Architektura MuratorTechnikaWarsztatCentrum kongresowe w Dalian projektu Coop Himmelb(l)au. Zastosowanie aluminium perforowanego

Centrum kongresowe w Dalian projektu Coop Himmelb(l)au. Zastosowanie aluminium perforowanego

W projekcie centrum kongresowe w chińskim mieście portowym Dalian, zrealizowanym według projektu pracowni Coop Himmelb(l)au, uwagę przyciąga zastosowanie aluminium perforowanego w przeciwsłonecznych żaluzjach, rozmieszczonych na elewacjach w zależności od ich usytuowania względem stron świata

Centrum kongresowe w Dalian, Chiny. Autorzy: Coop Himmelb(l)au, fot. Duccio Malagamba
Centrum kongresowe w Dalian, Chiny. Autorzy: Coop Himmelb(l)au, fot. Duccio Malagamba

Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Chinach: zastosowanie aluminium na elewacjach
Dalian
to założone przez Rosjan w XIX wieku nadmorskie miasto na południowym krańcu półwyspu Liaotung w Chinach. Dziś jest ważnym ośrodkiem przemysłowym i handlowym, z wielkim zespołem portów. W ramach transformacji przybrzeżnych terenów poprzemysłowych i towarzyszącej temu procesowi rozbudowie, w pobliżu portu zrealizowano wielofunkcyjny obiekt mający funkcje wystawiennicze, konferencyjne i widowiskowe. Stanowi on dominantę architektoniczną jednej z głównych osi kompozycyjnych miasta.

Niemal całe przyziemie budynku przeznaczono na foyer i powierzchnie wystawiennicze z zapleczem gastronomicznym. Wejścia dla publiczności, pracowników i VIP-ów rozmieszczono po obwodzie z różnych jego stron. Właściwe funkcje widowiskowe – sale teatralne i wielofunkcyjne – zaplanowano na poziomie +15,3 m. Największą salę teatralną na ponad 1600 miejsc wraz z przylegającą do niej salą konferencyjną na 2500 miejsc zlokalizowano w centrum. Dzięki takiemu rozplanowaniu mogą być one łączone, co zwiększa możliwości wykorzystania. Wokół obydwu sal rozmieszczono mniejsze – w ten sposób skracając dystans pomiędzy różnymi obszarami funkcjonalnymi, utworzona została przestrzeń o charakterze miejskim – z ogólnodostępnymi placami, pasażami i alejami. Rozwiązanie to z pewnością ułatwia orientację użytkownikom (...).

- czytaj więcej w najnowszym numerze miesięcznika "Architektura-murator"


Międzynarodowe Centrum Kongresowe
Lokalizacja: Dalian, Chiny
Autorzy: COOP HIMMELB(L)AU
Współpraca: DADRI Dalian Institute of Architecture Design and Research Co. LTD; UD Studio (Dalian); J&A Interior Design (Shenzhen)
Konstrukcja: B+G Ingenieure, Bollinger Grohmann Schneider ZT-GmbH (Wiedeń, Austria); DADRI Dalian Institute of Architecture Design and Research Co. LTD, (Dalian)
Akustyka: Müller-BBM (Planegg, Niemcy): Dr. Eckard Mommerz
Fasada: Meinhardt Facade Technology Ltd. Beijing Branch Office (Pekin)
Wykonawca: China Construction Eight Engineering Division (Dalian)
Inwestor: Dalian Municipal People’s Government
Powierzchnia terenu: 40 000 m²
Powierzchnia całkowita: 117 650 m²
Projekt: 2008
Realizacja: 2008-2012
Nie podano kosztu inwestycji

Prezentacja siedziby Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Dalian ukazała się miesięczniku „Architektura-murator” w numerze 5/2013  - dział Technika, s. 98-109
Tekst: Maciej Lewandowski Opracowanie: Anna Żmijewska

Centrum Kongresowe ICE w Krakowie Wzniesiony po siedmiu latach obiekt niemal nie odbiega od konkursowych wizualizacji. Imponuje warsztatem i sprawną koordynacją wielu złożonych zagadnień technicznych – o nowym, wielkopowierzchniowym centrum kultury zrealizowanym naprzeciwko Wawelu, jego powiązaniach widokowych z nabrzeżem Wisły i panoramą Starego Miasta oraz próbie urbanistycznego uporządkowania okolic ronda Grunwaldzkiego, piszą Krzysztof Bojanowski, Antoni Domicz, Krzysztof Mycielski.