Architektura MuratorTechnikaNarodowe Muzeum Kataru

Narodowe Muzeum Kataru

Najciekawsze zagadnienie techniczne : konstrukcja składająca się z 539 dysków o rozpiętości od 14 do 89 m opartych na stalowych kratownicach, przekrytych panelami z betonu wzmacnianego włóknem szklanym. O technicznych aspektach nowej realizacji Ateliers Jean Nouvel pisze Radosław Stach.

Narodowe Muzeum Kataru

Katar obecnie, jako jedno z wielu państw Zatoki Perskiej, zmienia swój wizerunek, porzucając obraz państwa opartego wyłącznie na przemyśle naftowym i gazowym. Jednocześnie pozostaje krajem, w którym dochód narodowy per capita osiąga najwyższy na świecie poziom, co ma bezpośrednie przełożenie na jego ogromne ambicje. Przykładem tego może być chociażby organizacja FIFA 2022, z zapleczem klimatyzowanych stadionów piłkarskich, jak również budowane z rozmachem kolejne obiekty kulturalne i biznesowe w stolicy, autorstwa takich architektów jak: Arata Isozaki (Narodowe Centrum Kongresowe), I.M.Pei (Muzeum Sztuki Islamskiej) czy aktualnie Jean Nouvel. To właśnie francuskie biuro odpowiedzialne jest za koncepcję i realizację otwartego w marcu 2019 roku Narodowego Muzeum Kataru, położonego w samym sercu Doha, w bezpośrednim sąsiedztwie pałacu szejka Abdullaha bin Jassima Al Thaniego.

To artykuł, do którego dostęp mają prenumeratorzy cyfrowej Architektury-murator.
Chcesz dalej czytać ten tekst?

Muzeum Luwr w Abu Zabi Nowy oddział Luwru w Abu Zabi jest jednym z obiektów tworzących Island Cultural District – zespół zabudowy rozciągający się wzdłuż brzegu wyspy Saadiyat. Muzeum składa się z wolno stojących budynków przekrytych niską kopułą o rozpiętości 180 m, której konstrukcję nośną zbudowano z kilku tysięcy niepowtarzalnych elementów ze stali nierdzewnej. To ażurowe zadaszenie ogranicza przenikanie energii słonecznej o 98%, a jednocześnie w charakterystyczny sposób przepuszcza światło, kształtując architekturę obiektu – o nowej realizacji studia Jeana Nouvela pisze Maciej Lewandowski.
Jean Nouvel by Jean Nouvel W dwóch tomach odnajdujemy precyzyjnie dobrane zdjęcia oraz ilustracje pojawiające się w ściśle ustalonej sekwencji – niczym kadry filmowe z napisami u dołu ekranu. Lapidarne teksty oddają esencję i specyfikę projektów, ujawniając czasem ciekawe inspiracje oraz nawiązania. Dopiero na końcu znajdują się szczegółowe opisy projektów, rysunki i dane techniczne – recenzja Bartosza i Michała Haduchów.
Siedziba policji w Charleroi projektu Ateliers Jean Nouvel i MDW Nowa siedziba policji w belgijskim mieście Charleroi została zaprojektowana przez Ateliers Jean Nouvel we współpracy z biurem architektonicznym MDW. Powstał wielofunkcyjny kompleks z ogólnodostępną przestrzenią miejską, studiem choreograficznym, muzeum i piwiarnią.
Architektura współczesna w krajach arabskich. Wystawa w Muzeum Sztuki Nowoczesnej Louisiana w Kopenhadze Wystawa współczesnej architektury w krajach arabskich pokazywana przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej Louisiana w Kopenhadze ma na celu ukazanie kultury i tożsamości arabskiej w dobie globalnych przemian. Na wystawie zobaczyć można prace Jeana Nouvela, Henninga Larsena i wielu innych.