Prototypowy dom TECLA

i

Autor: Archiwum Architektury Prototypowy dom TECLA, proj. Mario Cucinella Architects; fot. Iago Corazza

Prototypowy dom TECLA

2022-05-27 13:28

Dzięki zastosowaniu lokalnego materiału budynek jest projektem o prawie zerowym śladzie węglowym, a technologia druku 3D dodatkowo pozwala ograniczyć ilość odpadów – o prototypowym domu TECLA projektu biura Mario Cucinella Architects pisze Wiktor Kowalski.

TECLA to powstały w 2021 roku w miejscowości Massa Lombarda we Włoszech (prowincja Rawenna) eksperymentalny projekt domu łączący przyjazne dla środowiska materiały z technologią druku 3D. Pomimo niewielkich rozmiarów, ok. 60 m², obiekt ten może mieć zaskakująco duży wpływ na przyszłość architektury i budownictwa, które w dobie kryzysu klimatycznego wymagają zredefiniowania. Jego nazwa, będącą połączeniem dwóch słów: technologia oraz glina, jest kluczem do zrozumienia, czemu budynek pretenduje do miana przełomowych. Inicjatorem i autorem projektu jest pracownia Mario Cucinella Architects (MCA) oraz firma World’s Advanced Saving Project (WASP), która projektuje i produkuje drukarki 3D. Ten pionierski projekt to dopiero pierwszy z wielu obiektów, mających stworzyć ekologiczne siedlisko zbudowane przy użyciu wielu współpracujących ze sobą drukarek 3D.

Technologia opracowana przez WASP czerpie inspirację z osy garncarza – domy budowane są z ziemi znalezionej na miejscu, a w tym wypadku z gliny. TECLA jest pierwszym domem, który w całości został wydrukowany w technologii 3D przy użyciu tego lokalnie pozyskiwanego biodegradowalnego i w pełni nadającego się do recyklingu naturalnego materiału. Według słów Massimo Morettiego (założyciela WASP) TECLA jest przykładem tego, że piękny, zdrowy i zrównoważony dom może zostać wybudowany z pomocą automatyki stosując lokalne surowce, po wcześniejszym zidentyfikowaniu ich parametrów. Glina stanowi mieszaninę iłu, pyłu piaszczystego oraz piasku, który zawierać może także kamienie, żwir czy pospółkę.

KUP DOSTĘP