Architektura MuratorTechnikaWarsztatPawilon ogrodowy - plenerowa rzeźba i funkcjonalne biuro

Pawilon ogrodowy - plenerowa rzeźba i funkcjonalne biuro

Niewielki pawilon ogrodowy o drewnianej konkstrukcji i elewacji to wspólna praca biura architektonicznego Platform 5 Architects, inżynierów z firmy Morph Structures i projektantów z Millimetre

Platform 5 Architects, inżynierów z firmy Morph Structures i projektantów z Millimetre
Platform 5 Architects, inżynierów z firmy Morph Structures i projektantów z Millimetre

Pawilon powstał w niewielkim, wąskim ogrodzie. Rzeźbiarsko ukształtowana bryła miała harmonijnie wpisywać się w otoczenie. Obiekt został zrealizowany według projektu biura architektonicznego Platform 5 Architects we współpracy z inżynierami z firmy Morph Structures i projektantami z Millimetre.
Wewnątrz pawilonu zaaranżowany został pokój do pracy. Biuro urządzone jest prosto; wnętrza wyposażono meblami z tego samego materiału, który wykorzystany został na elewacji, białego dębu amerykańskiego. Z drewna wykonano wszystkie częsci obiektu dach, ściany, jak również taras pawilonu. Materiał i kubatura kojarzą się ze skromnymi budynkami gospodarczymi, stąd nazwa Shoffice (shed + office), szopa + biuro.

We wnętrzu mieści się biurko do pracy, półki do przechowywania dokumentów, proste krzesło. Pomieszczenie jest wypełnione światłem docierającym do wnętrza przez dwie przeszklone ściany i dwa okna dachowe.
Podłoga tarasu jest na tej samej wysokości, co we wnętrzu. Część  zewnętrzna stanowi więc naturalne przedłużenie pracowni. Drewno zabezpieczone zostało olejem. Wystawione na działanie deszczu i zmiennych temperatur deski będą się w naturalny sposób starzeć, zmieniając z wiekiem kolor. Z biegiem czasu kontrast między drewnem wewnątrz i na zewnątrz obiektu będzie narastał. 
Przy budowie zewnętrznej powłoki wykorzystano cienkie płyty z drewna giętego, poddanego obróbce hydrotermicznej.

Fot. Allan Williams. materiały prasowe AHEC

Norweski wieżowiec z drewna W kwietniu w norweskim Brumunddal rozpocznie się realizacja najwyższego drewnianego budynku świata. Liczący ponad 80 m apartamentowiec Mjøstårnet zaprojektowało biuro Voll Arkitekter AS.