Architektura MuratorTechnikaWarsztatApartamentowiec Żorro w Żorach

Apartamentowiec Żorro w Żorach

Budynek ukształtowano poprzez modyfikację kubatury typowych obiektów z wielkiej płyty, stanowiących bezpośredni kontekst, i nadanie im wyjątkowości oraz cech architektonicznego „superbohatera” – o powstawaniu apartamentowca pisze autor projektu, Maciej Franta.

Apartamentowiec Żorro w Żorach
Apartamentowiec Żorro w Żorach, proj. Frantagroup Architects; fot. Frantagroup Architects

Żory to nieduże historyczne miasto stanowiące jeden z najdalej wysuniętych na południe punktów konurbacji śląskiej. Razem z Pszczyną i Bielskiem określa rejon przejściowy między częścią intensywnie zurbanizowaną a tą przyrodniczą Beskidu Śląskiego. Miasto jest bardzo dobrze skomunikowane zarówno z metropolią, jak i miejscowościami górskimi. Przebiega przez nie jedna z głównych arterii łączących aglomerację z pobliskimi terenami wypoczynkowymi na południu, dlatego Żory stanowią coraz bardziej interesującą opcję do zamieszkania, a okoliczne rejony są atrakcyjne z uwagi na prężny rozwój gospodarczy.

Apartamentowiec Żorro zlokalizowany został przy skrzyżowaniu ulic Prawniczej i Handlowej. Jest to zdecydowanie bardziej miejska część Żor, która przez ostatnie kilkadziesiąt lat uległa dużemu doinwestowaniu w obszarze wielu funkcji. Lokalizacja samej działki nie jest ani typowo przyrodnicza, ani malowniczo położona, a bezpośredni kontekst i sąsiedztwo nie stanowią estetycznej atrakcji. Budynek znajduje się natomiast w pobliżu osiedla mieszkaniowego o zróżnicowanym i urozmaiconym charakterze przestrzennym, wyposażonym we wszystkie potrzebne funkcje usługowe i edukacyjne. W najbliższym sąsiedztwie powstał również duży supermarket budowlany wraz z obszernymi strefami parkingowymi. Sam rejon inwestycji jest doskonale skomunikowany – w promieniu kilkuset metrów przebiegają znaczące ciągi komunikacyjne, a cała dzielnica wyposażona jest w intensywną sieć komunikacji miejskiej. Działka znajduje się na wzniesieniu i stanowi wraz z okoliczną zabudową szeroką dominantę. Niełatwy kontekst z estetycznie trudnym sąsiedztwem, wytyczna wysokościowa oraz dopuszczenie w tym miejscu zabudowy wyższej stały się zaczynem pomysłu na budynek, oraz ukształtowały jego kubaturę, skalę i estetykę.

Tagi:
Autor: Maciej Franta
Apartamentowiec Żorro projektu Franta Group Przy ul. Handlowej w Żorach powstaje dziesięciokondygnacyjny apartamentowiec. Budynek o kaskadowej bryle na zlecenie spółki Blockhaus zaprojektowała pracownia Franta Group.
Apartementy VIDOK w Katowicach od Franta Group W ramach inwestycji Apartementy VIDOK na zaniedbanych terenach przy wjeździe do centrum Katowic powstanie zespół trzech budynków ze 150 mieszkaniami. Za projekt osiedla odpowiada pracownia Franta Group.
Villa Reden / Chorzów Obiekt jest przenicowaniem założenia tradycyjnego, miejskiego kwartału mieszkaniowego – współczesną reinterpretacją tradycyjnego czworaka – o nowej realizacji Franta Group pisze Justyna Swoszowska.
Zespół hotelowy w Wiśle projektu Franta Group Pracownia Franta Group zwyciężyła w konkursie inwestorskim na projekt nowego hotelu w Wiśle. Zespół pięciu oblicowanych drewnem pawilonów nawiązywać ma do przeskalowanych górskich chat.
Villa Reden / Chorzów Ze względu na trudne warunki gruntowe w budynku zastosowano skomplikowany układ stóp fundamentowych, o różnych wymiarach i poziomach posadowienia, stężonych poprzecznymi ławami i ściągami. O wyzwaniach związanych z realizacją pisze Maciej Franta.
Przedszkole modułowe w Krakowie Budynek przedszkola jest niczym zestaw klocków o geometrii wywiedzionej z przekroju sąsiadującej z nim szkoły. Każdy z klocków zyskał odmienną orientację względem stron świata i różne otwarcia widokowe – na stary sad, boisko i plac zabaw. O nowej realizacji biura Franta Group pisze Marcin Brataniec.