Architektura MuratorWydarzenia25 lat Programu Tennessee

25 lat Programu Tennessee

Konferencję Współczesna praktyka i badania w pracach studentów zorganizowano w Krakowie z okazji trwającego już 25 lat programu wymiany studentów między uczelniami College of Architecture & Design University of Tennessee w Knoxville a Wydziałem Architektury Politechniki Krakowskiej. Oprócz podsumowania dotychczasowej współpracy ustalono, że Program Tennessee zostanie rozbudowany o kolejne elementy.

25 lat Programu Tennessee
Wręczenie jubileuszowego medalu; Fot. Jan Zych/archiwum WA PK

Z okazji jubileuszu 25-lecia współpracy pomiędzy College of Architecture & Design University of Tennessee w Knoxville a Wydziałem Architektury Politechniki Krakowskiej odbyła się w Krakowie konferencja Współczesna praktyka i badania w pracach studentów, która podsumowała program wymiany studentów między obiema uczelniami. Gośćmi spotkania, zorganizowanego przez Prodziekana WA PK Rafała Zawiszę oraz Koordynatora Programu Tennessee WA PK Krzysztofa Bojanowskiego, byli m.in. Scott Poole (Dziekan CA & D UT), Jason Young (Dyrektor Programu Architektury CA & D UT) i William Rudd (były dziekan CA & D UT, inicjator programu wymiany). Wydarzenie rozpoczęło się 15 października od wręczenia jubileuszowego medalu dziekanom partnerskich szkół. Z rąk JM Rektora PK Jana Kaziora odebrali je Jacek Gyurkovich i Scott Poole.

Podczas konferencji wysoko oceniony został poziom prowadzonych zajęć, zwłaszcza studia projektowego jako podstawowej metody edukacji architektów na University of Tennessee i ogólnie w Stanach. Ustalono też, że Program Tennessee zostanie rozbudowany o kolejne elementy objęte nową umową o współpracy. Została ona podpisana 6 listopada podczas wizyty polskiej delegacji w Knoxville. Najważniejsze ustalenia to: rozszerzenie wymiany na obydwa semestry każdego roku akademickiego (umożliwi to udział studentom II stopnia WA PK), określenie liczby uczestników w jednym semestrze na 24-40 osób z obydwu wydziałów, a także uzgodnienie, że każdej grupie będzie towarzyszył nauczyciel oraz że w realizacji wymiany dydaktycznej i prowadzeniu wspólnych badań obydwie szkoły będą występowały wspólnie o dodatkowe środki. Ponadto mają one wspomagać wyjazdy studialne absolwentów – byłych uczestników programu. Dwustronna amerykańsko-polska wymiana studentów należy do najdłużej działających przedsięwzięć tego typu w Stanach, jak i w Polsce. Dotychczas w programie uczestniczyło ponad 600 studentów.

Polacy docenieni w międzynarodowym konkursie na projekt wertykalnego miasta Polscy studenci Natalia Tadla, Karolina Słomiany i Kamil Wróbel z Politechniki Śląskiej zdobyli wyróżnienie w międzynarodowym konkursie na projekt wertykalnego miasta.
OSSA Łódź 2018 – relacja z Ogólnopolskiego Spotkania Studentów Architektury Prezentujemy relację z warsztatów studenckich OSSA, które odbyły się w dniach 13-21 października 2018 roku w Łodzi pod hasłem Widzenie. Wydarzenie podsumowuje współorganizator – Filip Zamiatnin.
Inicjatywy WA Politechniki Wrocławskiej – relacje z warsztatów Technoledge i z kursu ProtoLAB Prezentujemy relację z kursu ProtoLAB na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej, w ramach którego powstał pawilon Zbigniewa Herberta, oraz warsztatów Technoledge zorganizowanych we współpracy z Uniwersytetem Technicznym w Delft.
Urban Summer School - Lublin, Warszawa, Szumin W dniach 26.08.2018 – 8.09.2018 Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zaprasza na letnie warsztaty, poświęcone realizacjom Oskara i Zofii Hansenów. Zgłoszenia można przesyłać do 7 maja.
Praktyka architektoniczna w Londynie Publikujemy relację Marka Grodzickiego, studenta Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej, z praktyki w londyńskim oddziale pracowni Gensler oraz wywiad, jaki przeprowadził z jednym z dyrektorów biura – Łukaszem Płatkowskim.
Studenci Politechniki Śląskiej z wyróżnieniem w międzynarodowym konkursie Prezentujemy kolejną koncepcję kościoła na klifie Preikestolen w Norwegii. Świątynię w formie transparentnej szklanej bryły zaprojektowali Martyna Słowińska, Katarzyna Golec i Paweł Pacak z Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej.