Architektura MuratorTechnikaWarsztatEnergooszczędność bez ograniczeń projektowych. Stolarka okienna i drzwiowa Schüco

Energooszczędność bez ograniczeń projektowych. Stolarka okienna i drzwiowa Schüco

Jednym z podstawowych założeń polityki zrównoważonego budownictwa Unii Europejskiej jest minimalizacja zapotrzebowania na energię. Firma Schüco współpracująca z architektami z ponad 78 krajów świata dostarcza systemy okien, drzwi wejściowych i drzwi przesuwnych, które pozwalają na realizację powłok budynków nawet w standardzie pasywnym. Termoizolacyjność nie została przy tym okupiona ograniczeniami projektowymi.  

Dom jednorodzinny, PVC
Dom jednorodzinny zrealizowany w systemie Schüco PVC

Jednym z podstawowych założeń polityki zrównoważonego budownictwa Unii Europejskiej jest minimalizacja zapotrzebowania na energię. Dyrektywna Unii Europejskiej 2010/20/UE pokazuje jasny kierunek nowoczesnego budownictwa, zobowiązując Państwa członkowskie do zapewnienia, że budynki wznoszone po 2020 roku będą się cechowały niemal zerowym zużyciem energii.

Obowiązujące w Polsce od stycznia 2014 roku nowe warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie obniżają w perspektywie 6 lat wymagane maksymalne zapotrzebowanie na energię EPH+W dla budynku jednorodzinnego o 42%, z obecnego poziomu 120 kWh/(m2rok) do 70 kWh/(m2rok) w 2021 roku.

Wraz z wskaźnikami efektywności energetycznej dla budynku dużemu zaostrzeniu ulegnie również minimalny współczynnik przenikania ciepła dla okna w budynkach ogrzewanych – docelowo do 0,9 W/(m2K), co zbliża nas do europejskich liderów energooszczędności, takich jak Niemcy czy Dania. Obniżenie współczynnika EP oznacza konieczność dokonania zmian w dziedzinie projektowania powłoki budynku i stosowania innowacyjnych technologii.

Firma Schüco zaobserwowała te tendencje znacznie wcześniej. Oferuje już dziś systemy okien, drzwi wejściowych i drzwi przesuwnych, które pozwalają na realizację powłok budynków nawet w standardzie pasywnym. Termoizolacyjność nie została przy tym okupiona ograniczeniami projektowymi. Stabilne, lecz subtelne konstrukcje o wąskich widocznych szerokościach ram pozwalają wypełnić pomieszczenia naturalnym światłem.

Budynek jednorodzinny z drzwiami Schuco
Dom z aluminiowymi oknami Schüco AWS i drzwiami panelowymi Schüco ADS, fot. Schüco

Energooszczędność bez ograniczeń projektowych

Trendowi energooszczędności towarzyszy moda na otwartą architekturę, cechującą się wielkopowierzchniowymi przeszkleniami pozwalającymi na uzyskanie efektu przenikania przestrzeni zewnętrznej z wewnętrzną. Systemy aluminiowych okien z serii Schüco AWS oraz drzwi przesuwnych Schüco ASS zapewniają swobodę projektowania wszelkiego typu energooszczędnej i pasywnej stolarki, od okien aż po wielkogabarytowe przeszklenia złożone z modułów stałych i przesuwnych.

System Schüco AWS 90.SI+ o głębokości zabudowy 90 mm wyróżnia się najwyższym na rynku standardem termoizolacyjności na poziomie Uf=1,0 W/(m2K). Okno z dwukomorową szybą o współczynniku Ug=0,6 W/(m2K) i ramkami dystansowymi z tworzywa sztucznego osiąga standard pasywny Uw=0,8 W/(m2K)! W domach energooszczędnych można zastosować również rozwiązania stolarki z serii Schüco AWS 75.SI+ o współczynniku przenikania ciepła dla ramy Uf =1,2 W/(m2K) i głębokości zabudowy zaledwie 75 mm.

Drzwi wewnętrzne Schuco
Drzwi podnośno przesuwne Schüco ThermoSlide w kolorystyce AutomotiveFinish, fot. Schüco

Obydwa systemy posiadają niewielkie widoczne szerokości ramy 117 mm, dzięki czemu można uzyskać atrakcyjny wygląd transparentnej architektury. Niemal nieograniczone możliwości projektowania wielkowymiarowych przeszkleń daje energooszczędny system drzwi przesuwnych Schüco ASS 70.HI. Produkowane w nim skrzydła mogą osiągać do 3 m wysokości i szerokości, tworząc imponujące przejścia. Rozwiązanie pozwala na montaż 1, 2 lub nawet 3 prowadnic, dzięki czemu otwieranie może odbywać się z dowolnej strony.

Dzięki zastosowaniu modułowej izolacji profili i dwukomorowych szyb drzwi mogą osiągać współczynnik przenikania ciepła na poziomie nawet Uw≤0,9 W/(m2K). Z myślą o architekturze otwartej firma Schüco wprowadziła również system przeszklonych przeszkleń przesuwnych Schüco ASS 77.PD o imponującym, panoramicznym wyglądzie. W rozwiązaniu tym zewnętrzne ościeżnice są niewidoczne, a szerokość ram na styku skrzydeł wynosi zaledwie 30 mm.

Ofertę energooszczędnych i pasywnych systemów Schüco uzupełnia bogata gama drzwi wejściowych z serii Schüco ADS. Dostępne są dwa warianty drzwi panelowych z wypełnieniem pokrywającym skrzydło z jednej lub obu stron, a także z wypełnieniem montowanym tradycyjnie wewnątrz profilu. Energooszczędne drzwi produkowane w systemie Schüco ADS 90.SI+ z obustronnym wypełnieniem uzyskują doskonały współczynnik przenikania ciepła na poziomie Ud≤1,0 W/(m2K). W ofercie znajdują się również certyfikowane przez Instytut Domów Pasywnych w Darmstadt systemy okien i drzwi aluminiowych o zwiększonej głębokości zabudowy 112 mm - Schüco AWS 112.IC oraz Schüco ADS 112.IC.

Grupa 5 Architekci: dom jednorodzinny w Czarnowie Malowniczo położony dom jednorodzinny w Czarnowie został zaprojektowany z poszanowaniem otaczającej go przyrody. Również realizacja przebiegła zgodnie z zasadami zrównoważonego budownictwa. Projekt przygotowała pracownia Grupa 5 Architekci