Architektura MuratorTechnikaWarsztat architekta. Programy, technologie – sprawdź bezpłatne e-wydanie

Warsztat architekta. Programy, technologie – sprawdź bezpłatne e-wydanie

W jaki sposób korzystać z narzędzi dostępnych w nieustannie rozwijającym się technologicznie świecie i jak skutecznie implementować je w praktyce architektonicznej piszemy w czwartej już edycji publikacji „Warsztat architekta. Programy, technologie”. Oprócz przekrojowych artykułów w numerze nie zabrakło przeglądu najnowszego oprogramowania  wspierającego pracę architekta.

Warsztat architekta 2019

Architekci w swojej pracy stale poszukują optymalnych rozwiązań, które nie tylko zadowolą klientów, ale spełnią wiele różnorodnych kryteriów, np. tych związanych z wymogami zawartymi w prawie budowlanym. Projektant musi być zatem otwarty na nowatorskie rozwiązania, niejednokrotnie wykraczające poza ramy architektury.

Coraz częściej o sukcesie przedsięwzięcia decyduje umiejętność czerpania z technik stosowanych w innych dziedzinach, np. programowaniu, grafice komputerowej, marketingu, a nawet biologii.  Odnosząc się do ostatniego zagadnienia – temat biometyki omówił Kacper Radziszewski, który przedstawił funkcjonowanie natury jako inspirację dla nowych technologii i jeden z głównych nurtów badań poświęconych metodom projektowania architektonicznego. Autor ten podzielił się również swoimi rozważaniami na temat projektowania generatywnego – przedstawił programowanie komputerowe jako metodę automatyzacji procesu produkcji, a także optymalizujące projektowanie architektoniczne zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i ekonomicznym.

Metodykę BIM i zagadnienia związane z jej procedowaniem mające wpływ na możliwość optymalnego jej wykorzystania w polskich warunkach przedstawił Robert Szczepaniak. Zaś pracę z modelem BIM przy użyciu specjalnych narzędzi umożliwiających kooperację międzybranżową omówił Wojciech Ciepłucha i Marcin Majta.

Uwagę na technologię VR zwrócił Piotr Greiner, ukazując wirtualną rzeczywistość jako narzędzie marketingowe wspierające sprzedaż i pozwalające klientowi zapoznać się z proponowanymi rozwiązaniami projektowymi.

Michał Nowak przedstawił analizę funkcjonalności wybranych narzędzi przeznaczonych do tworzenia wizualizacji 3D, a także omówił możliwości, jakie stwarza zastosowanie ich w pracy architekta.

Bezpłatne e-wydanie publikacji Warsztat architekta. Programy, technologie  dostępne pod tym linkiem:

http://pliki.wydawnictwo.murator.pl/ksiazeczki/WA_ProgramyTechnologie2019/

Pobierz „Warsztat architekta. Fasady” Nowe rozwiązania elewacyjne, systemy ETICS, fasady zielone, a także przegląd drewnianych elewacji z Polski i ze świata. Pobierz najnowszy numer naszego specjalnego dodatku „Warsztat architekta. Fasady”.  
„Warsztat architekta” PREFABRYKACJA. Pobierz bezpłatne e-wydanie! W najnowszym numerze naszego specjalnego dodatku „Warsztat architekta”  m.in. najciekawsze polskie oraz zagraniczne realizacje, w których zastosowano technologię prefabrykacji oraz prezentacja eksperymentalnej jednostki NEST, powstałej na terenie kampusu instytutów badawczych w Dübendorfie wraz z przeglądem innowacyjnych materiałów, specjalnie stworzonych do budowy jednego z modułów.
„Warsztat architekta. Fasady” – już dostępny on-line Najciekawsze rozwiązania i systemy fasadowe dla architektów w nowej edycji bezpłatnego dodatku do „A-m”.
Warsztat architekta. Programy, technologie – bezpłatne e-wydanie już dostępne! Wykorzystanie dronów, internet rzeczy oraz techniki związane z wirtualną rzeczywistością czy BIM to tylko niektóre zagadnienia wspomagające pracę architektów omówione w bezpłatnym, trzecim już dodatku do kwietniowej Architektury-murator. Oprócz przekrojowych artykułów na temat nowoczesnych narzędzi projektowych, w numerze także praktyczny przegląd oprogramowania dla architektów.
Apartamentowiec Skarbnica w Koneserze Na pierwszych dwóch kondygnacjach nowego budynku wycięte zostały szerokie na 14 m prześwity bramowe, aby wizualnie wydobyć zabytkową strażnicę zakładową umiejscowioną na dziedzińcu – o realizacji kolejnego z obiektów mieszkalnych na terenie dawnej wytwórni wódek Koneser na warszawskiej Pradze pisze jego współautor Grzegorz Stiasny.
Bastion Świętej Barbary na Jasnej Górze W kazamatach pochodzącego z XVII wieku bastionu Świętej Barbary architekci zaprojektowali zupełnie nową przestrzeń – kaplicę Golgoty Wschodu. Aby uzyskać odpowiednią strefę ekspozycyjną, zdecydowali się poszerzyć wnętrza o niezbadane dotąd podziemia obiektu – o realizacji nowej przestrzeni kontemplacyjnej, upamiętniającej Polaków, którzy zginęli za wschodnimi granicami naszego kraju po 17 września 1939 roku pisze Marek Skwara.