Architektura MuratorWydarzeniaArchitekci z Habitatem: Pomaganie jest fajne!  

Architekci z Habitatem: Pomaganie jest fajne!  

Architekci z Habitatem to wspólna inicjatywa Fundacji Habitat for Humanity Poland oraz warszawskiego oddziału SARP, która ma na celu wypracowanie nowych rozwiązań w zakresie poprawy sytuacji mieszkaniowej osób w trudnej sytuacji życiowej. Pierwsze spotkanie 21 lipca!

Architekci z Habitatem: Pomaganie jest fajne!

Habitat for Humanity działa w ponad 100 krajach na całym świecie, pomagając osobom w trudnej sytuacji w zdobyciu własnego mieszkania lub poprawie warunków bytowych. Sekcja polska istnieje od la 90. i ma na koncie wiele inicjatyw. Nie tylko pomaga niezamożnym rodzinom budować i remontować mieszkania, ale stara się też wdrażać innowacyjne rozwiązania w zakresie mieszkalnictwa – prowadzi pierwszą w Polsce społeczną agencję najmu, wspiera powstawanie kooperatyw, tworzy mieszkania treningowe dla podopiecznych młodzieżowych ośrodków wychowawczych.

Czytaj też: Jaime Lerner: miasto dla ludzi. Wywiad z architektem i urbanistą Jaime Lernerem |

Działania Fundacji Habitat for Humanity wesprzeć można nie tylko poprzez przekazanie środków finansowych czy materiałów budowlanych, ale też oferując usługi prawne czy architektoniczne bądź bezpośrednią pomoc na placach budowy. I właśnie o tym, jak angażują się architekci i co jeszcze  mogą zrobić, by poprawić sytuację mieszkaniową mniej zamożnych już 21 lipca rozmawiać będą przedstawiciele Habitat for Humanity Poland, Urzędu m.st. Warszawy, firmy konsultingowo-projektowej Arcadis, stołecznego i katowickiego oddziału SARP oraz pracowni WXCA. Spotkanie on-line odbędzie się w godz. 15.00-17.00 na kanale YouTube ZODIAK-u Warszawskiego Pawilonu Architektury. Organizatorzy przewidują możliwość zadawania pytań.

Mieszkanie po polsku 1945-2018
Mieszkanie po polsku 1945-2018 Powojenne polskie mieszkalnictwo w swej ponad siedemdziesięcioletniej historii miało swoje sukcesy, ale i częste porażki. Jednak mimo tych ostatnich, w każdym okresie, w każdej stylistyce, powstawały ekspery-mentalne zespoły lub pojedyncze obiekty o niebanalnej i innowacyjnej formie, strukturze i technologii. Su-biektywny wybór dziesięciu najlepszych rozwiązań polskiej architektury mieszkaniowej prezentuje jej znawca Ryszard Nakonieczny.
Alternatywna architektura mieszkaniowa Jak możemy i jak chcielibyśmy mieszkać w Polsce w kolejnych dziesięcioleciach XXI wieku? Kupować takie metraże, na jakie nas stać – czyli bardzo małe? Czekać, aż tanie lokale zbuduje rząd lub samorząd? A może działać grupowo, szukając alternatywnych form realizacji mieszkań? I kwestia najważniejsza dla projektantów: jak w mieszkaniowym problemie odnaleźć Architekturę – zastanawia się Grzegorz Stiasny, przytaczając 10 najciekawszych obiektów mieszkaniowych zrealizowanych w ostatnich latach w Polsce i w Europie.
Zaprojektuj i zbuduj – polskie kooperatywy mieszkaniowe Kooperatywy mieszkaniowe zyskują w Polsce na popularności. Po Gdyni, Wrocławiu i Warszawie przyszedł czas na Białystok. Białostocka Kooperatywa Mieszkaniowa to inicjatywa lokalnych architektów Bogdana i Anny Pszonaków z pracowni Meteor Architects.
Autor: (Red.)
Weekend Architektury w Gdyni 2021: program tegorocznej edycji W tym roku Weekend Architektury w Gdyni odbywać się będzie pod hasłem pokora. Dyskusje dotyczyć mają koncepcji zrównoważonego rozwoju miast i globalnej gospodarki. Wśród prelegentów m.in.  Marlena Wolnik, Dorota Sibińska i Filip Domaszczyński, Michał Stangel, Ryszard Nakonieczny, Szymon Wojciechowski i Bolesław Stelmach.
Spotkanie z Janem Szpakowiczem Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprasza na spotkanie z architektem Janem Szpakowiczem. Dyskusję towarzyszącą wystawie „Przestrzeń elementarna” poprowadzą kuratorzy ekspozycji Aleksandra Czupkiewicz i Łukasz Wojciechowski oraz Michał Duda.
Steven Holl we Wrocławiu! Steven Holl od lat konsekwentnie sprzeciwia się cyfryzacji pracy architekta. Jego podejście do projektowania opiera się na założeniu, iż budynki mające posiadać znamiona sztuki mogą wyjść wyłącznie spod ludzkiej ręki.
Modele struktury miasta Zabrze Modele fizyczne, cyfrowe oraz modele rozszerzonej rzeczywistości wybranych przestrzeni publicznych Zabrza według studentów Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej.
Najważniejsze w domu. Kuchnia i łazienka – konferencja online dla profesjonalistów i miłośników pięknych wnętrz Podczas dyskusji i warsztatów z udziałem m.in. architektów i architektów wnętrz dowiemy się, jak nowinki techniczne mogą uczynić nasze życie zdrowszym, łatwiejszym i przyjemniejszym. Poznamy najnowsze technologie, modne materiały i wzory oraz funkcjonalne rozwiązania przestrzenne.
Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie ma już 30 lat! W grudniu 1990 roku Jacek Purchla wspólnie z Izabellą Cywińską, Andrzejem Pelczarem, Krzysztofem Skubiszewskim i Jackiem Woźniakowskim podpisali akt założycielski Fundacji Międzynarodowe Centrum Kultury. Dziś to jedna z najważniejszych polskich instytucji.  Nie tylko podejmuje istotny dialog na temat dziedzictwa Europy Środkowej, ale też reprezentuje nasz kraj w organizacjach międzynarodowych takich jak UNESCO, Rada Europy czy Grupa Wyszehradzka.