Architektura MuratorTechnikaWarsztatMaggie's Centre w Oldham: pionierskie zastosowania drewna

Maggie's Centre w Oldham: pionierskie zastosowania drewna

Zaprojektowany przez brytyjską pracownię dRMM ośrodek jest pierwszym na świecie wykorzystaniem klejonego warstwowo drewna liściastego do celów konstrukcyjnych.

Maggie's Centre w Oldham: pionierskie zastosowania drewna

Maggie’s to sieć ośrodków przeznaczonych dla chorych na raka i ich bliskich. Powstają w Wielkiej Brytanii na terenie szpitali onkologicznych jako miejsce wsparcia dla chorych, gdzie mogą znaleźć się w ciepłej, przyjaznej atmosferze. W koncepcję założenia jest wpisane przekonanie o dobroczynnych możliwościach architektury.

Znajdujący się na terenie szpitala w Oldham budynek został zaprojektowany przez uznaną pracownię dRMM i powstał we współpracy z AHEC (Stowarzyszeniem Handlowym Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego). W tegorocznej edycji konkursu Wood Awards zdobył nagrodę w kategorii "Edukacja i sektor publiczny". Jego konstrukcja jest pionierska ze względu na to, że jest to pierwsza na świecie konstrukcja wzniesiona z klejonego warstwowo drewna liściastego (CLT – cross-laminated timber); pragnieniem architektów było poszerzenie zastosowań konstrukcyjnych drewna. Współzałożyciel pracowni dRMM, Alex de Rijke, od blisko 30 lat prowadził eksperymenty nad konstrukcyjnymi właściwościami drewna i współtworzył to nowatorskie rozwiązanie. Koncepcja budynku opiera się na prostym pomyśle; sześć wsporników dźwiga bryłę skonstruowaną z paneli CLT, w której środku umieszczona została oszklona, otwarta przestrzeń, mieszcząca w sobie drzewo.

Budynek wzniesiono z wykorzystaniem ponad 20 paneli o długości od 0,5 do 12 m, klejonych z pięciu warstw tulipanowca amerykańskiego. Właściwości tego drewna to wytrzymałość, lekkość i stabilność, a także wytrzymałość na gięcie – o 70% większa niż klejone warstwowo drewno iglaste. Ze względu na wytrzymałość na warunki atmosferyczne zostało ono wykorzystane także na elewacji w postaci okładziny zewnętrznej, która została poddana obróbce termicznej w temperaturze 200 stopni, zapewniającej drewnu wysoką stabilność i trwałość. To pierwszy raz w Wielkiej Brytanii, kiedy tulipanowiec został zastosowany na całej elewacji budynku. Ścinki z obróbki drewna zostały użyte do wykonania paneli stropowych.

Tulipanowiec odznacza się także atrakcyjnym kolorem. Został on użyty również przy wykończeniu wnętrz; u korzystających z ośrodka chorych w wyniku terapii wrażliwsze stają się ręce i stopy, przez co użycie drewnianych elementów ułatwia im korzystanie z budynku, ze względu na ich ciepło. To wszystko wpisuje się w filozofię Maggie’s, gdzie architektura włączana jest w holistyczne podejście do zdrowia. Według raportu fundacji Planet Ark o tytule „Wood – Housing, Health, Humanity”, drewno ma większy pozytywny wpływ na stan zdrowia człowieka niż jakikolwiek inny materiał budowlany.

Dla American Hardwood Export Council nowatorska realizacja ma przyczynić się do popularyzacji drewnianych rozwiązań konstrukcyjnych wśród architektów oraz dowodzi, że gatunki drewna liściastego odegrają kluczową rolę na rynku budowlanym. Tworzone wcześniej z ich użyciem projekty, takie jak na przykład "The Endless Stair" czy "The Smile" w Londynie, były różnego rodzaju instalacjami, tymczasem ośrodek Maggie’s jest pierwszym obiektem wzniesionym z klejonego warstwowo tulipanowca, do tego szybko i stosunkowo niewielkim kosztem.

Zaletą tego materiału jest także jego odnawialność, której dowodzi jeden z najkorzystniejszych wskaźników zrównoważenia ekologicznego. Wykorzystane przez architektów gatunki – tulipanowiec amerykański i jesion amerykański (który został użyty do zewnętrznych parkietów po poddaniu obróbce termicznej) są na tyle szybko rosnące, że do odnowienia się w amerykańskich lasach takiej ilości drewna, jaka potrzebna była do wykonania projektu (27,6 m3 tulipanowca oraz 1,1 m3 jesionu) potrzeba jedynie 120 sekund.

Pierwsze w Polsce osiedle z drewna: wyniki konkursu architektonicznego Spółka Polskie Domy Drewniane ogłosiła wyniki konkursu na projekt osiedla „Miasteczko Winna Góra” w Środzie Śląskiej. Ma to być pierwsze osiedle zrealizowane w technologii drewnianej w Polsce. Główną nagrodę zdobyła warszawska pracownia Chmielewski + Partners.
Voxel, czyli ekochata na czas kwarantanny Voxel to prototyp zaawansowanego ekologicznie budynku, który może stać się schronieniem na przykład podczas kwarantanny. W parku przyrodniczym Collserola zbudowali go studenci z barcelońskiej szkoły architektury IAAC.
Najwyższe budynki z drewna: 5 najwyższych budynków drewnianych na świecie Najwyższe budynki z drewna spotkamy obecnie w krajach nordyckich. Aż trzy z pięciu najwyższych drewnianych budynków na świecie znajdują się dziś na Półwyspie Skandynawskim.
Drewno w salach koncertowych: przegląd realizacji Teatry, opery, filharmonie pomału przygotowują się do ponownego otwarcia po pandemii. Tymczasem, prezentujemy krótki przegląd sal koncertowych, w których zastosowano naturalne drewno. Autorzy wybrali je nie tylko ze względów akustycznych, ale też z uwagi na niezwykłe walory estetyczne. Realizacje Renzo Piano, Ian Ritchie Architects, Manfredi Nicoletti i Luca Nicoletti, Stanton Williams.
Innowacyjna architektura drewniana Budownictwo drewniane to być może ekologiczna architektura przyszłości, alternatywa dla technologii żelbetowej. Dobrze przemyślana konstrukcja z tego materiału daje szansę przeprowadzenia w prosty sposób przebudowy, modernizacji lub rozbiórki. Ma też niewielki ślad węglowy. Nowe możliwości zastosowania drewna w architekturze przedstawiają architekci z warszawskiej pracowni APA Wojciechowski, którzy zaprojektowali niedawno dwa biurowce z jego wykorzystaniem.
Drewno w Architekturze 2019 – wyniki konkursu Rozstrzygnięto drugą edycję ogólnopolskiego konkursu na najlepsze projekty magisterskie, w których ukazane zostały walory drewna. Nagrody przyznano zarówno autorom, jak i promotorom prac.