StoJournal – daj się zainspirować

i

Autor: Archiwum Architektury Apartamenty mieszkalne w podparyskim Boulogne-Billancour

StoJournal – daj się zainspirować

2018-02-07 10:57

Zapraszamy do lektury najnowszego StoJournal – magazynu dla miłośników dobrej architektury oraz innowacyjnego budownictwa.

Najnowszy numer czasopisma otwiera obszerny wywiad ze architektami reprezentującymi pracownię APA Wojciechowski: Witoldem Dudkiem, współwłaścicielem pracowni i członkiem Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz Szymonem Wojciechowskim, tegorocznym laureatem nagrody Polski Hercules przyznawanej przez magazyn Builder za działalność na rzecz rozwoju nowoczesnego budownictwa. Projektanci podzielili się swoimi spostrzeżeniami na temat rzetelności architektury, artyzmu w procesie projektowania, rynku budownictwa komercyjnego i zmian, jakie w ostatnich latach w nim zaszły.

Architekci opowiedzieli również o idei budowy Galerii Północnej, współpracy z izraelskim biurem Moshe Tzur Architects oraz znaczeniu lokalizacji w procesie projektowym tego typu obiektów. Według Wojciechowskiego budowa galerii handlowych na obrzeżach dużych miast ma głębszy sens:

„Galeria jest w nich jak centrum, w którym wszystko się ogniskuje. Przy dużych osiedlach mieszkaniowych istnieje potrzeba takiego centrum rozrywkowo-rekreacyjnego – chociażby z ekologicznego punktu widzenia, żeby ci ludzie nie generowali korków. Rozmiar Warszawy i tak jest niewielki w porównaniu z innymi miastami, ale nie da się zgromadzić wszystkich jej mieszkańców w centrum. Stąd te wszystkie centra drugiego stopnia powinny być na tyle atrakcyjne, żeby ludzie to właśnie w nich mogli zaspokajać swoje potrzeby”.

Kolejnym polskim projektem przedstawionym w czasopiśmie jest nowocześnie zaprojektowana siedziba Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego, w której znalazło się m.in. ponad 200 kompleksowo wyposażonych laboratoriów naukowo-badawczych i dydaktycznych oraz hala technologiczna. Architekci z biura projektowego Warsztat Architektury Pracownia Autorska Krzysztof Kozłowski z Sopotu zadbali nie tylko o modne, minimalistyczne ujęcie projektu, ale i o jego użyteczność, która jest kluczowa w kontekście budynków akademickich.

Obok rodzimych obiektów, w magazynie StoJournal znajdują się opisy i zdjęcia niezwykłych budynków z Francji, Hiszpanii oraz Niemiec. Apartamenty mieszkalne w podparyskim Boulogne-Billancourt imponują przestrzenią zintegrowaną ze środowiskiem. Podczas projektowania 16 000m2 powierzchni mieszkalnej istotny wpływ miało sąsiedztwo parku miejskiego oraz ukształtowanie terenu zdominowane w tej okolicy korytem Sekwany: cała aranżacja miała tworzyć spójną całość z otoczeniem, dlatego dostosowano rozmiary i kształty budynków, ich fasady, a także zagospodarowanie terenów zielonych do pobliskich zabudowań i środowiska naturalnego.

Zaprezentowany został także budynek domu pogrzebowego Velatorio de Jove w nadmorskim mieście Gijón, zaprojektowany w oparciu o bardzo intymny charakter tego miejsca. Zastosowanie najwyższej klasy materiałów i powściągliwość architektoniczna wyrażająca się minimalizmem pozbawionym zbędnych ozdobników zaowocowały powstaniem miejsca monumentalnego i godnego, w którym możliwa jest refleksja nad przemijaniem.

StoJournal prezentuje również dekoracyjne struktury elewacyjne z kolekcji StoSignature, wiernie odzwierciedlające barwy i faktury desek elewacyjnych, betonu architektonicznego, a nawet pokrytego rdzą metalu. Ich zastosowanie umożliwia nadanie budynkom wyrazistego charakteru bez skomplikowanych metod aplikacji czy nadmiernego obciążenia elewacji, dzięki czemu sprawdzają się zarówno w przypadku nowopowstających budynków, jak i podczas modernizacji już istniejących obiektów. Bieżące i archiwalne wydania magazynu StoJournal dostępne są na www.sto.pl.