Dom Zeroenergetyczny Owczary

i

Autor: Archiwum Architektury Budowa Domu Zeroenergetycznego z wykorzystaniem ceramiki budowlanej Owczary

Pokazowy Dom Zeroenergetyczny Green Power

2014-11-03 17:19 Materiał sponsorowany

W Polsce powstał Dom Zeroenergetyczny, pokazowy budynek służący prezentacji technologii i materiałów budowlanych, przeznaczonych dla budownictwa energooszczędnego. Jednym z uczestników przedsięwzięcia jest firma ZCB Owczary, w ofercie której znajdziemy ceramikę budowlaną dedykowaną budownictwu pasywnemu i niskoenergetycznemu.

Dom Zeroenergetyczny został zaprojektowany według definicji domu pasywnego o zapotrzebowaniu na energię na poziomie 15kW/m2/rok bez strat i mostków termicznych.

Dom Zeroenergetyczny podzielony jest na moduły energetyczne funkcjonujące samodzielnie: moduł pierwszy – parter, moduł drugi – piętro, moduł trzeci – garaż. Wszystkie moduły są niezależnie funkcjonującymi systemami energetycznymi budynku. Każdy z nich wykonany jest w innych technologiach budowlanych i jest swoistym polem doświadczalnym, na którym testowane są różne rozwiązania i technologie. Dom Zeroenergetyczny pozwoli zrozumieć problematykę ekonomii w zakresie realizacji całej budowy od fundamentu aż po dach. Dzięki temu uczestnicy projektu będą mogli zaproponować klientom sprawdzone i najtańsze technologie dedykowane domom niskoenergetycznym.

Niskoenergetyczna ściana dwuwarstwowa

Na potrzeby przedsięwzięcia Domu Zeroenergetycznego ZCB Owczary przekazała System TERMOton S-45, z którego wybudowano mury modułu pierwszego – parter. System ten spełnia wymagania stawiane domom pasywnym. Zakładają one, że wszelkie przegrody zewnętrzne budynku charakteryzują się bardzo wysoką izolacyjnością (niski współczynnik przenikania ciepła i nieprzepuszczalność dla powietrza).

System TERMOton S-45 tworzy ścianę dwuwarstwową o grubości 45 cm, w której skład wchodzi pustak ceramiczny TERMOton P+W 25 oraz dwudziesto -centymetrowa warstwa ocieplenia, którą stanowi współczynnik przenikalności cieplnej muru wynosi 0,15 W/m2K, biorąc pod uwagę grubość muru (w tym wypadku 45 cm), system ściany TERMOton S-45 umożliwia wybudowanie ściany o kilka centymetrów cieńszej niż dostępne na rynku materiały na ścianę jednowarstwową. Koszt budowy ściany w tym systemie przy odpowiednio dobranych materiałach jest także zdecydowanie niższy niżeli dostępne na polskim rynku wyroby na ścianę jednowarstwową.

Ściany dwu- i trójwarstwowe dla domów niskoenergetycznych

Firma ZCB Owczary oferuje również dwu i trójwarstwowe systemy ścian dla domów niskoenergetycznych. Zapotrzebowanie na ciepło w przypadku takich budynków jest wyższe niż w domach pasywnych i wynosi od 30 do 60 kWh/m2 rocznie. W domach niskoenergetycznych priorytetem są: niski współczynnik przenikania ciepła przegród zewnętrznych oraz wyeliminowanie mostków termicznych. Dodatkowo stosunek powierzchni przegród zewnętrznych do kubatury budynku jest z reguły niższy niż w tradycyjnych obiektach.

W wypadku domów niskoenergetycznych firma ZCB Owczary proponuje systemy ścian TERMOton o symbolach S-40, S-44, S-45, S-48, S-52, S-56. Są to mury o współczynniku przenikalności cieplnej od 0,15 W/m2K do 0,19 W/m2K. Systemy TERMOton S-40 i S-44 są murami dwuwarstwowymi. W pierwszym przypadku w skład systemu wchodzi pustak TERMOton P+W 25 i warstwa docieplenia o grubości 150 mm. W przypadku TERMOton S-44 mur o grubości 44 cm tworzą: pustak TERMOton P+W 29 oraz 150- mm warstwa docieplenia. Oba systemy charakteryzują się współczynnikiem przenikania ciepła na poziomie 0,19 W/m2K.

Systemy S-48, S-52 i S-56 są murami trójwarstwowymi, w których skład wchodzą: warstwa zewnętrzna oraz wewnętrzna z pustaków oraz środkowa warstwa docieplenia o grubości 150 mm. Szczelność i niski współczynnik przenikania ciepła zapewniają pustaki TERMOton P+W 25, TERMOton P+W 11,5, TERMOton P+W 29 oraz TERMOton P+W 8 w rożnych konfiguracjach. Najniższym współczynnikiem przenikania ciepła, na poziomie 0,18 W/m2K, w przypadku tych systemów charakteryzuje się TERMOton S-56.

Ciepła ściana jednowarstwowa z pustakami na medal

Na szczególną uwagę spośród bogatej oferty produktów ZCB Owczary zasługuje nowość w postaci pustaka Termoton 44 P+W. Jest to produkt, który w tym roku zdobył Złoty Medal Międzynarodowych Targów Poznańskich. Ten wysoko drążony pustak ceramiczny charakteryzuje się niespotykanym dotychczas w Polsce oporem cieplnym umożliwiającym konstrukcję jednowarstwowej ściany o współczynniku przenikania ciepła U na poziomie 0,2 W/m2K. Dotychczas takie parametry były możliwe wyłącznie dla ściany wielowarstwowej. – Produkt ten stanowi połączenie tradycyjnego, znanego od tysięcy lat materiału, jakim są wyroby ceramiczne, nowoczesnej myśli technicznej, innowacyjnej konstrukcji oraz wysokiej jakości surowców użytych do jego wytworzenia – mówi Andrzej Janiszewski. Bazą każdego pustaka ceramicznego TERMOton jest przede wszystkim glina (łupki kajprowe) oraz dodatki w postaci trocin i pulpy celulozowej. W procesie produkcji dodatkowe składniki wypalają się, co wpływa na zwiększenie poryzacji materiału. Dzięki temu obniża się wartość współczynnika przewodności cieplnej pustaka. Dodatkowo powietrze zamknięte w porach zwiększa jego akumulacyjność cieplną.

Poryzacja materiału ma również wpływ na dyfuzję pary wodnej, zwaną powszechnie paroprzepuszczalnością. W odróżnieniu od wielu nowoczesnych materiałów budowlanych pustaki ceramiczne pozwalają ścianom i budynkowi oddychać.