Beton Cemex wykorzystany w Centrum Konkresowo-Kulturalnym Jordanki w Toruniu

i

Autor: Archiwum Architektury Fot. materiały prasowe Cemex

Beton w Centrum Kongresowo-Kulturalnym Jordanki w Toruniu

2016-06-10 16:18

W ciągu dwóch lat do budowy Centrum Kongresowo-Kulturalnego Jordanki w Toruniu wykorzystano 30 tys. m3 betonu, wyprodukowanego przez mobilną wytwórnię na miejscu budowy. Materiał posłużył do wykonania m.in. charakterystycznego pikado oraz ścian z widocznym szalunkiem z desek.

Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki to wielofunkcyjny obiekt zbudowany według projektu hiszpańskiej pracowni Menis Arquitectos. Za sprawą wykorzystanych materiałów, nowoczesny budynek o powierzchni ok. 22 tys. m² wpisuje się w zabytkowe otoczenie gotyckiej architektury Torunia.

Jednym z największych wyzwań w trakcie budowy było przygotowanie betonowej mieszanki do wykonania elewacji, zgodnie z wzorcem pozostawionym przez Fernando Menisa. Próby w laboratorium trwały około dwóch miesięcy i po wielu modyfikacjach receptury udało się uzyskać kolor i fakturę, która została zaakceptowana architekta.

Jako jedyni pomyślnie przeszliśmy próby wykonane przed realizacją projektu - mówi Sławomir Dobrowolski, Dyrektor Wytwórni Mobilnych CEMEX, głównego dostawcy mieszanek betonowych na inwestycję. Podczas realizacji dostaw napotkaliśmy wiele ciekawych, ale i wymagających zastosowań mieszanki betonowej. Najefektowniejszym z nich jest Pikado, czyli pokruszone cegły zatopione w betonie. Teraz efekty naszej pracy może zobaczyć każdy kto pojawi się z wizytą w Toruniu - dodaje Sławomir Dobrowolski.

Materiały CEMEX wykorzystano do wykonania charakterystycznego pikado - pokruszone cegły zatopione w betonie, dają wyjątkowy efekt wizualny. Przy współudziale CEMEX powstały także ściany z widocznym szalunkiem, posadzki polerowane z odsłoniętym kruszywem melafirowym, nawierzchnie chodników wykonane z CEMEX DECO Stone, a także sala prób, w której ściany wykonane są ze specjalnymi dyfuzorami, powodującymi rozprzestrzenianie się dźwięku.

Technologia wykonania wymagała od CEMEX zastosowania samozagęszczalnej mieszanki, w skład której wchodziło łamane kruszywo melafirowe o maksymalnym ziarnie wielkości 5 mm. Mieszanka betonowa musiała wypełnić przestrzenie między cegłami, wynoszące około 1 cm. W sali prób największym wyzwaniem były jednorazowe betonowania ścian z dyfuzorami o wysokości 10 m, szer. 5–6 m i głębokości zaledwie od 10 do 20 cm z odwzorowaniem powierzchni desek.

W ciągu dwóch lat na tę inwestycję CEMEX dostarczył ponad 30 tys. m3 betonu, wyprodukowanego przez mobilną wytwórnię betonu na miejscu budowy. Właścicielem praw do rozwiązań projektowych zastosowanych w CKK Jordanki jest Menis Arquitectos, SLP. Generalnym wykonawcą była firma Mostostal Warszawa.

Fernando Menis jest profesorem Uniwersytetu Europejskiego na Wyspach Kanaryjskich oraz przewodniczącym Laboratorium Innowacji w Architekturze i Designie na rodzimej Teneryfie. Stworzony przez niego projekt sali na Jordankach jesienią 2010 roku otrzymał nagrodę na Festiwalu Architektury Światowej (WAF) w Barcelonie jako najlepszy kulturalny projekt przyszłości. Prezentowany był również podczas Biennale Architektury w Wenecji, które jest najważniejszym cyklicznym przeglądem współczesnej architektury, a także podczas Międzynarodowego Kongresu „Asocret” w Kolumbii.