Akademia Miejska – cykl spotkań dla licealistów i studentów

i

Autor: Archiwum Architektury

Akademia Miejska – cykl spotkań dla licealistów i studentów

2018-12-07 17:33

Już 13 grudnia ostatnie w tym semestrze spotkanie w ramach Akademii Miejskiej we Wrocławiu. O tym, czym jest rewitalizacja i jak ją stosować w praktyce opowiedzą kulturoznawca Piotr Jakub Fereński oraz Izabela Duchnowska, inicjatorka wielu akcji społecznych.

Akademia Miejska to odbywający się od stycznia 2018 roku cykl bezpłatnych spotkań dla licealistów oraz studentów organizowany przez Strefę Kultury Wrocław we współpracy z Instytutem Kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego. Tematem wykładów i dyskusji są najróżniejsze problemy i wyzwania, przed którymi stoi stolica Dolnego Śląska. W tym semestrze uczestnicy przyglądają się kluczowym procesom, które wpływają na kształt przestrzeni oraz warunki życia mieszkańców. Spotkania składają się z dwóch części: z wykładów prowadzonych przez kulturoznawców i dyskusji z praktykami zajmującymi się omawianymi tematami. Dotychczas rozmawiano już m.in. o projektowaniu przestrzeni miejskiej, osiedlach deweloperskich, kooperatywach mieszkaniowych, osiedlach grodzonych i gentryfikacji.

Najbliższe spotkanie, 13 grudnia, poświęcone będzie rewitalizacji. Dowiemy się, czym jest rewitalizacja, w jaki sposób prowadzona jest w różnych rejonach świata i jakie zagrożenia ze sobą niesie. Uczestnicy dyskutować będą m.in. o zjawisku gentryfikacji (oraz studentyfikacji), ale też o potrzebach społecznych, o stanie kamienic, podwórzy i infrastruktury, o zieleni i zanieczyszczeniach, o próbach zaangażowania mieszkańców na rzecz zmian, w końcu także o przyszłości rewitalizacji we Wrocławiu. Wykład poprowadzi kulturoznawca Piotr Jakub Fereński, a dyskusję – Izabela Duchnowska, inicjatorka wielu akcji społecznych, menadżerka kultury i mieszkanka wrocławskiego Nadodrza.

Jak rewitalizować miasto? Perypetie starych kamienic i kwartałówKiedy: 13 grudnia 2018, godz. 18.00-20.00Gdzie: Barbara, ul. Świdnicka 8B, WrocławTwórcy cyklu: dr Piotr Jakub Fereński, dr Rafał Nahirny, Joanna PanciuchinPartner cyklu: Studia miejskie Uniwersytetu Wrocławskiego, specjalność w Instytucie Kulturoznawstwa Uniwersytetu WrocławskiegoOrganizator: Strefa Kultury Wrocław