Architektura MuratorTechnikaWarsztatMuzeum Nebuta w Aomori: wiatr zapisany w stalowej konstrukcji

Muzeum Nebuta w Aomori: wiatr zapisany w stalowej konstrukcji

O wyrazie elewacji muzeum decyduje rytm pionowych pasów, wyginających się zgodnie z kierunkiem padania promieni słonecznych; układ ten tworzy 820 stalowych, emaliowanych płaskowników. Każdy z nich ma grubość 9 mm, szerokość 30 cm i długość 12 m

Muzeum Nebuta w Japonii
Fot.: IWAN BAAN
Budynek muzeum NebutaAomori, Japonia
Autorzymolo; d/dt Arch; Frank la Riviere Architects inc.
Powierzchnia całkowita4340.0 m²
Projekt2007
Data realizacji (koniec)2011

Budynek muzeum Nebuta w Aomori powstał w wyniku konkursu architektonicznego, którego pierwotnym celem było wyłonienie koncepcji zespołu mieszkaniowego i lokalnego centrum dla mieszkańców. W toku dyskusji i prac projektowych prowadzonych po jego rozstrzygnięciu funkcję jednak zmieniono, starając się wykorzystać fakt, że na doroczny festiwal Nebuta do tego niewielkiego nadmorskiego miasta zjeżdżają na początku sierpnia miliony turystów. Nebuta to kolorowy lampion o wysokości kilku metrów wykonany z drewna, papieru i drutu, przedstawiający mityczne postaci demonów lub smoków z japońskiej mitologii. Podczas organizowanego w mieście festiwalu wybierane są zawsze najciekawsze prace, postanowiono więc, że pięć uznanych w danym roku za najlepsze zostanie wyeksponowanych w muzeum (...).

Prezentacja Muzeum Nebuta w Aomori ukazała się miesięczniku „Architektura-murator” w numerze 11/2012 w dziale Technika
Tekst: Maciej Lewandowski Opracowanie: Anna Żmijewska
Fot. Iwan Baan


Budynek muzeum Nebuta
Lokalizacja: Aomori, Japonia
Autorzy: molo; d/dt Arch; Frank la Riviere Architects inc.
Konstrukcja: Kanebako Structural Engineers
Wykonawca: Kajima – Fujimoto – Kurahashi Construction JV
Akustyka: Nittobo Acoustic Engineering Co. Ltd
Inwestor: miasto Aomori, Japonia
Powierzchnia terenu: 13 012 m²
Powierzchnia całkowita: 4340 m²
Projekt: 2002-2007
Realizacja: 2011
Nie podano kosztów inwestycji

Ryo Abe. O architekturze Stowarzyszenie Akademickie Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej zaprasza na kolejny wykład z cyklu „O architekturze”. Tym razem gościem spotkania będzie japoński architekt Ryo Abe z pracowni AARA.
Współczesna architektura Japonii: Tokio Łódzka klubokawiarnia Owoce i Warzywa zaprasza na piąty wykład Łukasza Sadowskiego o współczesnej architekturze Dalekiego Wschodu. Na najbliższym spotkaniu zaprezentowana zostanie największa metropolia świata, Tokio.
Współczesna architektura Azji Wschodniej Współczesna architektura Japonii, Tajwanu i innych krajów Azji Wschodniej zaprezentowana została na ekspozycji w wiedeńskim Muzeum Sztuki Stosowanej