Architektura MuratorTechnikaPawilon livMatS / Fryburg

Pawilon livMatS / Fryburg

Pawilon to pierwszy budynek o konstrukcji nośnej wykonanej w całości z włókna lnianego, materiału w pełni odnawialnego i biodegradowalnego. O realizacji architektów i inżynierów z Uniwersytetu w Stuttgarcie oraz biologów z Uniwersytetu we Fryburgu pisze Wiktor Kowalski.

Pawilon livMatS / Fryburg
Pawilon livMatS we Fryburgu; fot. ICD, ITKE, IntCDC, University of Stuttgart

W ciągu ostatniego stulecia budownictwo stało się jednym z najbardziej materiałochłonnych i szkodliwych dla środowiska rodzajów działalności człowieka. Według raportu ONZ Global Status Report For Buildings and Construction 2020 budynki oraz przemysł budowlany pochłaniają łącznie ok. 35% energii produkowanej na świecie, przyczyniając się tym samym do ogromnej emisji gazów cieplarnianych i wzrostu ich stężenia w atmosferze. Wraz ze wzrostem liczby ludności oraz wyższymi standardami życia rośnie zapotrzebowanie na nowe obiekty, do budowy których od ponad wieku wykorzystuje się przede wszystkim stal i beton. Produkcja tych materiałów wymaga zaś dużych nakładów energii oraz surowców, które pozyskiwane są kosztem środowiska naturalnego.

Aby zmienić ten trend i przestawić budownictwo na zrównoważone tory, potrzebne jest opracowanie nowych technologii opartych na efektywnym wykorzystaniu zasobów i stosowaniu materiałów naturalnie odnawialnych. Przykładem rewolucyjnego podejścia do projektowania jest pawilon livMatS powstały w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu we Fryburgu, służący jako zewnętrzna sala wykładowa. Jest to pierwszy budynek o konstrukcji nośnej wykonanej w całości z włókna lnianego, materiału w pełni odnawialnego, biodegradowalnego i dostępnego w regionie. Pawilon powstał dzięki nowatorskiemu połączeniu naturalnych materiałów i zaawansowanych technologii cyfrowych oraz robotyki. Jest wynikiem współpracy interdyscyplinarnych zespołów stworzonych w ramach programów dofinansowywanych przez rząd niemiecki – architektów i inżynierów z Integrative Computational Design and Construction for Architecture (IntCDC) na Uniwersytecie w Stuttgarcie oraz biologów z Living, Adaptive and Energy-autonomous Material Systems (livMatS) na Uniwersytecie we Fryburgu.

Tagi:
Pawilon Novartis w Bazylei Fasada multimedialna zbudowana z paneli fotowoltaicznych zintegrowanych z oświetleniem LED zużywa tylko tyle energii, ile sama jest w stanie wytworzyć. O realizacji pracowni AMDL Circle pisze Wiktor Kowalski.
Airbubble: pierwszy w Polsce biotechnologiczny plac zabaw Jeszcze do 31 października można korzystać z biotechnologicznego placu zabaw przy Centrum Nauki Kopernik. Airbubble to pierwsze taka przestrzeń w Polsce wykorzystująca oczyszczające właściwości alg. Za projektem tego miejskiego eksperymentu stoi ecoLogicStudio.
Decentralizacja architektury – rozmowa z Natalią Grabowską, kuratorką Serpentine Pavilion Każda kolumna, schodek czy inny element w pawilonie odpowiada konkretnemu miejscu. Sumayya Vally przeanalizowała około 60 lokalizacji na terenie Londynu, które historycznie przyczyniły się do tworzenia wspólnot. Na tej liście są pierwsze meczety, pierwsze synagogi, ale także bardzo nieformalne przestrzenie, jak pierwszy klub jazzowy w Anglii, w którym grano muzykę tworzoną przez osoby czarnoskóre czy miejsca związane z działalnością osób  LGBTQ+ – mówi Natalia Grabowska, kuratorka tegorocznego Serpentine Pavilion w Londynie.
Pawilon eksperymentalny BUGA Pawilon wsparty jest na lekkiej konstrukcji z włókien szklanych i węglowych, inspirowanej występującymi w przyrodzie strukturami włóknistymi.
Cyfrowa fabrykacja w praktyce: eksperymentalne pawilony z ICD Stuttgarcie i ETH w Zurychu Projektowanie pawilonów to architektoniczne laboratorium w mikroskali, pozwalające na testowanie nowych rozwiązań materiałowych i metod produkcji, zanim na stałe zagoszczą na placu budowy. To działania badawcze i eksperymentalne, dlatego prym wiodą w nich czołowe uczelnie architektoniczne takie jak ICD w Stuttgarcie czy katedra prowadzona przez duet Gramazio i Kohler na ETH w Zurychu.
A'Design Award 2019: Polacy z nagrodą za projekt pawilonu Stoisko firmy OKA projektu gdyńskiej pracowni MOA Masters of Arts zdobyło jedną z głównych nagród w tegorocznej edycji A'Design Award & Competition.