fotka z /zdjecia/01_bubu_house.jpg

i

Autor: Archiwum Architektury

52 leniwe tygodnie. Paraarchitektura

2011-06-13 2:00

Poprawa jakości życia, dbałość o wygodę ciała w czasach chaosu, to jeden z celów konceptualnej twórczości Bartosza Muchy. W ramach najnowszego projektu, paraarchitektoniczne obiekty stanowią kryjówki, w których mieszkaniec współczesnego miasta może się schować przed jego zgiełkiem. Autor bawi się pojęciem domu, który bywa podobnym azylem, czasem jednak staje się pułapką ograniczającą wolność jednostki

BARTOSZ MUCHA 52 leniwe tygodnie. Paraarchitektura

kurator Magda Kardasz współpraca Adam Repucha

26 czerwca 2011 (zamknięcie wystawy)

Projekt Kordegarda ul. Gałczyńskiego 3 00-362 Warszawa wtorek – niedziela, godz. 12–20 tel. 22 / 826 01 36

Wystawa Bartosza Muchy 52 leniwe tygodnie. Paraarchitektura w Projekcie Kordegarda podsumowuje roczny trud tego artysty/dizajnera/dowcipnego obserwatora życia. Począwszy od kwietnia ubiegłego roku, wymyślał on jeden obiekt paraarchitektoniczny na tydzień. Tak zostały opracowane 52 projekty, które autor graficznie zobrazował i opisał w książce pod tym samym tytułem.

Poprawa jakości życia, dbałość o wygodę ciała i higienę psychiczną człowieka we współczesnych czasach chaosu i niepokojów, to jeden z najważniejszych celów konceptualnej twórczości Bartosza Muchy. Dużą grupę wymyślonych w ramach najnowszego projektu paraarchitektonicznych obiektów stanowią kryjówki, w których mieszkaniec współczesnego miasta może się schować przed jego zgiełkiem, odpocząć, zdrzemnąć się, zebrać myśli, wyrwać się na chwilę z codziennego kieratu.

Autor bawi się pojęciem domu, który bywa podobnym azylem; czasem jednak staje się pułapką ograniczającą wolność jednostki (szczególnie artysty). Nieprzypadkowo na okładce książki, będącej podsumowaniem projektu, znalazł się obrazek przedstawiający mężczyznę uwięzionego w domu-kołowrotku dla chomika. Siła mięśni mężczyzny rozświetla neon z optymistyczno-ironicznym napisem: „Welcome Home/Witaj w domu”. Dom, rodzina, zdaje się mówić Mucha, zapewniają człowiekowi poczucie bezpieczeństwa, ale mogą też czasem zniewalać.

Bartosz Mucha jest dizajnerem-wizjonerem, dla którego egzystencjalne i społeczne przesłanie projektów jest ważniejsze niż możliwości ich zrealizowania w realnym świecie. Wiele z jego paraarchitektonicznych obiektów czy budynków służyć ma zarówno zwykłemu człowiekowi w potrzebie lub turyście, jak i bezdomnemu — na trwałe pozbawionemu domu czy też ofierze klęski żywiołowej. Materiały, których wykorzystanie Mucha proponuje, są ogólnodostępne i tanie — zgodne z propagowaną przez markę autora (Poor design) zasadą biednego dizajnu. Wiele z prac artysty w zabawny sposób przetwarza istniejące w przestrzeni miejskiej budynki czy obiekty. Artysta lubi bowiem zepchnąć widza z utartych ścieżek myślenia na temat funkcji danego przedmiotu. Często funkcja użytkowa łączy się u niego z rozrywkową, a on sam chętnie konstruuje zabawki dla dorosłych.

Żart, ironia, granie znaczeniami — to ulubione strategie artystyczne Bartosza Muchy. Cechuje go ponadto zamiłowanie do utopijnego myślenia, uporczywe poszukiwanie idealnego domu, pomimo świadomości nieosiągalności takiego ideału.

Bartosz Mucha o swoim projekcie:

„Paraarchitektura” to nazwa przedsięwzięcia, w ramach którego tworzone są projekty koncepcyjne, wizualizacje 3D, makiety, prototypy, idee, na różne sposoby podejmujące problem „domu”: schronu, przystani, synonimu bezpieczeństwa i ciepła.

1. Niektóre z projektowanych obiektów mogą być bliskie działaniom czysto architektonicznym, zarówno poprzez swoje rozmiary, jak i wizualny sposób odbioru.

2. Mogą to być również elementy tzw. małej architektury wchodzącej w relacje z zastaną przestrzenią miejską.

3. Zakłada się, że powstaną projekty stanowiące indywidualne rozwiązania problemu jednorazowego noclegu w obcym, nieprzyjaznym miejscu.

4. Przewidywane są także przewrotne działania o charakterze koncepcyjnym.

5. I wreszcie – projekty społeczne skierowane zarówno do osób bezdomnych, jak i ludzi pozbawionych dachu nad głową w wyniku klęsk żywiołowych.

Bartosz Mucha, ur. 1978. Grafik, projektant 2D i 3D, twórca marki Poor design. W 2004 roku uzyskał dyplom na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jego twórczość prezentowana była między innymi podczas indywidualnych wystaw w Galerii BB w Krakowie i we Wrocławiu (2005) oraz Galerii F.A.I.T. w Krakowie (2006), BWA Design (Wrocław 2009). Uczestnik wielu wystaw zbiorowych: LodzDesign (Łódź, 2007), Vienna Design Week (Wiedeń, 2008), DesignBlok (Praga 2009), Real-World laboratory w MQ (Wiedeń, 2009), PolishDesign (Szanghaj, 2010). Prowadzi zajęcia z projektowania graficznego na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Po zakończeniu pięcioletniego projektu Poor design rozpoczął nowy projekt Pararch, skupiając się na problemie architektury alternatywnej. www.poor.pl