Architektura MuratorWydarzeniaAFI V.Offices w Krakowie z najwyższym na świecie wynikiem certyfikacji BREEAM

AFI V.Offices w Krakowie z najwyższym na świecie wynikiem certyfikacji BREEAM

Krakowski biurowiec AFI V.Offices projektu Iliard Architecture & Interior Design otrzymał  certyfikat BREEAM na poziomie Outstanding, zdobywając aż 98,87%. To najwyższy wynik w historii systemu certyfikacji operatora BRE Global dla polskiej inwestycji. Biorąc zaś pod uwagę klasyfikację budynków BREEAM International, jest to najwyżej oceniony budynek biurowy na świecie.

AFI V.Offices w Krakowie z najwyższym na świecie wynikiem certyfikacji BREEAM
AFI V.Offices w Krakowie, proj. Iliard Architecture & Interior Design
AFI V.OfficesKraków, al. 29 Listopada 20
AutorzyIliard Architecture & Interior Design
Generalny wykonawcaWarbud
InwestorAFI Europe
Powierzchnia zabudowy4854.0 m²
Powierzchnia całkowita37631.0 m²
Data realizacji (koniec)2019

AFI V.Offices w Krakowie zaprojektowała pracownia Iliard Architecture & Interior Design. Obiekt powstał przy al. 29 Listopada, w sąsiedztwie cmentarza Rakowickiego, jest więc bardzo dobrze skomunikowany z innymi częściami miasta. Autorzy zastosowali w nim m.in. zeroemisyjne systemy dachowe kolektorów słonecznych, a jako źródło ciepła – paliwo gazowe. We wnętrzach zastosowano wysokowydajny system wentylacji, nowoczesne energooszczędne windy i oświetlenie oraz wykończenia powierzchni biur bez zawartości formaldehydu i lotnych związków organicznych. Obiekt ma też obszerne, dostępne również z zewnątrz zielone patio, a ponadto wyposażony jest w infrastrukturę dla rowerzystów oraz miejsca przeznaczone do ładowania samochodów elektrycznych. Od początku naszym celem było uzyskanie możliwie jak najwyższego wyniku certyfikacji, dlatego poza wymaganiami rynkowymi, musieliśmy sprostać standardom BREEAM. Kolejnym wyzwaniem było dopasowanie oraz zoptymalizowanie rozwiązań projektowych, które uwzględniały budżet inwestycji – mówi Andrzej Gacek z biura Iliard.

Czytaj też: Architektura przyjazna ptakom |

Outstanding AFI V.Offices w Krakowie

Certyfikat BREEAM jest w Europie jednym z najczęściej stosowanych systemów oceny budynków pod kątem ich proekologicznych rozwiązań. Budynki poddawane ewaluacji muszą spełniać wysokie wymagania, uszeregowane w 10 kategoriach: Zarządzanie, Zdrowie i Samopoczucie, Energia, Transport, Woda, Materiały, Odpady, Ekologia (bioróżnorodność), Zapobieganie zanieczyszczaniu środowiska oraz Innowacje. AFI V.Offices w Krakowie otrzymał  certyfikat BREEAM na poziomie Outstanding w fazie realizacji inwestycji i przekazania budynku do użytkowania. To najwyższy wynik w historii systemu certyfikacji operatora BRE Global dla polskiej inwestycji, a jeśli weźmiemy pod uwagę klasyfikację BREEAM International, jest to najwyżej oceniony budynek biurowy świata. Certyfikacja przeprowadzona została przez  firmę Sweco Polska. Osiągnięty przez AFI V.Offices wynik to wyraz konsekwentnego działania i harmonijnej współpracy wszystkich stron procesu inwestycji w kierunku ciągłego poszukiwania optymalnych rozwiązań, m.in. w zakresie rozwiązań projektowych   ograniczających emisję szkodliwych związków do atmosfery, optymalizacji zużycia wody i energii w budynku, a także rozwiązań mających korzystny wpływ na zdrowie i samopoczucie przyszłych pracowników – tłumaczy Dominik Włodarczy, asesor BREEAM i BREEAM Accredited Professional z firmy Sweco Polska.

Proekologiczne rozwiązania AFI V.Offices w Krakowie

• wysoka efektywność energetyczna budynku wynikająca z bardzo dobrej izolacyjności budynku i wysokiej sprawności jego systemów instalacyjnych,
• strefowane, energooszczędne oświetlenie wewnętrzne, pozwalające na dostosowanie warunków oświetlenia dla jak największej ilości użytkowników budynku,
• energooszczędne oświetlenie zewnętrzne, dodatkowo ograniczające zanieczyszczenie światłem sąsiednich działek,
• nieprzesłoniony widok z okien pozwalający pracownikom na „odpoczynek oczu” (tzw. re-focus),
• rozbudowany system liczników mediów oraz czujników parametrów pracy instalacji w budynku, pozwalający na szczegółową kontrolę działania budynku,
• zastosowanie odnawialnych źródeł energii (kolektory słoneczne) w celu wspomagania systemów energetycznych budynku,
• energooszczędne windy w budynku z systemem przydziału kursów na konkretne piętra,
• doskonała lokalizacja pod kątem dostępu do transportu publicznego i lokalnych sklepów, urzędów,
• stanowiska do ładowania samochodów elektrycznych,
• udogodnienia dla rowerzystów: wiata rowerowa, prysznice, szatnie, przebieralnie,
• oszczędna armatura wodna w budynku – budynek będzie zużywał minimum 55% mniej wody niż budynek referencyjny,
• wodooszczędny system podlewania zieleni na działce,
• użycie środków chłodniczych o zmniejszonym wpływie na środowisko,
• ograniczenie emisji hałasu z urządzeń wentylacyjno-klimatyzacyjnych.

Nie projektujemy dla siebie i swoich ambicji: rozmowa z Wojciechem Witkiem z Iliard Architecture & Interior Design
Nie projektujemy dla siebie i swoich ambicji: rozmowa z Wojciechem Witkiem z Iliard Architecture & Interior Design Architektura i projektowanie wnętrz na pewno są efektem współpracy i zrozumienia wielu różnych potrzeb. Jest to bardzo trudne zadanie, którego nikt nie uczy na studiach – o projektowaniu hoteli w dobie pandemii, zmianach, jakie czekają nas w najbliższej przyszłości i potrzebie ciągłego uczenia się z Wojciechem Witkiem, współzałożycielem biura Iliard Architecture & Interior Design, rozmawia Krzysztof Król.
Hala sportowa przy Szkole Podstawowej nr 151 w Krakowie Zakończyła się budowa nowej hali sportowej w Krakowie. Kino plenerowe, warzywnik oraz biblioteka na dachu to tylko niektóre pomysły uczniów, które architekci z ARP Manecki uwzględnili w projekcie obiektu.
Pracownia BE DDJM Architekci przebuduje gmach Poczty Głównej w Krakowie Zabytkowy budynek Poczty Głównej w Krakowie zyska nową funkcję. Projekt adaptacji obiektu na hotel opracowało biuro BE DDJM Architekci.
Plac Kossaka w Krakowie według biura studio4SPACE W niedawnym konkursie na modernizację placu Juliusza Kossaka w Krakowie studio4SPACE otrzymało III nagrodę. Jury doceniło ideę przekształcenia tego miejsca w gęsto zazieleniony plac miejski. Prezentujemy wypowiedź współautora projektu Bartosza Dendury.
Osiedle Safrano w Krakowie projektu 3D Architekci W Łagiewnikach-Borku Fałęckim powstanie kameralne osiedle Safrano według projektu biura 3D Architekci.
Klub Studio / Kraków Projekt to próba przeniesienia idei klubu studenckiego z czasów PRL-u we współczesność. Jest więc tu miejsce i na scenę, i browar, i sale dla biznesu. O realizacji biura Stożek Architekci pisze Marcin Brataniec.
Muzeum Architektury i Designu w Krakowie: będzie konkurs SARP Realizacja Muzeum Architektury i Designu w Krakowie wkracza w kolejną fazę. Minister kultury Piotr Gliński zapowiedział przekazanie 400 mln na remont dawnego hotelu Cracovia. We współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich zostanie też przeprowadzony konkurs na adaptację zabytku.