Architektura MuratorWydarzenia13 pomysłów na nową łódzką kamienicę

13 pomysłów na nową łódzką kamienicę

Rozstrzygnięto konkurs na projekt współczesnej łódzkiej kamienicy. Nagrodzono i wyróżniono 13 projektów, które w twórczy sposób odnoszą się do historycznej architektury śródmieścia.

13 pomysłów na nową łódzką kamienicę
I nagroda ex aequo, projekt: Łukasz Wawrzyniak

Organizowany przez Urząd Miasta Łodzi konkurs ma na celu wypracowanie wzorcowych rozwiązań architektonicznych, które mogłyby stanowić inspirację dla nowych realizacji powstających na terenie historycznego śródmieścia Łodzi. Konkurs ma charakter ideowy i nie kończy się realizacją zwycięskich projektów. Służyć ma przede wszystkim wskazaniu kierunków poszukiwań rozwiązań wzmacniających tożsamość urbanistyczną i architektoniczną miasta. Nowa łódzka kamienica ma być twórczym przetworzeniem historii w oparciu o nowe trendy i rozwiązania technologiczne, inspirując dyskusję o ciągłości rozwoju architektury. Zadanie stojące przed uczestnikami drugiej edycji konkursu polegało na opracowaniu projektu kamienicy narożnej wraz z zagospodarowaniem terenu na obszarze działki u zbiegu ulicy Sienkiewicza i Orlej w Łodzi. Pierwszą nagrodę ex aequo przyznano pracy zespołu Małgorzaty Mader i Szymona Suskiewicza oraz projektowi Łukasza Wawrzyniaka. Drugą nagrodę otrzymała koncepcja zespołu w składzie Tomasz Berezowski, Marta Dyrda, Radosław Fikus, a trzecią ex aequo Piotr Kilanowski oraz pracownia RAAS Architekci - Remigiusz Strzelecki i Arkadiusz Strzelecki. Siedem prac otrzymało wyróżnienia (ich autorów podajemy w podpisach do wizualizacji). Swoją nagrodę projektowi S.LAB Architektura Tomasz Sachanowicz wręczył też architekt miasta. Autorzy większości nagrodzonych i wyróżnionych projektów odnieśli się do bezpośredniego otoczenia działki oraz historycznych stylów architektonicznych takich jak secesja, uproszczony klasycyzm czy modernizm. W przeważającej większości prac jako budulec dominuje cegła. Na tym tle wyróżniają się oba zwycięskie projekty, w których zamiast tradycyjnej ceramiki zastosowano inne materiały - szklane bloczki (Łukasz Wawrzyniak) oraz stalową siatkę (Małgorzata Mader i Szymon Suskiewicz). W tym drugim projekcie uwagę zwraca kontrast pomiędzy nawiązującą do historycznych form elewacją, za którą skrywają się współczesne rozwiązania i typologiczna różnorodność. W obu pracach starannie zagospodarowane dziedzińce stanowią niewielkie enklawy zieleni w środku miasta.

Czytaj też: Architektoniczny przewodnik po Łodzi: co warto zobaczyć w Łodzi |

Tagi:
Ogrody Anny w Łodzi Ogrody Anny to otwarta przestrzeń publiczna, w której bije serce starego nowego kwartału – rewitalizowanych terenów poprzemysłowych – realizację projektu medusa group komentuje Błażej Ciarkowski.
Ilustrowany atlas architektury Łodzi Centrum Architektury zaprasza na premierę kolejnego przewodnika, tym razem poświęconego architekturze Łodzi. Najważniejsze realizacje miasta zilustrowali Mateusz Gryzło, Hubert Przybyszewski i Maria Łomiak, a tekstami opatrzyli Anna i Błażej Ciarkowscy, łodzianie, znawcy i miłośnicy miasta.
Tożsamość. 100 lat polskiej architektury. Łódź Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zaprasza na kolejną odsłonę ekspozycji „Tożsamość. 100 lat polskiej architektury”. Wystawa tym razem poświęcona jest Łodzi, w której – jak tłumaczą organizatorzy – nowoczesność łączy się z tradycją, na nowo definiując przestrzeń miasta.
Strefa PROGRESS: nowy zespół mieszkalny w Łodzi od biura Grupa 5 Architekci Rozpoczyna się realizacja Strefy PROGRESS w Łodzi według projektu warszawskiej pracowni Grupa 5 Architekci. W ramach inwestycji powstaną cztery budynki, w tym 14-kondygnacyjna dominanta.
Żydowscy architekci Łodzi. Historie zapomniane Dzięki tej książce Łódź odkrywa na nowo swoją zapomnianą historię. Świat żydowskich architektów, którzy pracowali dla rozwijającej się w szalonym tempie kosmopolitycznej metropolii.
Lapidarium Detalu w Łodzi Ekspozycja detalu pochodzącego z łódzkich budowli z XIX i XX wieku jest katalogiem motywów stanowiących o tożsamości architektonicznej miasta – o realizacji Nizio Design International pisze Jerzy S. Majewski.