Architektura MuratorTechnikaKompleks biurowy .KTW – przemiana Katowic z udziałem Aluprof

Kompleks biurowy .KTW – przemiana Katowic z udziałem Aluprof

Katowice podlegają w ostatnich latach dużym przeobrażeniom. NOSPR, Muzeum Śląskie, Międzynarodowe Centrum Kongresowe czy pierwsza wieża kompleksu biurowego .KTW to tylko kilka symboli tych przemian, w których obecne są systemy aluminiowe marki Aluprof.

Kompleks biurowy .KTW – przemiana Katowic z udziałem Aluprof

Tereny byłej Kopalni Węgla Kamiennego „Katowice”, w samym centrum dwumilionowej metropolii śląskiej, od ponad dekady poddawane są rewitalizacji. W ramach tzw.  Strefa Kultury powstały tu tak znaczące obiekty jak nowa siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, Międzynarodowe Centrum Kongresowe, Muzeum Śląskie czy pierwsza wieża kompleksu biurowego .KTW. Zarówno .KTW, jak i pozostałe budynki zrealizowano z udziałem systemów aluminiowych polskiej marki Aluprof.

Prostota formy, siła wyrazu, etos pracy

Dla twórców kompleksu .KTW, architektów Przema Łukasika i Łukasza Zagały z medusagroup, Śląsk to synonim silnego etosu pracy, sumienności, uczciwości i skromności. Nic na pokaz, a jednak z pomysłem i fantazją. Projekt architektoniczny .KTW jest odzwierciedleniem tej idei. Pierwszy z dwóch realizowanych budynków liczy 31 kondygnacji nadziemnych, 3 kondygnacje podziemne, ma 39 900 m² powierzchni biurowej i 2100 m² handlowo-usługowej. Warto wspomnieć, że obiekt posiada certyfikację BREEAM na poziomie Very Good.

Rozwiązania na miarę wielkiej architektury

Tym, co z pewnością najbardziej przykuwa uwagę w tym obiekcie jest spektakularna szklana fasada zaprojektowana z udziałem zaawansowanych systemów aluminiowych marki Aluprof. Dzięki współpracy projektantów z medusagroup oraz inżynierów Aluprof możliwe było stworzenie fasady segmentowej, która pozwala na budowę imponujących przeszkleń, a także  przenoszenie bardzo dużych obciążeń. Na potrzeby inwestycji zaprojektowano specjalny system aluminiowy – fasadę elementową MB-SE85.KTW. W obiekcie wykorzystano także fasadę słupowo-ryglową MB-SR60N Efekt oraz drzwi MB-86 SI wpinane w fasadę elementową i fasadę słupowo-ryglową.

Kompleks biurowy .KTW – przemiana Katowic z udziałem Aluprof

To kolejna wyjątkowa realizacja, która wymagała od nas pełnej mobilizacji. Jesteśmy dumni, że ponownie zaufano naszej firmie, doceniono profesjonalizm, gamę innowacyjnych rozwiązań i zdecydowano o zastosowaniu w budynkach systemów Aluprof. Cieszy nas, że mieliśmy okazję współtworzyć obiekt, który jest częścią unikalnego procesu modernizacji Katowic. To ogromny zaszczyt, że nasze systemy są już na stałe wpisane w odradzającą się przestrzeń Strefy Kultury – mówi Zbigniew Poraj, dyrektor Sprzedaży Obiektowej Aluprof.

Obiekt Roku w opinii użytkowników

Pierwsza z dwóch wież .KTW już teraz doskonale wpisuje się w odmienioną przestrzeń Katowic. Budynek jest doceniany zarówno przez mieszkańców, jak i branżę architektoniczną. Biurowiec zdobył II miejsce w konkursie Obiekt Roku w Systemach Aluprof 2018 oraz nagrodę internautów przyznawaną na podstawie otwartego głosowania. Jak zaznaczył współtwórca projektu, architekt Przemo Łukasik, nagroda dla .KTW jest dowodem na to, że nadal w Polsce „modne może być proste”.

Dom Origami / Toruń Obiekt inspirowany sztuką origami to wynik fascynacji inwestorów kulturą Japonii. Jest też rzeźbą ogrodową oglądaną z głównego domu. O nowej realizacji medusagroup pisze Monika Arczyńska.
Dom w Bieszczadach projektu medusa group W projekcie Domu w Bieszczadach, podobnie jak w innych swoich realizacjach, architekci z medusa group czerpią z najbliższego otoczenia i historii, poddając je jednak autorskiej interpretacji. Tym razem zastosowali corten i lokalną roślinność, która przykryć ma znaczną część obiektu.
Brama Miasta Łódź: projekt medusa group w Nowym Centrum Łodzi Brama Miasta została oddana do użytku. Za projekt dwóch budynków na głównej osi Nowego Centrum Łodzi odpowiada śląska pracownia medusa group
Nobu Hotel Warsaw: zaglądamy do środka nowego hotelu projektu medusa group [GALERIA] Nobu Hotel Warsaw projektu medusa group został już oficjalnie otwarty. Jak prezentuje się w środku? Jak wyglądają wnętrza Nobu Hotel Warsaw?
Osiedle Stacja Wola w Warszawie projektu medusa group Osiedle Stacja Wola powstaje w bezpośrednim sąsiedztwie linii kolejowej prowadzącej do dworca Warszawa Zachodnia. Ewentualne niedogodności mają zrekompensować mieszkańcom inteligentne rozwiązania i liczne udogodnienia jak ogólnodostępny crossfit box czy klub lokatora.
London Empire House: londyńska realizacja medusa group [NOWE ZDJĘCIA] Biuro medusa group zaprojektowało przebudowę historycznego gmachu London Empire House we wschodniej części miasta. Architekci odtworzyli wiele detali poprzemysłowego obiektu, nadając jednak wnętrzom nowoczesny, surowy wyraz.