Architektura MuratorTechnikaWarsztatPokazowy Dom Zeroenergetyczny Green Power

Pokazowy Dom Zeroenergetyczny Green Power

W Polsce powstał Dom Zeroenergetyczny, pokazowy budynek służący prezentacji technologii i materiałów budowlanych, przeznaczonych dla budownictwa energooszczędnego. Jednym z uczestników przedsięwzięcia jest firma ZCB Owczary, w ofercie której znajdziemy ceramikę budowlaną dedykowaną budownictwu pasywnemu i niskoenergetycznemu.

Dom Zeroenergetyczny Owczary
Budowa Domu Zeroenergetycznego z wykorzystaniem ceramiki budowlanej Owczary

Dom Zeroenergetyczny został zaprojektowany według definicji domu pasywnego o zapotrzebowaniu na energię na poziomie 15kW/m2/rok bez strat i mostków termicznych.

Dom Zeroenergetyczny podzielony jest na moduły energetyczne funkcjonujące samodzielnie: moduł pierwszy – parter, moduł drugi – piętro, moduł trzeci – garaż. Wszystkie moduły są niezależnie funkcjonującymi systemami energetycznymi budynku. Każdy z nich wykonany jest w innych technologiach budowlanych i jest swoistym polem doświadczalnym, na którym testowane są różne rozwiązania i technologie. Dom Zeroenergetyczny pozwoli zrozumieć problematykę ekonomii w zakresie realizacji całej budowy od fundamentu aż po dach. Dzięki temu uczestnicy projektu będą mogli zaproponować klientom sprawdzone i najtańsze technologie dedykowane domom niskoenergetycznym.

Niskoenergetyczna ściana dwuwarstwowa

Na potrzeby przedsięwzięcia Domu Zeroenergetycznego ZCB Owczary przekazała System TERMOton S-45, z którego wybudowano mury modułu pierwszego – parter. System ten spełnia wymagania stawiane domom pasywnym. Zakładają one, że wszelkie przegrody zewnętrzne budynku charakteryzują się bardzo wysoką izolacyjnością (niski współczynnik przenikania ciepła i nieprzepuszczalność dla powietrza).

System TERMOton S-45 tworzy ścianę dwuwarstwową o grubości 45 cm, w której skład wchodzi pustak ceramiczny TERMOton P+W 25 oraz dwudziesto -centymetrowa warstwa ocieplenia, którą stanowi współczynnik przenikalności cieplnej muru wynosi 0,15 W/m2K, biorąc pod uwagę grubość muru (w tym wypadku 45 cm), system ściany TERMOton S-45 umożliwia wybudowanie ściany o kilka centymetrów cieńszej niż dostępne na rynku materiały na ścianę jednowarstwową. Koszt budowy ściany w tym systemie przy odpowiednio dobranych materiałach jest także zdecydowanie niższy niżeli dostępne na polskim rynku wyroby na ścianę jednowarstwową.

Ściany dwu- i trójwarstwowe dla domów niskoenergetycznych

Firma ZCB Owczary oferuje również dwu i trójwarstwowe systemy ścian dla domów niskoenergetycznych. Zapotrzebowanie na ciepło w przypadku takich budynków jest wyższe niż w domach pasywnych i wynosi od 30 do 60 kWh/m2 rocznie. W domach niskoenergetycznych priorytetem są: niski współczynnik przenikania ciepła przegród zewnętrznych oraz wyeliminowanie mostków termicznych. Dodatkowo stosunek powierzchni przegród zewnętrznych do kubatury budynku jest z reguły niższy niż w tradycyjnych obiektach.

W wypadku domów niskoenergetycznych firma ZCB Owczary proponuje systemy ścian TERMOton o symbolach S-40, S-44, S-45, S-48, S-52, S-56. Są to mury o współczynniku przenikalności cieplnej od 0,15 W/m2K do 0,19 W/m2K. Systemy TERMOton S-40 i S-44 są murami dwuwarstwowymi. W pierwszym przypadku w skład systemu wchodzi pustak TERMOton P+W 25 i warstwa docieplenia o grubości 150 mm. W przypadku TERMOton S-44 mur o grubości 44 cm tworzą: pustak TERMOton P+W 29 oraz 150- mm warstwa docieplenia. Oba systemy charakteryzują się współczynnikiem przenikania ciepła na poziomie 0,19 W/m2K.

Systemy S-48, S-52 i S-56 są murami trójwarstwowymi, w których skład wchodzą: warstwa zewnętrzna oraz wewnętrzna z pustaków oraz środkowa warstwa docieplenia o grubości 150 mm. Szczelność i niski współczynnik przenikania ciepła zapewniają pustaki TERMOton P+W 25, TERMOton P+W 11,5, TERMOton P+W 29 oraz TERMOton P+W 8 w rożnych konfiguracjach. Najniższym współczynnikiem przenikania ciepła, na poziomie 0,18 W/m2K, w przypadku tych systemów charakteryzuje się TERMOton S-56.

Ciepła ściana jednowarstwowa z pustakami na medal

Na szczególną uwagę spośród bogatej oferty produktów ZCB Owczary zasługuje nowość w postaci pustaka Termoton 44 P+W. Jest to produkt, który w tym roku zdobył Złoty Medal Międzynarodowych Targów Poznańskich. Ten wysoko drążony pustak ceramiczny charakteryzuje się niespotykanym dotychczas w Polsce oporem cieplnym umożliwiającym konstrukcję jednowarstwowej ściany o współczynniku przenikania ciepła U na poziomie 0,2 W/m2K. Dotychczas takie parametry były możliwe wyłącznie dla ściany wielowarstwowej. – Produkt ten stanowi połączenie tradycyjnego, znanego od tysięcy lat materiału, jakim są wyroby ceramiczne, nowoczesnej myśli technicznej, innowacyjnej konstrukcji oraz wysokiej jakości surowców użytych do jego wytworzenia – mówi Andrzej Janiszewski. Bazą każdego pustaka ceramicznego TERMOton jest przede wszystkim glina (łupki kajprowe) oraz dodatki w postaci trocin i pulpy celulozowej. W procesie produkcji dodatkowe składniki wypalają się, co wpływa na zwiększenie poryzacji materiału. Dzięki temu obniża się wartość współczynnika przewodności cieplnej pustaka. Dodatkowo powietrze zamknięte w porach zwiększa jego akumulacyjność cieplną.

Poryzacja materiału ma również wpływ na dyfuzję pary wodnej, zwaną powszechnie paroprzepuszczalnością. W odróżnieniu od wielu nowoczesnych materiałów budowlanych pustaki ceramiczne pozwalają ścianom i budynkowi oddychać.

Cegła: materiał przyszłości? Architektura stoi dziś w obliczu wielu przewartościowań. Trzeba ograniczyć koszty rozumiane całościowo jako realizacja i eksploatacja budynków. Trzeba korzystać ze złóż, które się nie wyczerpią. Żaden ze znanych mi materiałów nie nadaje się do tego lepiej niż ceramika. Śląski architekt Marek Wawrzyniak, autor m.in. Rudego Domu, o nowych możliwościach tkwiących w jednym z najstarszych architektonicznych tworzyw.
Nowa siedziba Wienerberger w Centrum Praskim Koneser Warszawska pracownia The Design Group Konrada Krusiewicza zaprojektowała wnętrza nowej siedziby firmy Wienerberger na warszawskiej Pradze.
Ceramika budowlana w służbie architektury Program Brick-Design daje ogromne pole do popisu projektantom – zamiast skupiać się na dopasowaniu dostępnych na rynku produktów do swojego pomysłu, mogą nareszcie stworzyć swój własny spersonalizowany produkt, będący autorskim rozwinięciem i urzeczywistnieniem projektu – o innowacjach w dziedzinie wytwarzania ceramiki budowlanej i programie Brick-Design mówi Andrzej Meronk, dyrektor handlowy Röben Polska.
Hala sportowa Uniwersytetu Francisca de Vitorii w Madrycie Budynek mieści nie tylko akademickie centrum sportowe, ale też przestrzenie do nauki. To zróżnicowanie funkcji znalazło odzwierciedlenie w podziale bryły na dwa bloki oraz wykorzystaniu odmiennych materiałów na elewacjach.
De Spartaan – prefabrykowany akademik w Amsterdamie Budowa 16-kondygnacyjnego akademika w Amsterdamie zajęła zaledwie 12 miesięcy. Prefabrykowany obiekt liczący 361 mieszkań dla studentów zaprojektowało Studioninedots.
Ceramika architektoniczna dziś. Relacja z targów Cevisama 2017 Tegoroczne targi Cevisama w Walencji odbyły się pod hasłem Perfect future. Zgodnie z tematem producenci pokazali nadchodzące trendy i innowacje w branży ceramicznej. Swoje nowości zaprezentowało ponad 700 wystawców z blisko 40 krajów, a niekonwencjonalne pomysły na zastosowanie płytek ceramicznych studenci kilku renomowanych uczelni architektonicznych, w tym m.in. z Harvard University’s Graduate School of Design.