Architektura MuratorWydarzeniaAlvar Aalto po polsku. Wykład

Alvar Aalto po polsku. Wykład

Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu zaprasza na wykład Ryszarda Nakoniecznego Alvar Aalto i recepcja jego idei w Polsce. Zaprezentowane zostaną przykłady kluczowych obiektów z każdego z czterech etapów twórczości mistrza oraz ich wybrane polskie odpowiedniki.

Alvar Aalto po polsku. Wykład
Finlandia Talo w Helsinkach (1967–1971), projekt: Alvar Aalto; fot. Ryszard Nakonieczny/serwis prasowy

Jak zauważają organizatorzy wykładu, koncepcja architektury organicznej Aalto znana była polskim architektom zarówno przed, jak i po drugiej wojnie światowej. Dziś także korzysta z niej kilku przedstawicieli młodego pokolenia projektantów. Czterema wspomnianymi w zapowiedzi fazami twórczości najbardziej znanego fińskiego architekta są: młodzieńcza interpretacja klasycyzmu, biały funkcjonalizm (1922–1939), czerwony eksperymentalizm (1939–1955) i drugi okres biały, zwany monumentalnym (1955–1976). Wykład stanowi część cyklu Architektura w Wozowni prowadzonego przez Teresę Dudzińską.
Autor prelekcji dr inż. arch. Ryszard Nakonieczny jest wykładowcą Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach, a także współautorem i redaktorem książek Słynne wille Polski (Praha 2013) oraz Oblicza modernizmu w architekturze (Katowice 2013).

12 lutego 2018, godz. 17.00
Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu, ul. Ducha Św. 6
www.wozownia.pl

Domki fińskie w Warszawie - otwarcie wystawy "Warszawski Jazdów" Wybudowane po wojnie jednorodzinne domki fińskie na terenie Jazdowa miały być jedynie tymczasowym osiedlem robotniczym. Przetrwały ponad 70 lat i wszystko wskazuje na to, że część z nich pozostanie stałym elementem architektury Warszawy. Wystawa "Warszawski Jazdów" pokazuje historię niezwykłego miejsca w centrum miasta
Hotel Cracovia: ginąca architektura współczesna Dlaczego my, Polacy, nie budujemy świata wartości? – pyta architekt Stanisław Deńko. Czy dawny hotel Cracovia autorstwa Witolda Cęckiewicza - cenna realizacja architektury modernistycznej - zostanie wyburzony, a na jego miejscu powstanie kolejne centrum handlowe? Przedstawiamy głos w burzliwej debacie dotyczącej architektury i urbanistyki Krakowa
Akademia Alvara Aalto Pracownicy naukowi z całego świata zbiorą się w Jyväskylä by omówić obecny status architektury i zastanowić się nad rolą architekta w życiu publicznym i społecznym.