Zarządzanie danymi w architekturze. Jak projektować w odpowiedzialny sposób?

i

Autor: Archiwum Architektury

Zarządzanie danymi w architekturze. Jak projektować w odpowiedzialny sposób?

2019-10-21 19:25

Promowanie rozwiązań pasywnych, uwzględnianie zmian klimatycznych, recykling energii i wody. Architekci stają obecnie przed coraz większymi wyzwaniami, by projektować w sposób zrównoważony i efektywny.

Poczuwając się do odpowiedzialności wobec przyszłych pokoleń coraz częściej zdajemy sobie sprawę, iż nie dysponujemy nieograniczonymi zasobami. Utrzymanie równowagi jest kluczowe dla utrzymania delikatnego ekosystemu, w którym żyjemy. Jednym z warunków odpowiedzialnego zarządzania zasobami naturalnymi jest pełne rozpoznanie cyklu życia budynków, od projektu i realizacji, przez eksploatację i renowację, aż do ich pełnej utylizacji, czyli wyburzenia.

Wizualizacji danych: oszczędność czasu i energii

Szybkie i trafne podejmowanie decyzji to klucz do sukcesu. Podczas procesu projektowego warto więc wykorzystywać funkcję wizualizacji danych. Niezależnie, czy pracujesz w dużym zespole projektowym, czy jako niezależny ekspert, wprowadzając wizualizację, upraszczasz cały proces. Jednym z narzędzi do skutecznego planowania, przewidywania, wykrywania i wizualizacji danych jest oprogramowanie Vectorworks. Jeden produkt, jeden program, jedno doświadczenie użytkownika, a tym samym oszczędność czasu i energii.

Czytaj też: Programy dla architektów. Przegląd najnowszych programów i aplikacji architektonicznych 2020 |

Zastanawiając się nad przyszłością branży i nad potrzebami naszych klientów, ciągle wracaliśmy do kwestii danych. Vectorworks 2020 kładzie szczególny nacisk na zapewnienie intuicyjnych sposobów użytkowania potężnych narzędzi, a także bardziej praktycznych sposobów wykorzystywania danych, co przekłada się na efektywniejszą pracę – tłumaczy dr Biplab Sarkar, dyrektor generalny Vectorworks.

Zarządzanie danymi w architekturze: szczegółowy bilans energetyczny

Wśród najbardziej palących kwestii w architekturze ostatnich lat przewijają się stale: promowanie rozwiązań pasywnych, uwzględnianie zmian klimatycznych, recykling energii i wody. Ostatnio, zwłaszcza w kontekście nowej dyrektywy unijnej dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków, na pierwszy plan wysuwa się też problem zapewnienia jak najniższego zapotrzebowania budynków na energię cieplną. Aby sprostać nowym regulacjom, których część wejdzie w życie już na początku 2021 roku, trzeba koniecznie opracować szczegółowy bilans energetyczny, począwszy od etapu wykonywania projektu. Później, w czasie trwania całego procesu zintegrowanego (projekt-wykonawstwo-eksploatacja), powinien być on także stale monitorowany.

Vectorworks, dzięki wbudowanemu modułowi Energos, zapewnia rozwiązanie wspierające te działania, optymalizując je pod względem czasowym. Energos jako zintegrowane narzędzie do kalkulacji energetycznych projektowanych obiektów kubaturowych może przy tym bazować na wybranych standardach takich jak BREEM, LEED, Minergy lub na standardzie domu pasywnego Passivhaus Uniwersytetu w Darmstadt. Obliczeń można dokonać zarówno w trybie uproszczonym, jak i szczegółowym, wszystko w zależności od aktualnej fazy projektu.

Dowiedz się więcej oraz pobierz bezpłatną wersję demonstracyjną na stronie www.vectorworks.pl.