10 realizacji z Polski walczy o prestiżową Simon Architecture Prize 2022

i

Autor: Archiwum Architektury Amfiteatr Brain Embassy przy biurowcu Adgar BIT w Warszawie, proj. mode:lina; fot. serwis prasowy

10 realizacji z Polski walczy o prestiżową Simon Architecture Prize 2022

2022-12-28 14:16

Do udziału w konkursie Living Places – Simon Architecture Prize 2022 zgłoszono łącznie 186 projektów z 34 krajów świata. Polskę reprezentuje w tym gronie 10 realizacji autorstwa takich pracowni jak APA Wojciechowski, Grupa 5, Port, Bulak Projekt, Less is core, MML Architekci czy mode:lina.

Celem Simon Architecture Prize jest wyróżnianie projektów poprawiających komfort życia mieszkańców. Nagradzane obiekty to wysokiej jakości miejsca do pracy, nauki czy zabawy. Simon Architecture Prize przyznawana jest w dwóch kategoriach: Miejsca Wspólne (Collective Places) i Miejsca Osobiste (Personal Places). Taki podział zwraca uwagę na perspektywę użytkownika architektury i jego doświadczenie funkcjonowania w niej. Nagroda przyznawana jest co dwa lata od 2016 roku i uchodzi za jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień w świecie architektury. W poprzednich edycjach jej laureatami byli m.in. Lacaton & Vassal za projekt modernizacji trzech bloków socjalnych w dzielnicy Grand Parc w Bordeaux, czy Unparelld'arquitectes za projekt Can Sau. Emergency Scenery w miejscowości Olot.W bieżącej odsłonie Living Places – Simon Architecture Prize w jury po raz pierwszy w historii zasiada Polak: redaktor naczelny „Architecture Snob” Marcin Szczelina. Oprócz niego zgłoszenia oceniają: brazylijska architekt mieszkająca w Paryżu Carla Juaçaba (przewodnicząca); belgijska architektka Wendy Saunders z szanghajskiego studia AIM Architecture; Eduard Callís ze studia unparelld'arquitectes, zwycięzca w kategorii Collective Places w poprzedniej edycji Simon Architecture Prize oraz projektant Salvi Plaja z firmy Simon, prezes hiszpańskiego stowarzyszenia wzornictwa przemysłowego FAD. Laureatów Simon Architecture Prize 2022 poznamy w lutym. Wiadomo już jednak, że wśród 186 projektów zgłoszonych do bieżącej edycji 10 reprezentuje Polskę. W kategorii Miejsca Wspólne są to: ekspozycja reliktów palatium Mieszka I na Ostrowie Tumskim w Poznaniu (proj.  ARCHIGLASS + Pracownia Projektowa J.P. Woźny, Cukrownia Żnin (proj. Bulak Projekt, Less is core, MML Architekci, MIXD), przedszkole i szkoła w Opolu (proj. PORT), modernizacja sanatorium Gurewicza w Otwocku (proj. Grupa 5 Architekci), plac na terenie osiedla Olimpia Port we Wrocławiu (proj. SRDK Studio Projekt), amfiteatr Brain Embassy przy biurowcu Adgar BIT w Warszawie (proj. mode:lina) i osiedle Riverview w Gdańsku (proj. APA Wojciechowski), a w kategorii Miejsca Osobiste: Dom z nutą natury (proj. Art Design Studio), apartament Babie Lato w Warszawie (proj. Jacek Tryc – wnętrza) i Home Oasis w Płocku (proj. Royal Design Interior Design). Z listą wszystkich nominowanych można zapoznać się na stronie: www.simonprize.org.

ZAPISZ SIĘ