Architektura MuratorTechnikaDziecięce Centrum Nauki Muzeiko w Sofii: unikalne rozwiązania z zastosowaniem indywidualnych dekorów

Dziecięce Centrum Nauki Muzeiko w Sofii: unikalne rozwiązania z zastosowaniem indywidualnych dekorów

W projekcie Dziecięcego Centrum Nauki w Sofii nowojorska pracownia Skolnick zdecydowała się nawiązać do górzystego krajobrazu Bułgarii. Do stworzenia charakterystycznej formy budynku wykorzystała m.in. wykonane na indywidualne zamówienie dekory Max Compact Exterior.

Dziecięce Centrum Nauki Muzeiko w Sofii: unikalne rozwiązania z zastosowaniem indywidualnych dekorów
Dziecięce Centrum Nauki Muzeiko w Sofii, proj. Skolnick Architecture + Design Partnership; fot. Fundermax
Dziecięce Centrum Nauki Muzeiko Sofia, ul. prof. Bowana Kamenowa 3
AutorzySkolnick Architecture + Design Partnership
Powierzchnia użytkowa3251.0 m²
Data realizacji (koniec)2015
Użyte systemy FundermaxMax Compact Exterior

Około 60% powierzchni Bułgarii zajmują tereny wyżynne i górskie. W nawiązaniu do charakterystycznej topografii tego kraju nowy budynek Dziecięcego Centrum Nauki Muzeiko w Sofii architekci z biura Skolnick Architecture + Design Partnership zaprojektowali w formie sześcianów „poprzebijanych” nieregularnymi bryłami przypominającymi głazy narzutowe. Ich powierzchnie wykończone zostały panelami Max Compact Exterior, opracowanymi przez firmę Fundermax według autorskiego pomysłu architektów. Powierzchnie dekorów miały zdobić motywy inspirowane lokalnym rzemiosłem. Tak powstały trzy rodzaje płyt: o wzorach odwołujących się do tradycji tkactwa i haftu, do glazurowanej ceramiki i ludowej rzeźby w drewnie. W projekcie zastosowano też dekory drewniane Fundermax ze standardowej kolekcji.

Max Compact Exterior w służbie zrównoważonej architektury

Kolekcja Max Exterior składa się z ponad 100 dekorów. Od jednolitych kolorów przez dekory wzorzyste po drewnopodobne. Wszystkie dostępne są w aż czterech formatach (2800 x 1300, 4100 x 1300, 2800 x 1854 I 4100 x 1854 mm).

Ze względu na swoje doskonałe właściwości płyty Max Compact Exterior nadają się do wszelkich zastosowań zewnętrznych. Są odporne na warunki atmosferyczne, promieniowanie UV i gradobicie. Są trwałe i łatwe w utrzymaniu. Mogą być wykorzystywane jako okładziny elewacji wentylowanych, a także jako wypełnienia balustrad, małej architektury czy elementów przeciwsłonecznych. Montaż płyt może być wykonywany zarówno w sposób niewidoczny przy pomocy kleju lub tyłowkrętek, jak również w sposób widoczny, z zastosowaniem nitów lub śrub.

Ponieważ płyty Max Compact Exterior są bardzo sztywne i dają się łatwo obrabiać, można wykonać ich perforacje, umożliwiając delikatne przenikanie światła przez okładzinę. Wycięte krawędzie płyt nie muszą być w jakikolwiek sposób zabezpieczane.

Max Compact Exterior składa się z naturalnych włókien celulozy, które stanowią około 65% ich masy. Głównym surowcem do produkcji płyt jest drewno w formie uszlachetnionego produktu jakim jest „papier kraft”. Użyte drewno jest produktem ubocznym produkcji tarcicy. Surowce te firma kupuje u dostawców, którzy posiadają certyfikaty FSC® lub PEFC®, gwarantujące, że pozyskiwanie drewna odbywa się zgodnie z zasadami zrównoważonej gospodarki leśnej.

Tagi:
Londyński The Forge z systemem Aluprof Deweloperzy, architekci i firmy budowlane łączą siły w przeciwdziałaniu kryzysowi klimatycznemu i tworzą budynki, które minimalizują emisję dwutlenku węgla. Przykładem jest The Forge, biurowiec zlokalizowany w londyńskiej dzielnicy Bankside.
Szkło przeciwsłoneczne: ochrona środowiska i komfort użytkownika Dostępne obecnie materiały budowlane oraz wykończeniowe są w stanie w zauważalny sposób ograniczyć negatywny wpływ budynku na środowisko w całym cyklu jego życia. Jednym z przykładów może być nowoczesne, wysokoselektywne szkło przeciwsłoneczne. Współczesne przeszklenia na fasadach nie tylko podnoszą walory architektoniczne projektu. Charakteryzuje się też wysokimi parametrami użytkowymi, jeśli chodzi o przepuszczalność światła czy ochronę wnętrz przed przegrzaniem.
EQUITONE [tectiva] to seria barwionego w masie elewacyjnego materiału z włókno-cementu, wyróżniająca się piaskowaną powierzchnią nadającą fasadom naturalny wygląd. Można go stosować także we wnętrzach. Marka wprowadziła na rynek nowy odcień płyt – TE85 grafitowy. Mają one taką samą stabilność koloru jak pozostałe dostępne odcienie, a dodatkowo pokryte są przezroczystą powłoką hydrofobową.
Teatr Wielki w Kantonie Charakterystyczna fasada, nawiązująca formą do tkaniny z chińskim haftem, została wykonana z trójkątnych paneli z perforowanej i pełnej blachy aluminiowej. O realizacji Steven Chilton Architects pisze Radosław Stach.
Fasada Roku 2020 – znamy zwycięzców Po raz czternasty rozstrzygnięto konkurs Fasada Roku na najlepsze elewacje wykończone w technologii Baumit. Tegoroczna edycja okazała się szczęśliwa dla pięciu realizacji, które teraz będą reprezentowały Polską na arenie międzynarodowej.
Nowy wymiar blachy cynkowo-tytanowej: bo cynk nie musi być szary Blacha cynkowo-tytanowa jest nie tylko bardzo trwała. Nie wymaga też żadnych zabiegów konserwujących. Dzięki najnowszym technologiom produkcji jest teraz dostępna także w różnych odcieniach, dając architektom rzeczywistą swobodę twórczą.