Ogrzewanie podłogowe cieszy się coraz większą popularnością. Użytkownicy wybierają ten system instalacji grzewczej, ze względu na szereg jego zalet. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że mamy do wyboru coraz więcej sposobów ocieplania pomieszczeń. Przykładem może być ogrzewanie płaszczyznowe KERMI przeznaczone do stosowania w innych miejscach, niż jedynie pod posadzką.
Ogrzewanie płaszczyznowe do nowoczesnych wnętrz
Rozwiązanie firmy KERMI jest cenione szczególnie ze względów estetycznych. Wykorzystuje duże płaszczyzny we wnętrzach, tworząc z nich powierzchnie grzejące. Mogą nimi być podłogi, ściany, a nawet sufit. Dzięki temu pozbywamy się z przestrzeni mieszkalnej grzejników i zyskujemy przestrzeń aranżacyjną. Zwłaszcza nieduże wnętrza stają się wówczas bardziej przestronne i łatwiejsze do utrzymania w czystości. Ciepło, oddawane przez promieniowanie na dużej powierzchni lepiej ogrzewa nasze pomieszczenia. Gwarantuje tym samym duży komfort dla mieszkańców. Grzewcza instalacja podłogowa zapewnia ponadto optymalną temperaturę we wnętrzu i równomierne rozchodzenie się ciepła. Pozwala też na oszczędność, ponieważ ogrzewanie na poziomie stóp sprawia, że odczuwamy całym ciałem temperaturę otoczenia wyższą o 2 stopnie względem rzeczywistej. Dużą zaletą instalacji płaszczyznowej KERMI jest jej praktyczne zastosowanie również latem. System może bowiem chłodzić pomieszczenie, w którym został zamontowany.
Jak działa ogrzewanie płaszczyznowe KERMI
Instalacja płaszczyznowa zbudowana jest przede wszystkim z połączonych ze źródłem ciepła przewodów rurowych, rozprowadzających ogrzaną ciecz. W firmie KERMI wytwarza się je z polietylenu. Należą one do 5 klasy, co znaczy, że są wytrzymałe nawet na ciśnienie 10 barów i temperaturę dochodzącą do 90oC. Jakość zastosowanych przewodów potwierdzają certyfikaty takie jak choćby DIN Certico oraz DVGW.
W skład instalacji mogą wchodzić wzmocnione, wielowarstwowe rury PE-Xc i PE-Xa, rury PE-RT o zwiększonej elastyczności oraz rury z płaszczem aluminiowym PE-RT/AL/ PE-RT. Te ostatnie osiągają najwyższe parametry, co sprawia, że polecane są zarówno do ogrzewania, jak i chłodzenia płaszczyznowego. Aluminiowa wkładka zapobiega przenikaniu tlenu do instalacji, a przez to korozji jej metalowych elementów. Rodzaj i średnicę przewodów rurowych dopasowuje się do wymagań danego budynku.
Systemy x-net
Instalacja ogrzewania płaszczyznowego KERMI występuje w kilku wariantach. Noppen x-net C11 to system oferujący specjalne podłoże, czyli matę, przeznaczoną do układania rur wielowarstwowych PE-Xc o średnicach 14 i 16 mm. Górna powierzchnia maty zaopatrzona jest w wypustki ułatwiające rozłożenie rury bez dodatkowego mocowania. Podkład może mieć 48 mm lub 29 mm grubości. Wyższy tworzy jednocześnie izolację termiczną i akustyczną. Maty bez trudu dotniemy na wymiar i połączymy dzięki specjalnym paskom. Pozostałe po cięciu resztki można poddać recyklingowi. W systemie Tacker x-net C12 rury mocowane są specjalnymi spinkami na płytach lub rolkach ze zbrojonej i zaizolowanej folii. Maty mają fartuch ułatwiający łączenie ze sobą sąsiednich elementów. Występują w różnych wymiarach i można je przycinać. Mocowanie rur ułatwia specjalny wpinacz Kermi Tacker lub w trudno dostępnych miejscach mniejszy Mini Tacker. System Clip x-net C16 przeznaczony jest do ogrzewania lub chłodzenia i składa się z dwuwarstwowej płyty z tworzywa, z wypełnieniem o strukturze plastra miodu. Ma ona na tyle grubą strukturę, że tworzy idealną izolację. Jej podwyższona sztywność umożliwia rozłożenie płyty nawet na nierównym podłożu, takim jak choćby ocieplenie wykonane z wełny mineralnej. Rury są mocowane metalowymi klipsami, co ułatwia użycie wpinacza – Kermi Tacker. W systemie Klett x-net C17 rura mocowana jest do podłoża izolującego warstwą samoczepną, czyli dzięki oplatającym ją rzepom. W miejscu wykonania małego promienia może zaistnieć potrzeba użycia spinek.
System cienkowarstwowy x-net C15 posiada opcję ogrzewania oraz chłodzenia. Płyty dostosowane są do niskiej wylewki. W skład systemu wchodzą wielowarstwowe rury PE o średnicach 10 lub 12 mm. Całkowita wysokość ogrzewania ma od 17 do 22 mm, co sprawia, że temperatura na zasilaniu może być niska.
System suchy x-net C13 składa się z płyt z twardego styropianu z kanałami do meandrycznego układania rur, bez konieczności dodatkowego mocowania. W zagłębieniach pod rurą rozkładane są specjalne ekrany wypromieniowujące energię, wykonane z aluminium lub stali. Stosuje się tu wielowarstwową rurę o średnicy 14 mm. Instalację po montażu przykrywamy gotowymi płytami jastrychowymi, charakteryzującymi się dobrym współczynnikiem przewodzenia ciepła.
Ścienna instalacja grzewczo-chłodząca
System ogrzewania i chłodzenia ściennego x-net firmy KERMI występuje w wersji przeznaczonej do montażu podtynkowego oraz stosowania pod płyty suchej zabudowy. Jeden obieg grzewczy może pokryć ścianę o powierzchni do 10 m2, a pętle wykonuje się z rury kompozytowej o średnicy 14 mm. Układa się ją bezpośrednio na ścianie, w szynie zaciskowej. Z kolei w systemie suchym rurę mocuje się na płytach styropianowych, pod które podkłada się metalowe ekrany wypromieniowujące. Płyty do zabudowy mocowane są na stalowym lub drewnianym ruszcie. Cała warstwa zarówno w systemie mokrym, jak i suchym osiąga 25 mm grubości.
Rozwiązanie kompleksowe
Ogrzewanie płaszczyznowe może być wystarczające w sypialni, kuchni i holu. W obszernych salonach o przeszklonych ścianach, dla pełnego komfortu cieplnego, warto również zainstalować grzejniki kanałowe KERMI. Rozmieszcza się je pod oknami. Także w łazience oprócz bardzo praktycznego w tym pomieszczeniu ogrzewania podłogowego, przydadzą się dodatkowe urządzenia. Najbardziej korzystne są tu grzejniki dekoracyjne firmy KERMI, umożliwiające jednocześnie suszenie ręczników. Występują one w wyjątkowo atrakcyjnych formach, które dodatkowo nadadzą wnętrzu nowego charakteru.