Architektura MuratorWydarzenia5 realizacji z nagrodą Agi Khana dla współczesnej architektury

5 realizacji z nagrodą Agi Khana dla współczesnej architektury

Milion dolarów nagrody rozdzielono pomiędzy pięciu laureatów Aga Khan Award for Architecture. Przyznawana co trzy lata nagroda honoruje wybitne realizacje architektoniczne, które służą społeczności muzułmańskiej na całym świecie.

5 realizacji z nagrodą Agi Khana dla współczesnej architektury
Fot. Aga Khan Trust for Culture / Cemal Emden

3 października w Abu Zabi ogłoszono laureatów nagrody architektonicznej Agi Khana, która honoruje najlepsze realizacje, które przyczyniają się do poprawy jakości życia społeczności muzułmańskiej na całym świecie. Ustanowiona w 1977 roku nagroda przyznawana jest co trzy lata obiektom reprezentującym różne funkcje. W tegorocznej edycji nagrody niezależne Jury wybrało 19 spośród 348 nominowanych projektów. Następnie każda z finałowych realizacji została przeanalizowana przez zespół architektów, konserwatorów oraz inżynierów. Ich raport posłużył jako podstawa do wyłonienia zwycięzców.

Dwie spośród nagrodzonych realizacji znajdują się w Bangladeszu. Pierwsza, meczet Bait Ur Rouf w Dhace powstał na terenie podarowanym społeczności muzułmańskiej przez babcię Mariny Tabassum, architektki która przyjęła rolę projektantki, inwestorki i wykonawcy. W opinii Jury budynek tworzy azyl dla duchowości w miejskim otoczeniu. Obiekt doceniono także za piękno i wykorzystanie naturalnego światła. Z kolei Centrum Przyjaźni w północnej prowincji Gaibandha, projektu Kashefa Chorwhury’ego / URBANA zdobyło uznanie przede wszystkim za wykorzystanie trudnych warunków lokalizacyjnych. Budynek powstał na terenach wiejskich nawiedzanych przez powodzie, dlatego został zaprojektowany jako zespół pawilonów połączonych systemem korytarzy i dziedzińców, otoczony wałem i wyposażony w system odprowadzania wody. Obiekt służy jako ośrodek dla organizacji pozarządowej, która wspiera lokalną społeczność.

Kolejna realizacja to Biblioteka dla Dzieci i Centrum Sztuki Hutong w Pekinie projektu ZAO standardarchitecture / Zhang Ke. Obiekt uznano za ucieleśnienie współczesnego życia pośród tradycyjnych hutongów - parterowych domów z dziedzińcem, znajdujących się zaledwie kilometr od placu Tienanmen. Biblioteka o powierzchni zaledwie 9 m2 oraz niewielka przestrzeń dla sztuki, są przykładem wykorzystania dobudówek wznoszonych spontanicznie przez mieszkańców dzielnicy dla wzmocnienia lokalnej społeczności.

Dwie kolejne nagrodzone realizacje znajdują się na Bliskim Wschodzie. Instytut Issama Faresa projektu Zaha Hadid Architects to nowy budynek Amerykańskiego Uniwersytetu w Bejrucie. Choć radykalny w kompozycji okazuje szacunek dla tradycyjnego kontekstu - czytamy w uzasadnieniu. Natomiast zrealizowany w Teheranie wielopoziomowy Most Pieszy Tabiat projektu Diba Tensile Architecture / Leila Araghian, Alireza Behzadi doceniono za stworzenie nowej dynamicznej przestrzeni publicznej.

Jedyną nagrodzoną realizacją na terenie Europy jest słynny Superkilen projektu BIG Bjarke Ingels Group Topotek 1 i Superflex. Realizacja powstała w najbardziej zróżnicowanej pod względem etnicznym dzielnicy Kopenhagi oraz miejscu zajmującym niechlubne, wysokie miejsce w statystykach przestępczości. By odmienić jego charakter architekci zaproponowali utworzenie wielofunkcyjnej przestrzeni podzielonej na strefy wyróżnione kolorystycznie – różową przeznaczoną dla sportu, zieloną dla rekreacji i czarną o charakterze handlowym. Realizację nagrodzono za promocję integracji ponad podziałami etnicznymi, religijnymi i kulturowymi.

Nagrody UIA Przestrzenie Przyjazne i Dostępne 2017 Konkurs o Nagrodę UIA Przestrzenie Przyjazne i Dostępne pełni istotną rolę w promocji jakości architektury. Poprzez nagradzanie realizacji, które kreują przyjazne przestrzenie wykazuje, że to nie modny „technologizm” czy też „formalna perwersja”, ale otoczenie odpowiadające potrzebom ludzi winno być efektem pracy architekta – o założeniach nagrody i laureatach tegorocznej edycji pisze Krzysztof Chwalibóg.
9 projektów i realizacji z Polski w finale Światowego Festiwalu Architektury Ogłoszono listę projektów i realizacji zakwalifikowanych do finału Światowego Festiwalu Architektury. Dziewięć pośród nich to obiekty z Polski. Zwycięzców poznamy w listopadzie.
Stacja Kultura w Rumii pośród najlepszych bibliotek na świecie Zaprojektowana przez pracownię Sikora Wnętrza biblioteka została uznana za najlepszą realizację w kategorii Obiekt Jednoprzestrzenny w konkursie Library Interior Design Awards, w którym nagradzane są najlepsze projekty wnętrz bibliotecznych na świecie.
Nagroda Architektoniczna Polityki dla Cricoteki Po burzliwych obradach jury, Grand Prix przyznano Ośrodkowi Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka, projektu IQ2 konsorcjum nsMoonStudio i Wizja. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się w Służewskim Domu Kultury.
Osiedle mieszkaniowe nominowane do Nagrody Turnera 2015 Nagroda Turnera to jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień dla współczesnych artystów w Wielkiej Brytanii, cieszące się dużym uznaniem na całym świecie. Po raz pierwszy w historii nagrody, nominację przyznano rewitalizacji osiedla mieszkaniowego. Za koncepcję odpowiada działający na pograniczu dyscyplin kolektyw Assemble.
Nominacje do Nagrody Architektonicznej tygodnika "Polityka" Zbliża się rozstrzygnięcie IV edycji Nagrody Architektonicznej tygodnika "Polityka". Do Grand Prix nominowano 5 realizacji, laureata poznamy 16 czerwca 2015.