Architektura MuratorWydarzeniaArchitektura fińska – A Gentler Structure For Life – od Alvara Aalto do JKMM architects

Architektura fińska – A Gentler Structure For Life – od Alvara Aalto do JKMM architects

„Architektura fińska jest jak słoń, który powoli zmierza ku przyszłości, dlatego nie można się w niej spodziewać anarchii ani rewolucji” – mówi prof. arch. Hannu Tikka w filmie prezentującym dwie wybitne realizacje fińskich architektów, które dzieli pół wieku – ratusz autorstwa arch. Alvara Aalto w Säynätsalo i centrum kulturalno-kongresowe oraz multiplex Verkatehdas w Hämeenlinna, mieszczące się w dawnej fabryce włókienniczej, autorstwa biura JKMM architects.

Film o architekturze fińskiej jest kolejnym dokumentem poświęconym architekturze zespołu filmowego Para (Katarzyny i Tomka Baronów) www.para-image.net . Zdjęcia zrealizowano w Säynätsalo i okolicach oraz w Hämeenlinna.

 


Jest wiele podobieństw między tymi dwoma obiektami – mówi prof. arch. Hannu Tikka z Uniwersytetu Technicznego w Tampere i Helsinkach - piękne użycie cegły jako wiodącego materiału, wewnętrzny dziedziniec, rola światła w tworzeniu atmosfery. To wszystko sprzyja spotkaniu człowieka, sztuki i architektury.

Ratusz w Säynätsalo został ukończony w 1951 roku jako trójkondygnacyjny obiekt, który otacza rozległy dziedziniec. W budynku miały się mieścić sale obrad, biura, biblioteka, sklepy, bank dla trzech tysięcy mieszkańców miasteczka związanego z przemysłem drzewnym. Aalto połączył tradycyjny fiński styl z humanizmem włoskim i jego piazzą oraz zdobyczami modernizmu, tworząc jeden z najpiękniejszych przykładów swej „architektury organicznej”. Użyte materiały (cegła, drewno, szło), gra światła w budynku, prowadzące na dziedziniec trawiaste schody - wszystko to powoduje, że obiekt jest organizmem podporządkowanym człowiekowi i funkcji.

Przebudowa fabryki włókienniczej na centrum kulturalno-kongresowe zakończyła się w 2007 roku. Architekci z JKMM (autorzy m. in. fińskiego pawilonu na Expo w Szanghaju i pięknego drewnianego kościoła w Espoo) zmienili ceglanego kolosa w tętniące życiem serce Hämeenlinny. Tak jak u Aalto, budynek żyje wokół wewnętrznego dziedzińca, do którego schodzi się po szerokich schodach pod szklanym dachem. Jak przystało na obiekt XXI wieku – nie brakuje tu szkła, betonu i stali. Nowa konstrukcja szanuje jednak historyczne części budynku, którym przywrócono industrialne, surowe piękno.

Ludzie zatrzymują się, rozglądają, podoba im się to, co tu widzą – mówi Jouko Astor dyrektor Verkatehdas – nawet ja czuję się wciąż zafascynowany, to wspaniałe miejsce – dodaje.

Para jest autorem filmów poświęconych współczesnej architekturze – ostatnio zrealizowane to pawilon letni Serpentine Gallery arch. Petera Zumthora w Londynie, Metropol Parasol Jurgena Mayera H. w Sewilli i architektura fińska (ratusz Alvara Aalto oraz centrum kultury JKMM Architects). Para ma na swoim koncie również filmy publikowane na DVD i załączane do „Architektury-murator”, jak „Perspektywy architektury” „A-m” 1/10 , „Minimalizm-czysta forma” „A-m” 6/09, „Piazzalogia” „A-m” 10/08, „Scenografia życia” „A-m” 9/08, „Architektura second life” „A-m” 6/08, „Osiedle ZEN” „A-m” 5/08, „Modernizm emocjonalny” „A-m” 12/07, „Fabryki do życia” „A-m” 6/07.

Alvar Aalto po polsku. Wykład Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu zaprasza na wykład Ryszarda Nakoniecznego Alvar Aalto i recepcja jego idei w Polsce. Zaprezentowane zostaną przykłady kluczowych obiektów z każdego z czterech etapów twórczości mistrza oraz ich wybrane polskie odpowiedniki.
Domki fińskie w Warszawie - otwarcie wystawy "Warszawski Jazdów" Wybudowane po wojnie jednorodzinne domki fińskie na terenie Jazdowa miały być jedynie tymczasowym osiedlem robotniczym. Przetrwały ponad 70 lat i wszystko wskazuje na to, że część z nich pozostanie stałym elementem architektury Warszawy. Wystawa "Warszawski Jazdów" pokazuje historię niezwykłego miejsca w centrum miasta
Hotel Cracovia: ginąca architektura współczesna Dlaczego my, Polacy, nie budujemy świata wartości? – pyta architekt Stanisław Deńko. Czy dawny hotel Cracovia autorstwa Witolda Cęckiewicza - cenna realizacja architektury modernistycznej - zostanie wyburzony, a na jego miejscu powstanie kolejne centrum handlowe? Przedstawiamy głos w burzliwej debacie dotyczącej architektury i urbanistyki Krakowa
Akademia Alvara Aalto Pracownicy naukowi z całego świata zbiorą się w Jyväskylä by omówić obecny status architektury i zastanowić się nad rolą architekta w życiu publicznym i społecznym.