Architektura MuratorTechnikaThe Plus – fabryka mebli firmy Vestre projektu BIG

The Plus – fabryka mebli firmy Vestre projektu BIG

Zastosowanie w obiekcie rozwiązań takich, jakie wykorzystuje się w budynkach pasywnych, pozwoliło ograniczyć roczne zapotrzebowanie na energię do zaledwie 27,1 kWh/m² – o nowej fabryce mebli firmy Vestre autorstwa Bjarke Ingels Group pisze Wiktor Kowalski.

The Plus – fabryka mebli firmy Vestre projektu BIG
The Plus – nowa fabryka mebli firmy Vestre, proj. Bjarke Ingels Group (BIG); fot. Einar Aslaksen/Vestre

W pobliżu niewielkiej norweskiej wsi Magnor, położonej w zasięgu 2 godzin jazdy samochodem z Oslo i zaledwie 3 km od granicy ze Szwecją, w 120-hektarowym lesie powstał budynek The Plus – nowa fabryka mebli firmy Vestre. Jego nazwa nawiązuje do kształtu budynku na planie krzyża o powierzchni 7000 m2, z częścią biurową pośrodku oraz czterema promieniście wychodzącymi skrzydłami, z których każde odpowiada innemu etapowi produkcji mebli – malowaniu, wytwarzaniu elementów drewnianych, montażowi oraz magazynowaniu.

Za projekt odpowiadała pracownia Bjarke Ingels Group (BIG), która wspierana była przez lokalnych inżynierów z biura Bollinger+Grohmann. W odróżnieniu od tradycyjnego postrzegania fabryki jako zamkniętego zakładu produkcyjnego The Plus w założeniu miał się stać budynkiem transparentnym, a zarazem zapraszającym do zapoznania się z nowoczesnymi technologiami wykorzystywanymi do produkcji mebli Vestre. W tym celu teren otaczającego budynek lasu został przekształcony w park publiczny, a do odwiedzenia fabryki zachęcają rozmaite zabiegi architektoniczne. Duże przeszklenia w elewacji umożliwiają podglądanie z zewnątrz procesów produkcyjnych, spośród których wiele jest zautomatyzowanych i zrobotyzowanych. Dachy zostały uformowane tak, aby stworzyć na nich tarasy dostępne dla odwiedzających z poziomu terenu zarówno z zewnątrz (także dla osób na wózkach), jak i od wewnątrz (z patio dzięki okrągłej klatce schodowej).

Blok Vancouver House projektu BIG Wyzwanie stanowiła zarówno konstrukcja dynamicznej bryły wieżowca, jak i niższych budynków zlokalizowanych między rozgałęzieniami estakady Granville – o projekcie pracowni BIG pisze Wiktor Kowalski.
Kampus Google Bay View w Kalifornii Połacie dachu ukształtowano na wzór krzywych łańcuchowych, dzięki czemu uzyskano konstrukcję o ogromnych rozpiętościach i niewielkiej wadze wspartą na smukłych słupach – o nowej realizacji pracowni Bjarke Ingels Group i Heatherwick Studio pisze Wiktor Kowalski.
URBAN RIGGER – pływający akademik od Bjarke Ingels Group URBAN RIGGER to pływający kampus studencki zaprojektowany przez  Bjarke Ingels Group z kontenerów morskich. Prototyp tego komfortowo wyposażonego akademika zrealizowano w Kopenhadze.
Spalarnia CopenHill w Kopenhadze CopenHill stanowi urzeczywistnienie propagowanej przez BIG idei hedonistycznego podejścia do zrównoważonego rozwoju, a jednocześnie spełnienia wszystkie restrykcyjne wymogi technologii oraz bezpieczeństwa. O nowej realizacji biura Bjarke Ingels Group pisze Radosław Stach.
Medusagroup partnerem Bjarke Ingelsa przy projekcie Towarowa 22 Autorska koncepcja formgivningu, czyli wpływania na przyszłość poprzez architekturę, była jednym z głównych tematów warszawskiego wykładu Bjarke Ingelsa. Duńczyk opowiedział też o projekcie Towarowa 22, który jego pracownia realizować będzie w stolicy razem z biurem medusagroup.
Bjarke Ingels – na czym polega popularność duńskiego architekta? Mistrz autopromocji, czy wizjoner? Kolejny starchitekt, czy bezkompromisowy innowator, niebojący się przeciwstawiać architektonicznym trendom. Z okazji wizyty duńskiego projektanta w Polsce przypominamy jego sylwetkę i najbardziej znane realizacje.