Architektura MuratorTechnikaMuzeum Sztuki Nowoczesnej w San Francisco

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w San Francisco

By zapewnić bezproblemową sekwencję działań, która umożliwiła optymalizację niemal każdego etapu projektowania, produkcji i budowy, inżynierowie i pracownicy fabryki byli zaangażowani w projekt już podczas fazy wstępnej. Ta bezpośrednia linia komunikacji między projektantem a wykonawcą umożliwiła wyprodukowanie bardzo złożonej konstrukcji elewacji, bez uszczerbku dla detali – pisze Radosław Stach.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w San Francisco
Widok od Howard Street – ze względu na bardzo ścisłą zabudowę w okolicy obiekt zaprojektowano tak, że do pewnego poziomu obrys pięter zwiększa się wraz ze wzrostem wysokości budynku; Fot. Henrik Kam
Siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej SFMOMASan Francisco, Stany Zjednoczone
AutorzySnøhetta
Współpraca autorskaEHDD
KonstrukcjaMagnusson Klemencic Associates
Projekt fasady:Kreysler & Associates
Konsultant ds. zielonej ściany:Habitat Horticulture and Hyphae Design Lab
Konstrukcja fasady:ARUP; CS Caulkins
Powierzchnia całkowita:42 735 m² (21 832 m²– nowa część, 20903 m² – renowacja)
Generalny wykonawcaWebcor Builders
InwestorSFMOMA
Projekt (data)2010
Data realizacji (koniec)2016
Koszt inwestycji305 000 000 USD
Tagi:
Muzeum UCCA Dune w Qinhuangdao O najciekawszych aspektach technicznych nowego muzeum sztuki współczesnej, ukrytego pod wydmami na plaży Morza Żółtego, pisze Radosław Stach.
Muzeum Ruchu Ludowego w Warszawie Pracownia BDR Architekci zwyciężyła w konkursie na adaptację dawnej willi Narutowicza na potrzeby Muzeum Ruchu Ludowego.
Muzeum nauki i techniki Binhai w Tiencin W jednym z największych portów na świecie powstało muzeum nauki i techniki według projektu biura Bernard Tschumi Architects. Projektanci starali się, aby obiekt formą nawiązywał do industrialnej historii miejsca, stąd wprowadzenie stożkowatych brył inspirowanych fabrycznymi kominami. Stożki są nie tylko jednym z ważniejszych elementów wyrazu architektonicznego budynku, ale stanowią również trzony konstrukcyjne, definiując podział przestrzeni, doświetlając ją oraz umożliwiając zwiedzanie wzdłuż umocowanych wspornikowo na ich wewnętrznych ścianach ramp – pisze Radosław Stach.
Muzeum Ofiar Wielkiego Głodu w Kijowie To największy z przygotowywanych dotąd na Ukrainie projektów muzealnych. Za koncepcję gmachu i jego wystawę odpowiada Nizio Design International.
Szwajcaria – Polska 1:0 – Tomasz Żylski Władzom polskich miast dużo łatwiej przychodzi budowanie muzeów historycznych niż tych poświęconych sztuce. Zakończone fiaskiem rozmowy z Grażyną Kulczyk na temat współfinansowania ośrodka prezentującego jej kolekcję zdają się tylko ten fakt potwierdzać – pisze Tomasz Żylski.
Slow Art, Slow Architecture – o Muzeum Susch Grażyna Kulczyk Budżet kompleksu w Susch pozwoliłby na realizację większego, klasycznego miejskiego obiektu. Pytanie tylko, czy zależało mi na tysiącach „InstaArt’owiczów” czy na skupionych i przygotowanych odbiorcach sztuki współczesnej. Dla mnie sztuka jest indywidualnym, bardzo głębokim przeżyciem i dlatego tak, a nie inaczej myślę o architekturze muzeów – pisze Grażyna Kulczyk.