Spis treści
Nagroda architektoniczna prezydenta Warszawy
To już 11. edycja Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy. Od 17 stycznia do 9 lutego możliwe było zgłaszanie propozycji najlepszych (zdaniem zgłaszających) budynków, przestrzeni publicznych i wydarzeń architektonicznych. W konkursie brane były pod uwagę wyłącznie projekty zrealizowane i oddane do użytku w 2024 roku.
Zgodnie z regulaminem organizatorzy ocenili zgłoszone obiekty m.in. pod kątem „jakości i funkcjonalności rozwiązań architektonicznych” oraz „realizacji koncepcji projektowania uniwersalnego”. Ważnym kryterium będzie również ich wkład w zrównoważony rozwój. Jak podkreślał w w informacjach prasowych Rafał Trzaskowski:
Nie zapominamy również o wyzwaniach klimatycznych, dlatego szczególną uwagę poświęcamy projektom architektonicznym, które łączą wyjątkową architekturę z dobrymi rozwiązaniami proekologicznymi.
W poprzedniej edycji konkursu konkurencję zdeklasowała rewitalizacja Parku Akcji Burza, a Kuba Snopek pisał o tych wynikach tak:
Ta edycja Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy zebrała kilkanaście naprawdę niesamowitych projektów. Praktycznie w każdej kategorii powinny były wygrać wszystkie nominowane. Tak dobrze jeszcze nie było. Jestem zbudowany. Ale wydarzyło się coś jeszcze. Jeśli spojrzeć na wyniki konkursu całościowo, wyrysowuje się kilka trendów w percepcji architektury przez miasto i mieszkańców. Te trendy będą kształtować oczekiwania wobec architektury w następnej dekadzie.
Przeczytaj więcej:
Park Akcji Burza z Grand Prix Nagrody Architektonicznej. Gala bez prezydenta Warszawy>>
Organizatorem konkursu i fundatorem nagrody jest Prezydent m.st. Warszawy. Nagroda przyznawana jest we współpracy z Oddziałem Warszawskim Stowarzyszenia Architektów Polskich, Mazowiecką Okręgową Izbą Architektów Rzeczpospolitej Polskiej oraz Oddziałem Warszawskim Towarzystwa Urbanistów Polskich.

i
Kto zwyciężył w tegorocznej edycji konkursu?
W kategorii Architektura mieszkaniowa:
- Dom Studenta nr 7 Uniwersytetu Warszawskiego, zaprojektowany przez Projekt Praga.
W kategorii Architektura komercyjna (ex aequo):
- Muzeum Fabryka Czekolady E.Wedel zaprojektowane przez BiM Architekci; za projekt i realizację wystawy w Fabryce Czekolady E. Wedel odpowiadała Pracownia WWAA.
- Zajezdnia Tramwajowa Annopol znajdująca się na warszawskiej Białołęce.
W kategorii Nowe życie budynków:
- Pawilon Cepelia, czyli zrujnowany pawilon Zygmunta Stępińskiego, który wysiłkiem Jakuba Lewickiego, a później Marcina Dawidowicza, oraz szeregu ekspertów, rzemieślników, artystów i ekipy budowlanej, został przywrócony do życia.
W kategorii Architektura użyteczności publicznej:
- Muzeum Sztuki Nowoczesnej, projektu amerykańskiego architekta Thomas Phifer
W kategorii Nagroda za rozwiązania proekologiczne:
W kategorii Nagroda za rozwiązania zapewniające dostępność:
- Centrum Aktywności Międzypokoleniowej na Ochocie, projektu xystudio, które łączy cztery odrębne instytucje: placówkę opiekuńczo-wychowawczą, żłobek, centrum aktywności międzypokoleniowej i środowiskowy dom samopomocy.
W kategorii Wydarzenie architektoniczne:
- Warszawa dla początkujących. Wykłady z historii architektury
W kategorii Projektowanie przestrzeni publicznej:
W kategorii Nagroda Mieszkańców:
- Muzeum Fabryka Czekolady E. Wedel
GRAND PRIX
- Muzeum Sztuki Nowoczesnej
