Architektura MuratorTechnikaWarsztatWarsztat architekta - nowoczesne narzędzia, progamy i technologie. Przeczytaj bezpłatne e-wydanie!

Warsztat architekta - nowoczesne narzędzia, progamy i technologie. Przeczytaj bezpłatne e-wydanie!

Modelowanie parametryczne, rola wizualizacji w praktyce projektowej, druk 3D i BIM to tylko niektóre z zagadnień omówionych w bezpłatnym dodatku do kwietniowej "Architektury-murator". Oprócz przekrojowych artykułów na temat nowoczesnych narzędzi projektowych, w numerze także praktyczny przegląd oprogramowania dla architektów.

Warsztat architekta - okładka

Nowoczesne narzędzia projektowe nie tylko skracają proces powstawania koncepcji, lecz także poszerzają możliwości twórcze. Ogromna ilość informacji gromadzona podczas powstawania obiektu – od jego koncepcji architektonicznej, aż po oddanie do użytkowania – wymaga umiejętnego przetworzenia. Takie możliwości daje oprogramowanie BIM. O sposobach jego wykorzystania opowiada architekt Robert Szczepaniak ze Stowarzyszenia BIM dla polskiego budownictwa.

Futurystyczne wizje architektów, dotąd pozostające na papierze, mogą się urzeczywistnić dzięki wykorzystaniu technik informacyjnych, m.in. modelowania parametrycznego. Ich zastosowanie w architekturze przybliża prof. Krystyna Januszkiewicz z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

W numerze także artykuł dr inż. Barbary Świt Jankowskiej z Politechniki Poznańskiej, która przypomina wielowiekową ewolucję technik przedstawiania architektonicznych koncepcji - od rysunku po wizualizację, która w połączeniu z techniką animacji daje nieograniczone możliwości obrazowania. Przykładem jest rendering czasu rzeczywistego, pozwalający na wirtualne zwiedzanie obiektów. Zagadnienie to przybliżają Maria Pietruszka oraz Rafał Szrajber z Instytutu Informatyki Politechniki Łódzkiej.

Coraz popularniejsze staje się prezentowanie, a nawet realizacja koncepcji architektonicznych za pomocą przestrzennych form wytwarzanych z wykorzystaniem druku 3D. Możliwości i ograniczenia tej technologii prezentuje Kacper Radziszewski (architekturaparametryczna.pl).

Bezpłatne e-wydanie dodatku do "Architektury-murator" dostępne pod tym linkiem.

„Warsztat architekta. Fasady” nowe wydanie 2021 Współcześnie projektowane fasady nie tylko mają wpływ na kształtowanie parametrów środowiska wewnętrznego budynków i estetykę otoczenia, lecz także aktywnie włączają obiekt w zastany ekosystem. W nowym wydaniu „Warsztatu architekta. Fasady" eksperci opisują trendy i kierunki rozwoju tej branży. Magazyn dostępny z bieżącym numerem miesięcznika „Architektura-murator” (numer 11/2021). Jest też możliwość zamówienia e-wydania w formacie PDF.  
Warsztat architekta. Programy, technologie – sprawdź bezpłatne e-wydanie W jaki sposób korzystać z narzędzi dostępnych w nieustannie rozwijającym się technologicznie świecie i jak skutecznie implementować je w praktyce architektonicznej piszemy w czwartej już edycji publikacji „Warsztat architekta. Programy, technologie”. Oprócz przekrojowych artykułów w numerze nie zabrakło przeglądu najnowszego oprogramowania  wspierającego pracę architekta.
„Warsztat architekta” PREFABRYKACJA. Pobierz bezpłatne e-wydanie! W najnowszym numerze naszego specjalnego dodatku „Warsztat architekta”  m.in. najciekawsze polskie oraz zagraniczne realizacje, w których zastosowano technologię prefabrykacji oraz prezentacja eksperymentalnej jednostki NEST, powstałej na terenie kampusu instytutów badawczych w Dübendorfie wraz z przeglądem innowacyjnych materiałów, specjalnie stworzonych do budowy jednego z modułów.
„Warsztat architekta. Fasady” – już dostępny on-line Najciekawsze rozwiązania i systemy fasadowe dla architektów w nowej edycji bezpłatnego dodatku do „A-m”.
Warsztat architekta. Programy, technologie – bezpłatne e-wydanie już dostępne! Wykorzystanie dronów, internet rzeczy oraz techniki związane z wirtualną rzeczywistością czy BIM to tylko niektóre zagadnienia wspomagające pracę architektów omówione w bezpłatnym, trzecim już dodatku do kwietniowej Architektury-murator. Oprócz przekrojowych artykułów na temat nowoczesnych narzędzi projektowych, w numerze także praktyczny przegląd oprogramowania dla architektów.
Apartamentowiec Skarbnica w Koneserze Na pierwszych dwóch kondygnacjach nowego budynku wycięte zostały szerokie na 14 m prześwity bramowe, aby wizualnie wydobyć zabytkową strażnicę zakładową umiejscowioną na dziedzińcu – o realizacji kolejnego z obiektów mieszkalnych na terenie dawnej wytwórni wódek Koneser na warszawskiej Pradze pisze jego współautor Grzegorz Stiasny.