Architektura MuratorTechnikaFolie dachowe BauderTHERMOPLAN: optymalny system hydroizolacji

Folie dachowe BauderTHERMOPLAN: optymalny system hydroizolacji

Folie dachowe BauderTHERMOPLAN to innowacyjny system hydroizolacji na bazie elastycznych poliolefinów (FPO). Sprawdzają się we wszystkich typach konstrukcji nośnych lekkich dachów, także do renowacji i zazieleniania przekryć.

Folie dachowe BauderTHERMOPLAN: nie tylko do dachów zielonych
W projekcie Business Garden w Warszawie (autorzy: JSK Architekci i Massimiliano Fuksas) zastosowano systemy Bauder do dachów zielonych zarówno typu ekstensywnego, jak i intensywnego; fot. Marcin Czechowicz

Co to jest BauderTHERMOPLAN?

Folie dachowe BauderTHERMOPLAN na bazie materiału FPO-PP produkowane są od 1997 roku. Wkładka nośna z włókien syntetycznych zapewnia im wysoką wytrzymałość i optymalne wydłużenie. Obecnie folie te dostępne są w wielu grubościach i typach, do układu klejonego lub renowacji, kształowania detali czy wytyczania i ochrony ścieżek komunikacyjnych. Oferowany przez producenta szeroki zestaw akcesoriów ułatwia montaż i umożliwia tworzenie kompletnych rozwiązań na zamówienie.

System hydroizolacji wykonany przy użyciu folii dachowych BauderTHERMOPLAN charakteryzuje się wyjątkową trwałością. Folie te są bowiem odporne na promieniowanie UV, warunki atmosferyczne i starzenie się. Stanowią sprawdzoną ochronę dachu jako tradycyjna hydroizolacja lub warstwa pod żwirem, płytami tarasowymi czy układem dachu zielonego. Dodatkowo produkt posiada najwyższe klasy bezpieczeństwa przeciwpożarowego Broof (t1) i (t3), jest odporny na przenikanie korzeni oraz na szkodliwe działanie mikroorganizmów. Dzięki tak szerokiemu zakresowi zgodności materiałowej, w większości przypadków można zrezygnować ze stosowania dodatkowej warstwy rozdzielczej. Co istotne, folie dachowe BauderTHERMOPLAN są wolne od halogenów, zmiękczaczy i metali ciężkich. Po upływie okresu użytkowania, mogą zostać poddane recyklingowi lub zostać termicznie zutylizowane.

Folie dachowe BauderTHERMOPLAN: nie tylko do dachów zielonych
Folie BauderTHERMOPLAN nie zawierają lotnych zmiękczaczy. Układane luzem, zgrzewane są na zakładach strumieniem gorącego powietrza bez powstawiania dymu i uciążliwego zapachu

Montaż folii dachowych BauderTHERMOPLAN

Folie dachowe układa się luzem i zgrzewa na zakładach gorącym powietrzem, bez generowania dymu i uciążliwego zapachu. Szeroki zakres temperatur zgrzewania, od 380 do 480 °C, umożliwia wykonanie pewnych zgrzewów na zakładach. Wszystkie zakłady można przy tym połączyć bez pracochłonnego przygotowania. Zabezpieczenie od działania sił ssących wiatru uzyskuje się za pomocą mocowania mechanicznego lub za pomocą balastu.

W pierwszym przypadku hydroizolacja jest mocowana mechanicznie do konstrukcji nośnej przez wytrzymałą na ściskanie termoizolację, a następnie zgrzewana w obszarze zakładów (przy termoizolacji EPS z warstwą przeciwogniową). Przy układzie warstw bez termoizolacji mocowanie mechaniczne następuje w ten sam sposób, jednak bezpośrednio do konstrukcji nośnej. Alternatywnie do mocowania w obszarze zakładu można wykonać mocowanie liniowe za pomocą szyny mocującej firmy Bauder. Szyny są instalowane i mocowane niezależnie od kierunku układania membrany i następnie przykrywane paskiem membrany BauderTHERMOPLAN T 15, który jest przygrzewany. Mocowanie jest wykonywane niezależnie od szerokości folii.

W przypadku mocowania za pomocą balastu, jako obciążenie – obok warstwy użytkowej w postaci płyt tarasowych lub zazielenienia – może służyć także warstwa żwiru. Hydroizolacja jest tu zgrzewana na zakładach i obciążana warstwą kruszywa o grubości przynajmniej 5 cm (wymagane obliczenia sił ssących wiatru). Folie dachowe firmy Bauder doskonale nadają się dobrze do intensywnego i ekstensywnego zazieleniania. Układ warstw dachu zielonego może jednocześnie służyć jako zabezpieczenie od sił ssących wiatru, a także zabezpieczenie hydroizolacji od wpływu promieniowania UV i ekstremalnego ciepła. Więcej informacji: www.bauder.pl.

Folie dachowe BauderTHERMOPLAN: nie tylko do dachów zielonych
Po latach użytkowania jako hydroizolacja dachu folie BauderTHERMOPLAN podlegają całkowitemu recyklingowi lub mogą być poddane recyklingowi termicznemu bez pozostałości
Tagi:
Inteligentne dachy solarne: czym charakteryzują się inteligentne dachy solarne 2w1 Do witruwiańskiej triady, określającej najważniejsze cechy architektury jako trwałość, użyteczność i piękno, należy dziś dodać energooszczędność. Nowoczesny dom będzie nie tylko funkcjonalny i atrakcyjny wizualnie. Będzie też wykorzystywał odnawialne źródła energii, by przekształcić je w prąd i ciepło. Na przykład za sprawą inteligentnych dachów solarnych.
Ruukki® Classic Design to nowe, wysokiej jakości panele dachowe na rąbek stojący zatrzaskowy. Ich dopracowana w każdym detalu konstrukcja stwarza zupełnie nowe możliwości tworzenia ponadczasowych aranżacji. Panele mogą być gładkie (wersja Ruukki® Classic Design C), z mikroprofilowaniem (Ruukki® Classic Design M) lub przetłoczeniem wzdłużnym (Ruukki® Classic Design D). Panele gładkie i z mikroprofilowaniem dostępne są w trzech szerokościach: 475 mm, 355 mm oraz 271 mm, zaś z przetłoczeniami wzdłużnymi w jednej – 475 mm. Ich długość może wynosić od zaledwie 200 mm do aż 10 000 mm. Co ciekawe, panele o różnych szerokościach oraz odmiennych opcjach wykończenia można łączyć ze sobą na jednej połaci dachowej.
Wiedeń finansuje zazielenianie fasad, dachów i dziedzińców. Tak walczy ze zmianami klimatu Nie od dziś wiadomo, że tereny zieleni odgrywają ważną rolę w łagodzeniu  Władze Wiednia realizują nowy program mający łagodzić skutki letnich upałów i zwiększać ochronę bioróżnorodności. Na zazielenianie fasad miejskich, dachów i dziedzińców budynków mieszkańcy mogą uzyskać dotację do 20 tys. euro.
Konkurs na najlepszy dyplom promujący zielone dachy lub ściany rozstrzygnięty! Polskie Stowarzyszenie Dachy Zielone ogłosiło wyniki pierwszej edycji konkursu na najlepsze prace dyplomowe dotyczące szeroko rozumianej problematyki zielonych dachów lub ścian.
Doświetlanie pomieszczeń przez płaski dach. Jak wybrać okna do płaskich dachów? W kwestii funkcjonalności i estetyki wnętrz duże znaczenie odgrywa ich właściwe doświetlenie. Dla pomieszczeń, w których okna fasadowe nie zapewniają optymalnego dostępu do światła słonecznego, najlepszym rozwiązaniem są okna do płaskich dachów.
ArtMe OTRZYMAŁ Red Dot Product Design Award 2010 ArtMe OTRZYMAŁ Red Dot Product Design Award 2010 ― jedną z najbardziej prestiżowych na świecie nagród w dziedzinie designu i jako jedyny w kategorii ognioodpornych produktów przeznaczonych dla dachów i elewacji.