Namiot Fostera w Astanie

i

Autor: Archiwum Architektury

Namiot Fostera w Astanie

Khan Shatyr w Astanie to centrum handlowo-rozrywkowe o powierzchni ponad 100 000 m2, przekryte namiotowym dachem o średnicy 200 m opartym na maszcie o wysokości 150 m. Zadaszenie ma konstrukcję cięgnową składającą się ze 192 radialnych cięgien stalowych, między którymi rozpięto wypełnione powietrzem, trójwarstwowe poduszki z folii ETFE. Autorzy: Foster + Partners

Nazwa obiektu Centrum handlowo-rozrywkowe Khan Shatyr
Adres obiektu Astana, Kazachstan
Autorzy Foster + Partners
Współpraca autorska Linea Tusavul Architecture, Gultekin Architecture
Konstrukcja Buro Happold, OZUN PROJE Ltd+Arce Pokrycie dachowe ETFE: Vector-Foiltec
Generalny wykonawca Sembol Construction
Inwestor Sembol Construction
Powierzchnia terenu 200000.0 m²
Powierzchnia użytkowa 123000.0 m²
Data realizacji (początek) 2006
Data realizacji (koniec) 2010
Koszt inwestycji Nie podano kosztów inwestycji

Sam namiot ma 90 m wysokości (75% wysokości całego budynku). Od dołu trzyma się na żelbetowym pierścieniu stanowiącego obudowę niżej położonych pomieszczeń centrum handlowo-rozrywkowego. Od góry jest zamontowany do stalowej głowicy masztu składającej się z pierścienia o średnicy 20 m i łączących go z masztem, zamontowanych przegubowo, stalowych zastrzałów.

Foliowe pokrycie przepuszcza światło słoneczne, a jednocześnie – we współpracy z systemami ogrzewania i chłodzenia – zapewnia kontrolę warunków środowiska wewnętrznego. W obudowanych i klimatyzowanych wnętrzach zespołu handlowo-rozrywkowego temperatura wewnętrzna waha się od 19oC do 24oC, natomiast w przestrzeni pod zadaszeniem wynosi w zimie +15oC, a w lecie +30oC, przy temperaturach zewnętrznych wahających się od -35oC zimą do +35oC latem.

Jednym z głównych problemów generalnego wykonawcy był transport materiałów budowlanych i elementów konstrukcji przez rozległe tereny stepowe. Dlatego wiele z nich przywieziono na budowę w częściach i dopiero na miejscu złożono.

Centrum handlowo-rozrywkowe Khan Shatyr Astana, Kazachstan Autorzy: Foster + Partners Współpraca: Linea Tusavul Architecture, Gultekin Architecture Konstrukcja: Buro Happold, OZUN PROJE Ltd+Arce Pokrycie dachowe ETFE: Vector-Foiltec Inwestor: Sembol Construction Wykonawca: Sembol Construction Powierzchnia terenu: 200 000 m2 Powierzchnia budynku: 123 000 m2 Projekt: 2006 Realizacja: 2010 Nie podano kosztów inwestycji

Tekst: Maciej Lewandowski

Czytaj więcej>> „Architektura-murator” 08/2011