Rozwiązanie, jakiego jeszcze nie było. Saint-Gobain Glass przedstawia szkło ORAÉ®

i

Autor: Archiwum Architektury Budynek SAS w Sztokholmie; fot. © Lasse Olsson Foto

Rozwiązanie, jakiego jeszcze nie było. Firma Saint-Gobain Glass przedstawia szkło ORAÉ®

2022-11-01 11:23 Materiał sponsorowany

Jeśli rewolucja ma imię, to w branży budowlanej i szklarskiej nazywa się ona ORAÉ®. To nazwa pierwszego na rynku szkła bazowego o zredukowanym śladzie węglowym wprowadzonego na skalę przemysłową przez firmę Saint-Gobain Glass, która tym samym konsekwentnie kontynuuje swoją politykę prośrodowiskową, zgodną z hasłem przewodnim „Making the World a Better Home”. Jakie perspektywy otwiera to innowacyjne rozwiązanie przed współczesną architekturą na drodze do zielonej transformacji? Czy zrównoważone budownictwo może iść dziś w parze z niesłabnącą estetyką i termoizolacyjnością?

Szkło fasadowe ciągle w trendzie

Żeby zobrazować, jak wiele wspólnego ma architektura z ekologią, przytoczmy kilka istotnych faktów. Po pierwsze, budynki odpowiedzialne są dziś za aż 39% światowej emisji gazów cieplarnianych. Po drugie, mniej więcej 10-20% wbudowanego śladu węglowego obiektu generuje fasada, zaś samo szklenie stanowiące od 24 do nawet 60% jej powierzchni, odpowiada za ok. 12% wbudowanego śladu węglowego elewacji. Biorąc pod uwagę rosnącą popularność szkła fasadowego, jego właściwości są kluczowe nie tylko pod kątem dodawania bryłom estetycznej lekkości czy zapewniania komfortu we wnętrzach. Równie istotne są dbałość o efektywność energetyczną budynków oraz przyjazność środowisku na każdym etapie cyklu życia. Ale po kolei.Umiejętnie dobrane oszklenie na fasadzie powiększa optycznie przestrzeń i łączy nas ze światem zewnętrznym sprawiając, że granica między tym, co wewnątrz a tym, co po drugiej stronie szyby ulega wizualnemu zatarciu. Więcej przeszkleń to też zwiększona ilość światła dziennego dostającego się do środka, co pozytywnie koreluje z samopoczuciem przebywających tam osób. Szklane fasady są rozwiązaniem, z którego użytkownicy budynków mogą czerpać garściami dla własnego komfortu – termicznego, wizualnego, akustycznego, ale i spokoju oraz bezpieczeństwa. Te najbardziej wydajne cechują się ponadprzeciętnymi właściwościami termoizolacyjnymi czy selektywnymi, pozwalającymi odpowiednio regulować temperaturę panującą we wnętrzach. Jednak ich obecność w projekcie to też ukłon w stronę planety – wszak budowle wykorzystujące wysokiej jakości pakiety szybowe na elewacji zużywają znacznie mniej energii niezbędnej do ogrzania, schłodzenia czy doświetlenia pomieszczeń – z korzyścią dla jakości powietrza i poszanowaniem zasobów Ziemi. A skoro o tym mowa…

Rozwiązanie, jakiego jeszcze nie było. Saint-Gobain Glass przedstawia szkło ORAÉ®

i

Autor: Archiwum Architektury Rozwiązanie, jakiego jeszcze nie było. Saint-Gobain Glass przedstawia szkło ORAÉ®

W służbie redukcji śladu węglowego

Budownictwo energooszczędne to coś więcej niż trend – to przejaw polityki unijnej, której celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku. Takie zobowiązanie podjęła również firma Saint-Gobain Glass, która od lat systematycznie wciela w życie innowacyjne technologie podnoszące jakość oferowanych produktów. Tym razem marka uruchomiła produkcję zapowiadanego w lipcu tego roku szkła bazowego ORAÉ® o zredukowanym śladzie węglowym – i to na skalę przemysłową. Dlaczego jest to wydarzenie niemal historyczne? Ponieważ rozwiązanie to pozwoli sektorowi budowlanemu ograniczać emisyjność obiektów, zmniejszać wykorzystanie surowców pierwotnych i skuteczniej walczyć z globalnym ociepleniem.– Jednym z fundamentalnych celów Saint-Gobain Glass jest niezmiennie realizowanie strategii zrównoważonego rozwoju, którą wdrażamy w naszych zakładach m.in. przy wytwarzaniu wysokiej jakości szkła – podkreśla Benedykt Korduła, Dyrektor Marketingu Saint-Gobain Glass. – Widząc niepokojące trendy związane z globalnym ociepleniem i zanieczyszczaniem planety, wprowadziliśmy na rynek szkło o zredukowanym śladzie węglowym. ORAÉ®, bo taką nazwę nosi to rozwiązanie, zachowuje estetykę, parametry i jakość produkowanych dotąd szkieł bazowych, ale pod względem troski o użytkownika oraz środowisko znacznie wyprzedza swoich poprzedników. Jego proekologiczne właściwości potwierdza innowacyjna, zielona produkcja. Do wytworzenia szkła ORAÉ® wykorzystuje się ok. 70% stłuczki szklanej pochodzącej z recyclingu (w tym aż 55% stłuczki zewnętrznej z rynku pre-consumer) oraz energię ze źródeł odnawialnych w całym procesie produkcji.

Efekt? Wartość śladu węglowego dla szkła bazowego ORAÉ® o grubości 4 mm wynosi 7 kg CO2 eq/m² – prawie o 40% mniej niż w przypadku rozwiązań produkowanych do tej pory (na podstawie Europejskiej Deklaracji Produktu). A to pozwala żywić nadzieje, że ORAÉ® na lata zrewolucjonizuje architekturę. Zresztą pierwsze kroki zamieniania obietnic w czyny, tj. faktyczne inwestycje budowlane, zostały już poczynione, bowiem szkło fasadowe ORAÉ® zostanie zamontowane w trzech planowanych we Francji realizacjach:•  budynku biurowym Kalifornia w Hauts-de-Seine (Bouygues Immobilier),•  szpitalu Polyclinique de Parc w Caen (Icade Santé),•  obiekcie rehabilitacyjnym Carré Invalides w Paryżu (Nexity).

Rozwiązanie, jakiego jeszcze nie było. Saint-Gobain Glass przedstawia szkło ORAÉ®

i

Autor: Archiwum Architektury Saint-Gobain Glass przedstawia szkło ORAÉ®

Szkło ORAÉ® w praktyce

Produkcja szkła bazowego o zredukowanym śladzie węglowym ORAÉ® stanowi istotny krok w kierunku stopniowej dekarbonizacji sektora budowlanego. Tym bardziej, że na początek rozwiązanie znajdzie swoje zastosowanie w linii szkła przeciwsłonecznego COOL-LITE® XTREME, które słynie z doskonałej selektywności i właściwości termoizolacyjnych, wysokiej przepuszczalności światła oraz niepodważalnych walorów estetycznych. Szkło COOL-LITE® XTREME ORAÉ® zadba i o design budynków, i o wyższą efektywność energetyczną w okresie ich eksploatacji (wartości współczynników odpowiednio: g=0,33, Lt=70%, S=2,12 dla wariantu COOL-LITE® XTREME 70/33 ORAÉ®). Pamiętajmy, że niższe zapotrzebowanie obiektu na energię pozwala redukować emisję gazów cieplarnianych do atmosfery oraz oszczędzać i tak już mocno wyeksploatowane zasoby naturalne planety.– Wysokoselektywna powłoka szkła COOL-LITE® XTREME oraz jego doskonała izolacyjność termiczna zapewniają użytkownikom przestrzeni ochronę przed przegrzaniem latem oraz wyższy komfort termiczny zimą. Dzięki temu możemy ograniczyć konieczność chłodzenia czy dogrzewania przestrzeni, które w ogromnej mierze odpowiedzialne są za wysokość operacyjnego śladu węglowego obiektu. Przeszklenie powstałe na bazie szkła ORAÉ® gwarantuje niższą emisyjność tak operacyjną, jak i wbudowaną. Warto w tym miejscu dodać, że wszystkie elementy składowe szyby zespolonej jednokomorowej lub dwukomorowej COOL-LITE® XTREME będą wytwarzane na naszym nowym szkle, co pomoże jeszcze bardziej zredukować oba te czynniki – przekonuje Monika Naczeńska, Marketing Manager Saint-Gobain Glass. Słowem – łączenie sił popłaca!

Ukłon w stronę środowiska

Wysoka zawartość stłuczki w produkcji szkła ORAÉ® spełnia założenia gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ), która dąży do minimalizowania wykorzystania surowców w procesie wytwórczym. Odpadom szklanym nadaje się drugie życie, a na ich bazie powstają efektowne oraz efektywne przeszklenia. Korzystny wpływ szkła na planetę na każdym etapie jego życia potwierdza Deklaracja Środowiskowa Produktu (EPD). Dokument ten posiada większość rozwiązań szklanych Saint-Gobain Glass – nie inaczej będzie w przypadku szkła bazowego ORAÉ®. Standardowa procedura weryfikacji zakończy się w 2023 roku. Tym samym przeszklenie o zredukowanym śladzie węglowym pozwoli inwestycjom przybliżyć się do uzyskania prestiżowych certyfikatów środowiskowych (Well, BREAM, LEED) na jak nawyższym poziomie, które są dziś najlepszą gwarancją proekologiczności architektury i dbałości o komfort użytkowników.W czasach gdy ograniczanie emisji wbudowanej i operacyjnej obiektów staje się oczkiem w głowie sektora budowlanego, wybór rozwiązań redukujących szkodliwy wpływ budynków na otoczenie wydaje się więc naturalny. Szkło bazowe ORAÉ® o zredukowanym śladzie węglowym jest najlepszym narzędziem do tego, by inwestycje czyniły świat bardziej zrównoważonym i przyjaznym miejscem do życia.

Rozwiązanie, jakiego jeszcze nie było. Saint-Gobain Glass przedstawia szkło ORAÉ®

i

Autor: Archiwum Architektury Stłuczka szklana; fot. © Saint-Gobain Glass