Ogniotrwałe budynki drewniane. Eksperyment pożarowy

i

Autor: Archiwum Architektury Budynki o drewnianej konstrukcji mają udowodnioną ogniotrwałość / fot. Getty Images

Ogniotrwałe budynki drewniane. Eksperyment pożarowy

2020-11-20 16:03

W trakcie przeprowadzonego przez Instytut Techniki Budowlanej oraz Państwową Straż Pożarną eksperymentu zweryfikowane zostały dotychczasowe przepisy przeciwpożarowe dla budynków o konstrukcji drewnianej. Ekstremalnie wysokie temperatury przekraczające 1000°C, charakterystyczne dla w pełni rozwiniętego pożaru, nie naruszyły konstrukcji budynku drewnianego. Ogień nie przedostał się na drugie piętro budynku, gdzie cały czas panowała temperatura pokojowa, 23°C.

Ogniotrwałe budynki drewniane – eksperyment

Eksperyment, w trakcie którego podpalono drewniany budynek dwukondygnacyjny o powierzchni 110,5 mkw, odbył się na terenie Ośrodka Szkoleniowego Państwowej Straży Pożarnej w Pionkach. Strop został obciążony tak, jak w standardowym domu, wyposażono go również we wszelkie rury oraz kable z uwagi na możliwość rozprzestrzeniania się pożaru przez te elementy. Dodatkowo przewidziano powstanie w lokalu typowych uszkodzeń, np. otworów w okładzinach wykonanych przez lokatorów.Podczas przeprowadzanego badania zrealizowanych zostało sześć scenariuszy pożarów, w czasie trwania których pracowało 14 kamer rejestrujących przebieg zdarzeń oraz ponad 70 czujników wykonujących pomiary temperatury. Test obserwowało około 200 ekspertów specjalizujących się w bezpieczeństwie pożarowym lub budownictwie drewnianym.

Ogniotrwałe budynki drewniane – ocena budynku o szkieletowej konstrukcji drewnianej

Przeprowadzony eksperyment w pełni potwierdził tezę, że wielopoziomowe, szkieletowe budynki drewniane są obiektami bezpiecznymi pożarowo. Jest to również kolejny dowód na skuteczność biernej ochrony pożarowej systemów zastosowanych w szkieletowych budynkach drewnianych. Eksperci wskazali, że rozwiązania techniczne, takie jak: okładziny gipsowo-kartonowe czy oprawy gniazdek elektrycznych o odporności ogniowej, zapewniły bezpieczeństwo w pozostałych częściach domu.

Ogniotrwałe budynki drewniane – prefabrykacja gwarantem trwałości

Kluczowy w tego typu rozwiązaniach technicznych jest sposób wykonania konstrukcji. Eksperci oceniają, że właściwy poziom bezpieczeństwa zapewnia jedynie budownictwo prefabrykowane, gdzie za odpowiednim poziomem bezpieczeństwa i niezawodności stoi powtarzalność czynności, możliwa do wyegzekwowania jedynie w fabryce na linii produkcyjnej. To w prostej linii przekłada się na trwałość rozwiązań i bezpieczeństwo pożarowe.- Bezpieczeństwo mieszkańców to dla nas priorytet. Wyniki eksperymentu jednoznacznie wskazują, że budynki drewniane są trwałe i ognioodporne. Musimy tę wiedzę przekazać dalej, bo wśród konsumentów nadal panuje błędne przekonanie o łatwopalności konstrukcji z drewna. Sukcesywnie będziemy obalać tę tezę i promować upowszechnianie budownictwa drewnianego, które jest nie tylko bezpieczne dla ludzi, ale też przyjazne dla środowiska naturalnego. Pomogą w tym na pewno bardziej elastyczne przepisy techniczno-budowlane, nad którymi branża będzie teraz pracować – mówi Tomasz Szlązak, Prezes Zarządu Polskich Domów Drewnianych S.A.

Czytaj też: Innowacyjna architektura drewniana

Ogniotrwałe budynki drewniane. Eksperyment pożarowy

i

Autor: Archiwum Architektury Prefabrykaty w budownictwie drewnianym zapewniają optymalne bezpieczeństwo pożarowe / fot. Getty Images