przez nie rzeką.

 Bulwary Wiślane, Warszawa fot. © Dejan Gospodarek — stock.adobe.com
Bulwary Wiślane, Warszawa fot. © Dejan Gospodarek — stock.adobe.com

Bulwary warszawskie są całorocznym obiektem, pełniącym funkcje rekreacyjne, komunikacyjne, społeczne i reprezentacyjne, przy zachowaniu najwyższych standardów ochrony przeciwpowodziowej miasta. Bulwary to przestrzeń kształtowana w oparciu o międzynarodowe standardy, dostępna dla niepełnosprawnych oraz wyposażona w nowoczesny system informacji wizualnej. To również przestrzeń kształtowana w zgodzie z najnowszymi trendami projektowymi dzięki zastosowanym materiałom i rozwiązaniom technologicznym, a jednocześnie zaplanowana z głębokim szacunkiem dla historii miejsca, w których są usytuowane. Bulwar ma żyć swoim życiem, będąc jednocześnie integralną częścią miasta, w możliwie bezkolizyjny sposób integrując ruch pieszy i rowerowy, a po planowanej w przyszłości aktywizacji komunikacji rzecznej - również odbywający się na drodze wodnej ruch indywidualny i zbiorowy. Niektóre z dotychczasowych realizacji wkroczyły na ich teren, jak np. Centrum Nauki Kopernik, które wniosło w ich obszar atrakcyjną funkcję kulturalno-dydaktyczną.

Ważnym czynnikiem środowiskowym, który zdeterminował zastosowane rozwiązania architektoniczne, jest deszczowo-śnieżny reżim Wisły, w której roczne wahania zwierciadła wody oscylują w granicy 4-5 m, a maksymalne sięgają nawet 7 m. Kierując się definiowanym w ten sposób wymogiem, obiekty takie jak budynek plażowy z sanitariatami, budynki informacji turystycznej, pawilon wystawowy oraz zabudowa przeznaczona na usługi gastronomiczne - zostały zaprojektowane jako jednostki pływające, które w razie wysokiego stanu wody zostają odłączone od przyłączy kotwiących je do podłoża i mogą dopasować swoje położenie do aktualnego stanu wód.

Bulwary wiślane [WIDEO]
Bulwary Wiślane, Warszawa fot.© stepmar— stock.adobe.com

Podstawą układu komunikacyjnego zaprojektowanych bulwarów jest piesza promenada i ścieżka rowerowa. Przewidziano półki użytkowe na poziomie pomiędzy wodą średnią a niską oraz miejsca cumownicze dla jednostek pływających. W rejonie wyjść z metra zlokalizowano ławki stanowiące miejsca wypoczynku oraz spotkań. Zaprojektowano również przestrzeń przeznaczoną dla rodzin z małymi dziećmi, w której znajduje się strefa zabaw oraz park wodny, oferujący bezpieczny, bezpośredni kontakt z wodą. Projektanci zadbali również o aspekt edukacyjny. Na terenie bulwarów znajdują się tablice opisujące zjawiska przyrodnicze związane z rzeką. Zaprojektowano wielofunkcyjną przestrzeń, w której umiejscowiono scenę oraz amfiteatralne schody. Nieopodal zlokalizowano pawilony ekspozycyjne. Zagospodarowanie przestrzeni opartej na atrakcyjnym graficznie, zmiennym układzie piaszczystych pól i nasadzeń oferuje użytkownikom możliwość dowolnego wyboru miejsca rekreacji. Powstało również nowe przejście łączące bulwar z ulicą Bednarską - unikatowy obiekt tego typu w kraju ze względu na łukowe wybrukowanie przebiegające w trzech wymiarach. Każda z zaprojektowanych części zachowuje swój unikalny charakter i funkcję. Wszędzie, gdzie tylko było to możliwe, zachowano odwołania do historycznych aspektów przestrzeni. Bulwary wiślane, bezpośrednio sąsiadujące ze Starym Miastem i Zamkiem Królewskim, ściśle korespondują z ich unikatową historią oraz atrakcyjnością turystyczną.

Zaprojektuj swój sukces

Vectorworks i projektowanie są ze sobą nierozerwalnie związane. Od 1985 roku oprogramowanie jest narzędziem pracy architektów, architektów krajobrazu, urbanistów, projektantów ogrodów i wnętrz oraz projektantów z branży rozrywkowej. Aktualnie z Vectorworks korzysta ponad pół miliona profesjonalnych użytkowników, którzy aktywnie wpływają na formę otaczającego nas świata. Choć świat podlega nieustannej ewolucji, jedna rzecz pozostaje niezmienna: dobry projekt powstaje w głowie projektanta. Vectorworks umożliwia płynne przejście od inspiracji do gotowego projektu, oferując projektantom intuicyjne i efektywne narzędzia, które pomagają im wprowadzać w życie i skutecznie promować wizjonerskie innowacje. Vectorworks wspomaga proces twórczy wszystkich tych, którzy pragną dostarczać innym niepowtarzalnych wrażeń, przyczyniając się do tego, aby użytkownicy programu wynieśli swoje prace na niespotykany dotąd poziom. Funkcjonalność programu obejmuje niemal cały zakres warsztatu architekta – od rysunku przez modelowanie przestrzenne, aż po rendering wizualizacji i przygotowanie dokumentacji projektowej.

Najnowsza wersja – Vectorworks 2018

Vectorworks 2018 to wersja stanowiąca kamień milowy w zakresie użyteczności BIM, optymalizacji procesu projektowania i analizy. Posiada również wiele zintegrowanych funkcji, m.in. programowanie za pomocą skryptów graficznych Marionette, moduł do analizy energetycznej i renderowania oraz bardzo rozbudowaną funkcję tworzenia modeli trójwymiarowych. Dodatkowo, jako jedno z najbardziej zaawansowanych technologicznie narzędzi na rynku, opiera się na technologii BIM, czyli Building Information Modeling, która staje się nowym trendem w metodologii projektowania. Vectorworks bazuje na procesie twórczym architekta, pozwalająca na konceptualizację jego pomysłów, edycję i analizę projektu oraz jednoczesne generowanie rysunków, zestawień i detali technicznych, w tym rozwiązań konstrukcyjnych. Najnowsza wersja oprogramowania wprowadza wiele usprawnień procesu projektowania, opracowanych głównie z myślą o architektach. Do nowości należy m.in.: optymalizacja tworzenia dokumentacji architektonicznej w widoku wielopanelowym, rozbudowane możliwości prezentacji na urządzeniach mobilnych (wyrenderowana panorama 360 stopni), możliwość równoczesnej edycji przekrojów i rzutów za pomocą jednej operacji projektowej oraz opcja edycji bezpośrednio w oknie przekroju i oknie rozwinięć ścian wewnętrznych. Więcej informacji o możliwościach, jakie oferuje najnowsza wersja oprogramowania Vectorworks, można znaleźć na stronie internetowej www.vectorworks.pl/2018.

Wizualizacje 3D: przegląd programów do wizualizacji architektonicznej Wizualizacje 3D należą dziś do podstawowych narzędzi komunikowania się architektów ze światem. Każdy autor chce pokazać swój projekt w jak najlepszym świetle. Współczesne technologie przychodzą mu z pomocą, oferując ogrom możliwości – wydruki 3D, animacje, wirtualne spacery, fotomontaże. Wszystko to mieści się w szeroko rozumianym pojęciu wizualizacji 3D. Michal Nowak, eksert wizualizacji architektnicznej i grafiki 3D, opisuje dla nas najlepsze programy do renderowania, przeznaczone zarówno dla amatorów, jak i zaawansowanych. Publikujemy krótki przegląd programów do architektonicznej wizualizacji 3D.
Programy dla architektów. Przegląd najnowszych programów i aplikacji architektonicznych Programy dla architektów i architektów wnętrz: narzędzia do projektowania, modelowania i renderowania, główne funkcje, wymagania systemowe. Publikujemy przegląd najnowszych programów i aplikacji przydatnych w pracy architekta.
Zarządzanie danymi w architekturze. Jak projektować w odpowiedzialny sposób? Promowanie rozwiązań pasywnych, uwzględnianie zmian klimatycznych, recykling energii i wody. Architekci stają obecnie przed coraz większymi wyzwaniami, by projektować w sposób zrównoważony i efektywny.
Złota 44. Na wysokości zadania [WIDEO] Jak zaprojektować wieżowiec, gdzie konieczna jest praca nad 6 piętrami równocześnie, a każde z 287 mieszkań na 52 kondygnacjach jest zupełnie inne? Architektom warszawskiego Żagla udało się to za pomocą narzędzi Vectorworks.
ISOVER Floor Matrix – poradnik dla projektantów do pobrania na iPady! ISOVER udostępnił poradnik Floor Matrix, pomocny w projektowaniu rozwiązań izolacyjnych zapewniających odpowiednią ochronę akustyczną. Publikację w postaci bezpłatnej aplikacji na iPady można pobrać ze sklepu App Store.
Masdar Headquarters Pierwszy na świecie budynek o dodatnim bilansie energetycznym, czyli wytwarzającym więcej energii niż jej zużywającym, został zaprojektowany przy wykorzystaniu oprogramowania Autodesk, zgodnie z koncepcją BIM