Architektura MuratorWydarzenia30 lat JEMS Architekci

30 lat JEMS Architekci

Z okazji 30-lecia działalności pracownia JEMS Architekci zaprasza na wystawę malarstwa inspirowanego ich najbardziej znanymi realizacjami. Zobaczie zdjęcia z wernisażu!

30 lat JEMS Architekci
Jedna z prac Tomasza Trzupka; fot. Juliusz Sokołowski

Pracownia JEMS Architekci została założona w 1988 roku przez Olgierda Jagiełłę, Macieja Miłobędzkiego, Jerzego Szczepanika-Dzikowskiego oraz Wojciecha Zycha. Dziś zespół liczy blisko 70 osób, a na koncie ma ponad 60 realizacji i 35 nagród i wyróżnień w konkursach architektonicznych. Do najczęściej docenianych obiektów należą m.in. siedziba Agory w Warszawie, Centrum Kongresowe w Katowicach, hala Koszyki w Warszawie czy kompleks biurowy Pixel w Poznaniu. Z okazji przypadającego w ubiegłym roku 30-lecia działalności, architekci postanowili je przypomnieć. W subiektywny, syntetyczny sposób własnej analizie poddał budynki Tomasz Trzupek, architekt i malarz współpracujący z pracownią od 2016 roku. Do 4 kwietnia jego malarskie interpretacje twórczości Jemsów można zobaczyć w przestrzeni Domu Towarowego Braci Jabłkowskich w Warszawie.

Obrazy Tomasza Trzupka są pracą badawczą i eksperymentem mającym na celu poszukiwanie esencji architektonicznej biura z ostatnich dekad. Za pomocą spójnego malarskiego języka, Trzupek w kilkudziesięciu obrazach ilustruje charakter projektów pracowni JEMS – czytamy w informacji prasowej. Wystawa czynna w godzinach od 12.00-20.00.

W ramach wydarzeń rocznicowych 28 marca o godz. 18.00. odbędzie się dyskusja panelowa pt. Autonomia architektury? – pomiędzy estetyką i polityką. W roli prelegentów wystąpią: Marcin Wicha – grafik, rysownik, felietonista, Dorota Leśniak – redaktorka naczelna kwartalnika „Autoportret”, kuratorka i publicystka, a także Maciej Siuda – architekt i projektant. Zaproszeni goście wspólnie zastanowią się nad obecnym stanem architektury i jej uwikłaniem w procesy polityczne i ekonomiczne, a także rolą architekta we współczesnym społeczeństwie i kulturze.  Z kolei na finisaż wystawy, 4 kwietnia o godz. 18.00, zaplanowano rozmowę nauczycieli akademickich związanych z Pracownią Rysunku, Malarstwa i Rzeźby Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej: Adama Suflińskiego, Jana Balcerzaka i Tomasza Trzupka. Temat dyskusji: Malarze, architekci, czy wciąż można mówić o związkach pomiędzy sztukami użytkowymi, architekturą i malarstwem?

Wystawa JEMS Architekci / Tomasz Trzupek
Gdzie: Marzyciele i Rzemieślnicy, Dom Towarowy Braci Jabłkowskich,
Warszawa, ul. Bracka 25
Kiedy: 22 marca – 4 kwietnia 2019 roku

30 lat JEMS Architekci
Apartamentowiec Przy Warzelni na terenie zespołu Browary Warszawskie, Tomasz Trzupek

W 2019 roku mija 25 lat od wydania pierwszego numeru „Architektury-murator”.
Sprawdź, co przygotowaliśmy z okazji jubileuszu: www.architektura25.pl


30 lat JEMS Architekci
Zespół mieszkaniowy Perfumiarnia, niezrealizowany, Tomasz Trzupek
LPP Fashion Lab / Gdańsk Charakter architektury nawiązuje do przemysłowej przeszłości tej części gdańskiego Dolnego Miasta i wywodzi się z zabudowy typu halowego – o nowej realizacji JEMS Architekci pisze Piotr Śmierzewski.
Nowy Rynek w Poznaniu z dominantą projektu Jemsów Trwa realizacja kolejnego budynku wielofunkcyjnego kompleksu Nowy Rynek w Poznaniu. Nowy obiekt według projektu biura JEMS Architekci będzie głównym elementem identyfikującym cały zespół w przestrzeni miasta.
Perfumiarnia w Poznaniu: zespół mieszkaniowy projektu Jemsów W miejscu dawnej fabryki perfum na poznańskim Łazarzu powstaje nowe wielofunkcyjne założenie. Kompleks pod nazwą Perfumiarnia pomieści nie tylko mieszkania i biura, ale także aparthotel i przestrzeń wystawienniczo-konferencyjną. Za projekt zabudowy wielorodzinnej odpowiada pracownia JEMS Architekci.
Siedziba Transportowego Dozoru Techniczneg w Warszawie Budynek biurowo-hotelowy dzięki zdyscyplinowanej i lapidarnej formie oraz lokalizacji jest ważnym znakiem w przestrzeni warszawskiego Mokotowa. O realizacji JEMS Architekci pisze Jerzy S. Majewski.
Kampus LPP Fashion Lab / Gdańsk Ponieważ budynek powstaje na terenie leżącym w dawnej delcie Wisły, każde wejście wyposażono w specjalne szyny do montażu wodoszczelnych przegród, w razie wystąpienia zagrożenia powodziowego. O wyzwaniach związanych z realizacją pisze Maria Mermer z biura JEMS Architekci.
Waterfront w Gdyni według JEMS Architekci: rusza przebudowa terenów przy Nabrzeżu Prezydenta Konkurs na projekt drugiego etapu inwestycji Gdynia Waterfront, realizowanej pomiędzy Sea Tower a skwerem Kościuszki, JEMS Architekci wygrali jeszcze w 2015 roku. Spółka Vastint Poland, która konkurs zorganizowała, zapowiada obecnie realizację przedsięwzięcia.