25 lat Programu Tennessee

i

Autor: Archiwum Architektury Wręczenie jubileuszowego medalu; Fot. Jan Zych/archiwum WA PK

25 lat Programu Tennessee

2019-01-30 17:06

Konferencję Współczesna praktyka i badania w pracach studentów zorganizowano w Krakowie z okazji trwającego już 25 lat programu wymiany studentów między uczelniami College of Architecture & Design University of Tennessee w Knoxville a Wydziałem Architektury Politechniki Krakowskiej. Oprócz podsumowania dotychczasowej współpracy ustalono, że Program Tennessee zostanie rozbudowany o kolejne elementy.

Z okazji jubileuszu 25-lecia współpracy pomiędzy College of Architecture & Design University of Tennessee w Knoxville a Wydziałem Architektury Politechniki Krakowskiej odbyła się w Krakowie konferencja Współczesna praktyka i badania w pracach studentów, która podsumowała program wymiany studentów między obiema uczelniami. Gośćmi spotkania, zorganizowanego przez Prodziekana WA PK Rafała Zawiszę oraz Koordynatora Programu Tennessee WA PK Krzysztofa Bojanowskiego, byli m.in. Scott Poole (Dziekan CA & D UT), Jason Young (Dyrektor Programu Architektury CA & D UT) i William Rudd (były dziekan CA & D UT, inicjator programu wymiany). Wydarzenie rozpoczęło się 15 października od wręczenia jubileuszowego medalu dziekanom partnerskich szkół. Z rąk JM Rektora PK Jana Kaziora odebrali je Jacek Gyurkovich i Scott Poole.

Podczas konferencji wysoko oceniony został poziom prowadzonych zajęć, zwłaszcza studia projektowego jako podstawowej metody edukacji architektów na University of Tennessee i ogólnie w Stanach. Ustalono też, że Program Tennessee zostanie rozbudowany o kolejne elementy objęte nową umową o współpracy. Została ona podpisana 6 listopada podczas wizyty polskiej delegacji w Knoxville. Najważniejsze ustalenia to: rozszerzenie wymiany na obydwa semestry każdego roku akademickiego (umożliwi to udział studentom II stopnia WA PK), określenie liczby uczestników w jednym semestrze na 24-40 osób z obydwu wydziałów, a także uzgodnienie, że każdej grupie będzie towarzyszył nauczyciel oraz że w realizacji wymiany dydaktycznej i prowadzeniu wspólnych badań obydwie szkoły będą występowały wspólnie o dodatkowe środki. Ponadto mają one wspomagać wyjazdy studialne absolwentów – byłych uczestników programu. Dwustronna amerykańsko-polska wymiana studentów należy do najdłużej działających przedsięwzięć tego typu w Stanach, jak i w Polsce. Dotychczas w programie uczestniczyło ponad 600 studentów.