Architekci polscy w Luksemburgu

i

Autor: Archiwum Architektury

Architekci polscy w Luksemburgu

2022-02-25 16:18

Mazowiecka Okręgowa Izba Architektów RP zaprasza na wystawę dorobku architektów Bohdana Paczowskiego, Jacka Michalskiego i Stanisława Berbecia, których działalność zaznaczyła się szczególnie w Luksemburgu. Obok oryginalnych makiet, szkiców i rysunków, będzie można obejrzeć także filmy, przedstawiające ich twórczość architektoniczną w szerszym kontekście.

W 2021 roku obchodziliśmy stulecie nawiązania relacji dyplomatycznych między Polską a Wielkim Księstwem Luksemburga. Jubileusz stał się pretekstem do zorganizowania przez Mazowiecką Okręgową Izbę Architektów RP wystawy, która ukazywałaby dorobek polskich projektantów działających w tym niewielkim kraju. Ekspozycję, prezentującą twórczość Bohdana Paczowskiego, Jacka Michalskiego i Stanisława Berbecia, będzie można oglądać do 6 marca w ZODIAKU – Warszawskim Pawilonie Architektury. Wybrani architekci reprezentują trzy fale powojennej emigracji. Bogdan Paczowski (1930-2017) wyjechał z Polski w 1968 roku. Po latach spędzonych w Mediolanie i Paryżu, osiadł w Luksemburgu. Pod szyldem pracowni Paczowski et Fritsch zaprojektował m.in. pierwszą rozbudowę siedziby Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, nowy terminal lotniska Findel oraz dworzec TGV, a także pawilon Luksemburga na Expo 1992 w Sewilli. Jacek Michalski (1947-2016) wyemigrował z kolei w roku 1970. W latach 1982-1988 mieszkał w Oranie w Algierii, gdzie pracował w biurach projektowych BEAO i BEWO. Z tego okresu pochodzi m.in. koncepcja hotelu Chateauneuf i przebudowy katedry orańskiej na miejską bibliotekę. Od 1989 do 2016 roku jako niezależny architekt współpracował z Georges Reuter Architectes oraz Perry Weber et Associés w Luksemburgu, projektując m.in. Muzeum Sztuki Współczesnej MUDAM.Ostatni z architektów, Stanisław Berbeć (rocznik 1954), opuścił Polskę w 1981 roku, tuż przez wybuchem stanu wojennego. Dyplom architekta uzyskał w Szkole Sztuk Pięknych Saint–Luc w Liège  (1984). Do dzisiaj mieszka w Luksemburgu, gdzie prowadzi pracownię Agence d’Architecture Stanisław Berbeć. Do jego najbardziej znanych realizacji należą liceum Nic Biever w Dudelange (wspólnie z Schmitz / Hoffmann) i siedziba merostwa w Tuntange. Wystawa „Architekci polscy w Luksemburgu” Kiedy: 25 lutego – 6 marca 2022 roku Gdzie: ZODIAK – Warszawski Pawilon ArchitekturyOrganizator: Mazowiecka Okręgowa Izba Architektów RPKoncepcja i projekt wystawy: Stanisław BerbećPatronat honorowy: Prezydent m.st. Warszawy, Ambasada Wielkiego Księstwa Luksemburga w WarszawiePatronat medialny: miesięcznik „Architektura-murator”Wystawa powstała przy zaangażowaniu Ministerstwa Kultury Wielkiego Księstwa Luksemburga i Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Europejskich Wielkiego Księstwa Luksemburga.

Zobacz także film prezentujący wybrane realizacje i projekty Bohdana Paczowskiego, Jacka Michalskiego i Stanisława Berbecia.

ZAPISZ SIĘ