Zaprojektowane z myślą o czystym i bardziej higienicznym środowisku w miejscu pracy

i

Autor: Archiwum Architektury Fabryka Norblina w Warszawa, proj. PRC Architekci; fot. Grupa Capital Park

Zaprojektowane z myślą o bardziej higienicznym środowisku w miejscu pracy

2022-10-27 14:44 Materiał sponsorowany

Przestrzeń, która jest zaprojektowana z myślą o użytkownikach i zadaniach, jakie przed nimi stoją zdecydowanie poprawia komfort pracy, ale jest też często kartą przetargową w walce o najlepszego pracownika. Jak stworzyć dobrą i inspirującą atmosferę w miejscu pracy?

W ciągu ostatnich dwóch lat świat uległ ogromnej zmianie. Zmieniły się nasze zwyczaje, oczekiwania i potrzeby, także te związane z organizacją pracy. Wiele firm przeszło na pracę zdalną lub hybrydową na czas pandemii i w tym systemie pozostaje do dziś, jednak większość organizacji widzi więcej korzyści płynących z obecności pracowników w biurze. Otwarta komunikacja, bezpośrednie interakcje i współdzielenie przestrzeni przyczyniają się do budowania poczucia przynależności pracownika do firmy, większego zaangażowania, a w efekcie do lepszej współpracy i osiągania wspólnych, często wysoko postawionych celów.

Bezpiecznie i komfortowo w miejscu pracy

Coraz więcej mówi się o tym, jak ważne jest przyjazne miejsce pracy, w którym pracuje się nam dobrze, i w którym możemy się rozwijać. Dbanie o ten aspekt to podstawa rozwoju każdej firmy. Na to, czy czujemy się w pracy bezpiecznie, komfortowo i na swoim miejscu, składa się wiele elementów, przede wszystkim kultura organizacji bazująca na wzajemnym szacunku i rozumieniu potrzeb. Co jeszcze pomaga tworzyć dobrą i inspirującą atmosferę? Na pewno są to odpowiednie warunki i organizacja przestrzeni, takie jak dopasowane oświetlenie, ergonomiczne meble, dobrze wyposażone zaplecze socjalne i sanitarne. Przestrzeń, która jest zaprojektowana z myślą o użytkownikach i zadaniach, jakie przed nimi stoją zdecydowanie poprawia komfort pracy, ale też jest często kartą przetargową w walce o najlepszego pracownika. Od dawna wiedzą o tym architekci stojący za projektami biur dla Google, w których troska o dobre samopoczucie i wspieranie kreatywnego myślenia jest wpisane w każdy projekt.

Zaprojektowane z myślą o czystym i bardziej higienicznym środowisku w miejscu pracy

i

Autor: Archiwum Architektury Fabryka Norblina w Warszawa, proj. PRC Architekci; fot. Grupa Capital Park

W warszawskim biurze Google przy ul. Emilii Plater, w którym pracuje ponad 400 osób z całego świata, znajdują się przestrzenie wspólne, restauracja, pokoje gier, siłownia, bieżnia umożliwiająca jednoczesne ćwiczenie i pracę, kuchnia ze stołem bilardowym. Jedną z najnowszych i najciekawszych realizacji w Warszawie jest Fabryka Norblina przy ul. Żelaznej. Dziewiętnastowieczne budynki dawnych hal fabrycznych zostały odrestaurowane z dbałością o zachowanie żywej historii obiektu, która jest obecna w pozostawionych detalach, nierównościach i wojennych uszkodzeniach zabytkowej elewacji czy fragmentach posadzek z cegieł szamotowych. Część historycznych budynków została nadbudowana nową kubaturą, a – jak podkreślają architekci – niezwykłość tego wyzwania polegała na zaprojektowaniu wspólnej struktury budowlano-instalacyjnej dla różnych funkcjonalności poszczególnych części obiektu. Zarówno w biurach, jak i w częściach handlowych dominują otwarte przestrzenie o loftowym designie. Łazienki zaprojektowane w spójnej stylistyce wyposażone są w nowoczesne i energooszczędne rozwiązania sanitarne, m.in. suszarki do rąk Dyson Airblade 9kJ.

Technologia Dyson Airblade umożliwia higieniczne suszenie rąk czystym powietrzem. Bezdotykowe czujniki wykrywają dłonie i uruchamiają nawiew powietrza przefiltrowanego filtrem HEPA, który wyłapuje 99,95% cząstek o wielkości zaledwie 0,1 mikrometra. Usuwa również bakterie i wirusy, jest więc w pełni bezpiecznym i komfortowym rozwiązaniem rekomendowanym do przestrzeni publicznych.Nie bez znaczenia jest również krótki czas suszenia wynoszący 10-14 sekund, co pomaga usprawnić duże natężenie ruchu w miejscach publicznych, a do tego zapotrzebowanie na energię elektryczną jest bardzo niskie, co obniża koszty eksploatacji. Suszarka do rąk Dyson Airblade 9kJ zużywa 9,1 kilodżuli energii na suszenie, co powoduje, że praca w trybie Eco jest bardzo ekonomicznym rozwiązaniem. To oznacza również, że suszarka do rąk Dyson Airblade 9kJ emituje do 85% mniej CO2 niż jednorazowe ręczniki papierowe i dodatkowo nie generuje trudnych do utylizacji odpadów papierowych.

Zaprojektowane z myślą o czystym i bardziej higienicznym środowisku w miejscu pracy

i

Autor: Archiwum Architektury Suszarka Dyson Airblade Wash + Dry

Bezpieczeństwo i higiena przestrzeni biurowych

Niezależnie od charakteru pracy w każdym biurze oprócz ergonomii i designu najważniejsze jest bezpieczeństwo pracowników, a w związku z tym czystość i higiena, która jest kluczowa dla zdrowia i komfortu życia, czyli zaspokojenia podstawowych potrzeb. Bezpieczeństwo i higiena przestrzeni biurowych jeszcze nigdy nie były tak ważne jak teraz, dlatego zespoły naukowców, inżynierów i mikrobiologów firmy Dyson opracowały technologię dostarczającą innowacyjne rozwiązania dla biznesu w postaci oczyszczaczy powietrza z funkcją wentylatora, odkurzaczy i suszarek do rąk z filtrem HEPA, które pomagają tworzyć czyste i bezpieczne środowisko pracy. Oczyszczacze powietrza Dyson, które wyłapują 99,95% zanieczyszczeń o wielkości zaledwie 0,1 mikrometra, w tym formaldehyd, wirusy, bakterie i alergeny, gwarantują dobry i zdrowy klimat w pomieszczeniu, zwłaszcza użytkowanym jednocześnie przez wiele osób. Dzięki wydajnej cyrkulacji skutecznie usuwają zanieczyszczenia powstające w wyniku eksploatacji urządzeń biurowych, takich jak drukarki, czy niszczarki dokumentów, z całego pomieszczenia. Automatycznie wykrywają, wyłapują i zatrzymują zanieczyszczenia, zapewniając czystsze powietrze. Oczyszczacze Dyson są całkowicie uszczelnione zgodnie ze standardem HEPA H13, co zapobiega ponownemu przedostawaniu się zanieczyszczeń do powietrza. To, co trafia do środka, pozostaje w środku.

Zaprojektowane z myślą o czystym i bardziej higienicznym środowisku w miejscu pracy

i

Autor: Archiwum Architektury Oczyszczacz powietrza Dyson