Socrealizm

Socrealistyczny Dworzec Podmiejski w Gdyni już prawie wyremontowany. W środku mozaika i mnóstwo detali

2025-02-26 14:47

Długo trwał remont zabytkowego Dworca Podmiejskiego w Gdyni projektu Lecha Zaleskiego. Oddany do użytku w 1959 roku, właśnie przechodzi swoją pierwszą renowację. Jak przekazało PKP SKM, pracownicy "nie mogą się już doczekać przeprowadzki". Nie mogą się też doczekać miłośnicy mozaik, którzy wreszcie będą mogli zobaczyć tę skrywającą się we wnętrzach. Kiedy otwarcie?

Spis treści

  1. Remont Dworca Podmiejskiego w Gdyni to część większej inwestycji PKP SKM
  2. Kiedy otwarcie dworca?
  3. Lech Zaleski. Co jeszcze projektował?
Gołębiewski największym hotelem w Polsce

Remont Dworca Podmiejskiego w Gdyni to część większej inwestycji PKP SKM

Dobiega końca renowacja socrealistycznego Dworca Podmiejskiego w Gdyni. Koszt całej inwestycji PKP SKM wyniósł 62 miliony złotych i przebiegał pod kontrolą pomorskiego konserwatora zabytków - jak podaje serwis gdynia.pl, poza remontem dworca projekt obejmował również:

  • budowę centrum monitorowania bezpieczeństwa,
  • modernizację peronu SKM Gdynia Główna i wymianę toru wzdłuż peronu,
  • montaż nowego systemu informacji pasażerskiej i monitoringu na całej linii kolejowej 250: Gdańsk Śródmieście-Rumia.

Termin zakończenia inwestycji kilkakrotnie przesuwano. Główną przyczyną były prace konserwatorskie i coraz to nowe odkrycia, które wymagały opracowania dodatkowych projektów i zatwierdzenia ich przez urząd konserwatora. W czasie prac odtworzono otwarty podcień w miejscu lokalu gastronomicznego oraz odsłonięto szklany detal na suficie hallu głównego. Odnowiono też drewniane elementy wykończenia i kasy oraz kute elementy. 

Zobacz także: To wcale nie było białe miasto. Gdynia. Miasto modernizmu świętuje urodziny. Tak by wyglądało w kolorze

Dworzec Podmiejski w Gdyni

i

Autor: Mirosław Pieślak / PKP SKM Trójmiasto, Materiały prasowe
Dworzec Podmiejski w Gdyni

i

Autor: Mirosław Pieślak / PKP SKM Trójmiasto, Materiały prasowe

Obecnie w budynku prowadzone są ostatnie prace wykończeniowe. Wszystkie zabytkowe elementy zostały odtworzone. Zainstalowane są nowe tablice informacyjne oraz systemy informacji pasażerskiej na dworcu i peronach. Budynek wyposażony jest w windę i odpowiednie oznakowanie dla osób z niepełnosprawnościami. Dostępne są również toalety. Remont Dworca Podmiejskiego w Gdyni jest na ostatniej prostej. Prace są na ukończeniu. A było ich naprawdę sporo

– mówi cytowany przez gdynia.pl Marcin Józefowicz, rzecznik prasowy PKP SKM w Trójmieście.

W jednym z pomieszczeń, niegdyś służącym jako bar WARS, a dziś o innym przeznaczeniu, znajduje się mozaika o prawdopodobnie wciąż nieustalonym autorstwie. Na szaro-beżowym tle przedstawiono kolorowe zwierzęta i ptaki - lwy, antylopy, żyrafy, pawie.

Dworzec Podmiejski w Gdyni

i

Autor: Mirosław Pieślak / PKP SKM Trójmiasto, Materiały prasowe

Zobacz także: Dom Technika w Gdańsku projektowała architektka Falowca. W środku piękne wnętrza

Kiedy otwarcie dworca?

Choć prace dobiegają końca, PKP ostrożnie podchodzi do podania konkretnej daty oddania budynku do użytku.

Po przejściu wymaganych testów inwestycja będzie jeszcze musiała pozytywnie przejść wszystkie odbiory. Nie chcę wskazywać dokładnej daty, kiedy to nastąpi. Termin zakończenia prac był jak wiadomo kilka razy przesuwany, więc jak będziemy zbliżać się do szczęśliwego finału na pewno o tym poinformujemy. Dworzec Podmiejski w Gdyni Głównej będzie otwarty tak szybko, jak tylko będzie to możliwe. Dodam, że nam też na tym zależy. Przede wszystkim ze względu na komfort pasażerów, ale nie tylko. Pomieszczenia Dworca Podmiejskiego w Gdyni będą służyć również naszym pracownikom, między innymi Obsłudze Kas, Obsłudze Posprzedażowej czy funkcjonariuszom SOK, którzy nie mogą się już doczekać przeprowadzki do odnowionych wnętrz

– mówi Marcin Józefowicz. Otwarcie nastąpi prawdopodobnie z końcem wiosny.

Lech Zaleski. Co jeszcze projektował?

Choć poza Trójmiastem Lech Zaleski nie jest szerzej znany i nie doczekał się wciąż - jak Danuta i Daniel Olędzcy - osobnej publikacji na swój temat, jego dorobek jest pokaźny i znaleźć w nim można sporo rozpoznawanych powszechnie budynków. W 2022 roku SARP Wybrzeże zorganizował wystawę mu poświęconą - Lech Zaleski. Projektowanie od morza.

Zaprojektował m.in. Muzeum Morskie w Gdyni i budynek Kapitanatu Portu Gdynia (oba we współpracy z Janiną Roszak) oraz Dworzec Morski Żeglugi Gdańskiej w Gdyni. Jest również autorem ośrodków wypoczynkowych w Jastrzębiej Górze i w Borzechowie.

Źródła: gdynia.pl, SARP. Zdjęcia: Mirosław Pieślak / PKP SKM Trójmiasto
Architektura Murator Google News
Architektura-murator. Podcast 30/30
Grzegorz Piątek. Słuszne piękno architektury
Video Player is loading.
Czas 0:00
Czas trwania 0:00
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Pozostały czas 0:00
Â
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      Reklama