Architektura MuratorWydarzenia 4’dimension Harmony - premiera albumu o Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie

4’dimension Harmony - premiera albumu o Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie

4'dimension Harmony prezentuje historię powstawania jednego z najpiękniejszych budynków Europy, opowiedzianą za pomocą unikalnych fotografii Radka Kurzaja, a także tekstów architektów, muzyków i innych użytkowników budynku. Elegancka publikacja dostępna będzie w edycji regularnej i kolekcjonerskiej.

4’dimensionHarmony - premiera albumu o budowie nowej Filharmonii w Szczecinie

22 lutego w stołecznym Muzeum Sztuki Nowoczesnej odbędzie się premiera albumu 4'dimension Harmony, dokumentującego budowę siedziby Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Niedługo po ukończeniu budowy, zaprojektowany przez hiszpańską pracownię Estudio Barozzi Veiga obiekt, stał się jednym z najsłynniejszych budynków Europy - 8 maja 2015 roku Filharmonia otrzymała nagrodę Unii Europejskiej dla współczesnej architektury im. Miesa van der Rohe.

4dimension Harmony to kolekcjonerskie wydawnictwo zilustrowane zdjęciami Radka Kurzaja, który przez 3 lata odwiedzał plac budowy i dokumentował proces powstawania Filharmonii. Oprawę graficzną książki utrzymano w trzech dominujących w budynku kolorach - złotym, białym i czarnym. Zdjęcia uzupełnione są wypowiedziami architektów, muzyków, melomanów i użytkowników budynku. Album opatrzono wstępem Ewy P. Porębskiej, która zinterpretowała budynek jako rodzaj ambalażu, który chroni i przechowuje świadomość przeszłości (Konzertkhaus) i otwiera nowy rozdział w życiu miasta (Gmach Filharmonii Szczecińskiej im. Karłowicza). Łatwo można sobie wyobrazić, iż kumuluje nie tylko wydarzenia, ale i słyszane tu przez lata dźwięki.

Elegancki, 160-stronicowy album w twardej oprawie, odzwierciedlającej strukturę elewacji budynku, ukazał się w nakładzie 1000 egzemplarzy. Książka dostępna jest także w kolekcjonerskiej edycji liczącej 100 egzemplarzy, uzupełnionej o poświęcony Filharmonii reportaż.

W spotkaniu udział wezmą: Dyrektor Filharmonii w Szczecinie - Dorota Serwa, autor zdjęć do albumu - Radek Kurzaj, redaktor naczelna miesięcznika Architektura-Murator - Ewa P. Porębska, krytyk architektury/prowadzący - Grzegorz Piątek

premiera: 22 lutego 2016, godz. 18.00
miejsce: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
wydawca i organizator – Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie"
strona wydarzenia na facebooku: https://www.facebook.com/events/1750397145190144/

Finisaż wystawy Architektura Muzyką Przestrzeni To już ostatni moment, aby poznać relacje między muzyką a formą architektoniczną pięciu wybitnych sal koncertowych Europy. Finisaż wystawy prezentowanej w przestrzeni Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie odbędzie się 10 września o godzinie 17.00. Z tej okazji po ekspozycji oprowadzą redaktorzy „A-m” Katarzyna Szadkowska i Tomasz Żylski. W trakcie spotkania przewidziano też specjalny pokaz projektu Katarzyny Krakowiak.
Otwarcie wystawy „Architektura muzyką przestrzeni” [ZDJĘCIA] 22 czerwca w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie otwarto wystawę „Architektura muzyką przestrzeni”. Dwutorowy projekt prezentuje architekturę pięciu wybitnych sal koncertowych Europy oraz wizualno-dźwiękową pracę Katarzyny Krakowiak, dedykowaną filharmonii w Szczecinie.
Architektura muzyką przestrzeni. Pięć niezwykłych sal koncertowych Europy 22 czerwca 2016 roku w Filharmonii w Szczecinie odbędzie się wernisaż wystawy ARCHITEKTURA MUZYKĄ PRZESTRZENI. W jego ramach zaprezentowana zostanie architektoniczna analiza pięciu wybitnych, zrealizowanych w ostatnich latach sal koncertowych Europy (w Szczecinie, Oslo, Blaibach, Reykjaviku i Porto) oraz niezwykłe dzieło sztuki powstałe w hołdzie dla Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza.
Architektura muzyką przestrzeni - wystawa w filharmonii w Szczecinie Jak architektura wpływa na muzykę, a muzyka na architekturę? Czy nawzajem się stymulują? Czy można przełożyć architekturę na dźwięk, a dźwięk wyrazić poprzez architektoniczną formę? Aby przybliżyć się do odpowiedzi na te pytania, postanowiliśmy zbadać relacje architektury i muzyki na przykładzie pięciu niezwykłych sal koncertowych Europy. Architektoniczną analizę tych obiektów przedstawi Robert Konieczny, a unikalne brzmienia i transcendentny obraz jednego z wybranych budynków, filharmonii w Szczecinie, ujawni artystka Katarzyna Krakowiak.
4dimensionHarmony, fotografie: Radek Kurzaj Oto szczecinianin, fotografik Radek Kurzaj, powróciwszy do swego miasta po sukcesach w Ameryce, podjął się mozolnej dokumentacji wyłaniania się z niebytu bryły, wnętrz, fasad i dachów filharmonii. Odnajdujemy tu budowę oglądaną głównie z dwóch perspektyw: poprzez strukturę wizualną zdjęcia – kompozycje linii i świateł – oraz uwikłanego w te kompozycje człowieka-stwórcę, bezpośredniego wykonawcę, człowieka pracy, przy pracy – recenzja Grzegorza Stiasnego.
Filharmonia im. Mieszyczława Karłowicza w Szczecinie - kulisy inauguracji 2014 Z okazji swoich pierwszych urodzin Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie zaprasza na sentymentalną podróż w czasie - wystawę prac Bartka Barczyka. Wyjątkowy zbiór fotografii, wykonanych podczas zeszłorocznego cyklu koncertów inauguracyjnych, przypomni emocje, które towarzyszyły tym szczególnym wydarzeniom.