Architektura MuratorTechnikaWarsztatMaggie's Centre w Oldham: pionierskie zastosowania drewna

Maggie's Centre w Oldham: pionierskie zastosowania drewna

Zaprojektowany przez brytyjską pracownię dRMM ośrodek jest pierwszym na świecie wykorzystaniem klejonego warstwowo drewna liściastego do celów konstrukcyjnych.

Maggie's Centre w Oldham: pionierskie zastosowania drewna

Maggie’s to sieć ośrodków przeznaczonych dla chorych na raka i ich bliskich. Powstają w Wielkiej Brytanii na terenie szpitali onkologicznych jako miejsce wsparcia dla chorych, gdzie mogą znaleźć się w ciepłej, przyjaznej atmosferze. W koncepcję założenia jest wpisane przekonanie o dobroczynnych możliwościach architektury.

Znajdujący się na terenie szpitala w Oldham budynek został zaprojektowany przez uznaną pracownię dRMM i powstał we współpracy z AHEC (Stowarzyszeniem Handlowym Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego). W tegorocznej edycji konkursu Wood Awards zdobył nagrodę w kategorii "Edukacja i sektor publiczny". Jego konstrukcja jest pionierska ze względu na to, że jest to pierwsza na świecie konstrukcja wzniesiona z klejonego warstwowo drewna liściastego (CLT – cross-laminated timber); pragnieniem architektów było poszerzenie zastosowań konstrukcyjnych drewna. Współzałożyciel pracowni dRMM, Alex de Rijke, od blisko 30 lat prowadził eksperymenty nad konstrukcyjnymi właściwościami drewna i współtworzył to nowatorskie rozwiązanie. Koncepcja budynku opiera się na prostym pomyśle; sześć wsporników dźwiga bryłę skonstruowaną z paneli CLT, w której środku umieszczona została oszklona, otwarta przestrzeń, mieszcząca w sobie drzewo.

Budynek wzniesiono z wykorzystaniem ponad 20 paneli o długości od 0,5 do 12 m, klejonych z pięciu warstw tulipanowca amerykańskiego. Właściwości tego drewna to wytrzymałość, lekkość i stabilność, a także wytrzymałość na gięcie – o 70% większa niż klejone warstwowo drewno iglaste. Ze względu na wytrzymałość na warunki atmosferyczne zostało ono wykorzystane także na elewacji w postaci okładziny zewnętrznej, która została poddana obróbce termicznej w temperaturze 200 stopni, zapewniającej drewnu wysoką stabilność i trwałość. To pierwszy raz w Wielkiej Brytanii, kiedy tulipanowiec został zastosowany na całej elewacji budynku. Ścinki z obróbki drewna zostały użyte do wykonania paneli stropowych.

Tulipanowiec odznacza się także atrakcyjnym kolorem. Został on użyty również przy wykończeniu wnętrz; u korzystających z ośrodka chorych w wyniku terapii wrażliwsze stają się ręce i stopy, przez co użycie drewnianych elementów ułatwia im korzystanie z budynku, ze względu na ich ciepło. To wszystko wpisuje się w filozofię Maggie’s, gdzie architektura włączana jest w holistyczne podejście do zdrowia. Według raportu fundacji Planet Ark o tytule „Wood – Housing, Health, Humanity”, drewno ma większy pozytywny wpływ na stan zdrowia człowieka niż jakikolwiek inny materiał budowlany.

Dla American Hardwood Export Council nowatorska realizacja ma przyczynić się do popularyzacji drewnianych rozwiązań konstrukcyjnych wśród architektów oraz dowodzi, że gatunki drewna liściastego odegrają kluczową rolę na rynku budowlanym. Tworzone wcześniej z ich użyciem projekty, takie jak na przykład "The Endless Stair" czy "The Smile" w Londynie, były różnego rodzaju instalacjami, tymczasem ośrodek Maggie’s jest pierwszym obiektem wzniesionym z klejonego warstwowo tulipanowca, do tego szybko i stosunkowo niewielkim kosztem.

Zaletą tego materiału jest także jego odnawialność, której dowodzi jeden z najkorzystniejszych wskaźników zrównoważenia ekologicznego. Wykorzystane przez architektów gatunki – tulipanowiec amerykański i jesion amerykański (który został użyty do zewnętrznych parkietów po poddaniu obróbce termicznej) są na tyle szybko rosnące, że do odnowienia się w amerykańskich lasach takiej ilości drewna, jaka potrzebna była do wykonania projektu (27,6 m3 tulipanowca oraz 1,1 m3 jesionu) potrzeba jedynie 120 sekund.

Konkurs Drewno w Architekturze 2022: kolejna edycja ogólnopolskiego konkursu studenckiego Wydział Architektury Politechniki Białostockiej ogłasza czwartą edycję konkursu na najlepsze projekty magisterskie, w których ukazano walory drewna. W konkursie tradycyjnie przewidziano nagrody zarówno dla autorów, jak i promotorów prac.
Najwyższy drewniany budynek świata – dom kultury Sara w Szwecji w systemach ALUPROF Najwyższy na świecie drewniano-aluminiowy budynek powstał w północnej Szwecji według projektu biura White Arkitekter. Dwudziestokondygnacyjny budynek Sara Kulturhus w Skellefteå mieści m.in. salę koncertową, spa i hotel, a  wyposażony został w najbardziej zaawansowane systemy aluminiowe ALUPROF.
Biurowiec z drewna w Środzie Śląskiej Coraz bliżej realizacji osiedla Miasteczko Winna Góra w Środzie Śląskiej według konkursowego projektu pracowni Chmielewski + Partners. Spółka Polskie Domy Drewniane rozpoczyna inwestycję od budowy dwukondygnacyjnego biura sprzedaży mieszkań. Obiekt ma być gotowy w tegoroczne wakacje.
Pierwsze w Polsce osiedle z drewna: wyniki konkursu architektonicznego Spółka Polskie Domy Drewniane ogłosiła wyniki konkursu na projekt osiedla „Miasteczko Winna Góra” w Środzie Śląskiej. Ma to być pierwsze osiedle zrealizowane w technologii drewnianej w Polsce. Główną nagrodę zdobyła warszawska pracownia Chmielewski + Partners.
Voxel, czyli ekochata na czas kwarantanny Voxel to prototyp zaawansowanego ekologicznie budynku, który może stać się schronieniem na przykład podczas kwarantanny. W parku przyrodniczym Collserola zbudowali go studenci z barcelońskiej szkoły architektury IAAC.
Najwyższe budynki z drewna: 5 najwyższych budynków drewnianych na świecie Najwyższe budynki z drewna spotkamy obecnie w krajach nordyckich. Aż trzy z pięciu najwyższych drewnianych budynków na świecie znajdują się dziś na Półwyspie Skandynawskim.