Zaślepka na obiekt leadowy Architektura

i

Autor: Archiwum Architektury

Architektura fińska – A Gentler Structure For Life – od Alvara Aalto do JKMM architects

2011-09-05 2:00

„Architektura fińska jest jak słoń, który powoli zmierza ku przyszłości, dlatego nie można się w niej spodziewać anarchii ani rewolucji” – mówi prof. arch. Hannu Tikka w filmie prezentującym dwie wybitne realizacje fińskich architektów, które dzieli pół wieku – ratusz autorstwa arch. Alvara Aalto w Säynätsalo i centrum kulturalno-kongresowe oraz multiplex Verkatehdas w Hämeenlinna, mieszczące się w dawnej fabryce włókienniczej, autorstwa biura JKMM architects.

Film o architekturze fińskiej jest kolejnym dokumentem poświęconym architekturze zespołu filmowego Para (Katarzyny i Tomka Baronów) www.para-image.net . Zdjęcia zrealizowano w Säynätsalo i okolicach oraz w Hämeenlinna.


Jest wiele podobieństw między tymi dwoma obiektami – mówi prof. arch. Hannu Tikka z Uniwersytetu Technicznego w Tampere i Helsinkach - piękne użycie cegły jako wiodącego materiału, wewnętrzny dziedziniec, rola światła w tworzeniu atmosfery. To wszystko sprzyja spotkaniu człowieka, sztuki i architektury.

Ratusz w Säynätsalo został ukończony w 1951 roku jako trójkondygnacyjny obiekt, który otacza rozległy dziedziniec. W budynku miały się mieścić sale obrad, biura, biblioteka, sklepy, bank dla trzech tysięcy mieszkańców miasteczka związanego z przemysłem drzewnym. Aalto połączył tradycyjny fiński styl z humanizmem włoskim i jego piazzą oraz zdobyczami modernizmu, tworząc jeden z najpiękniejszych przykładów swej „architektury organicznej”. Użyte materiały (cegła, drewno, szło), gra światła w budynku, prowadzące na dziedziniec trawiaste schody - wszystko to powoduje, że obiekt jest organizmem podporządkowanym człowiekowi i funkcji.

Przebudowa fabryki włókienniczej na centrum kulturalno-kongresowe zakończyła się w 2007 roku. Architekci z JKMM (autorzy m. in. fińskiego pawilonu na Expo w Szanghaju i pięknego drewnianego kościoła w Espoo) zmienili ceglanego kolosa w tętniące życiem serce Hämeenlinny. Tak jak u Aalto, budynek żyje wokół wewnętrznego dziedzińca, do którego schodzi się po szerokich schodach pod szklanym dachem. Jak przystało na obiekt XXI wieku – nie brakuje tu szkła, betonu i stali. Nowa konstrukcja szanuje jednak historyczne części budynku, którym przywrócono industrialne, surowe piękno.

Ludzie zatrzymują się, rozglądają, podoba im się to, co tu widzą – mówi Jouko Astor dyrektor Verkatehdas – nawet ja czuję się wciąż zafascynowany, to wspaniałe miejsce – dodaje.

Para jest autorem filmów poświęconych współczesnej architekturze – ostatnio zrealizowane to pawilon letni Serpentine Gallery arch. Petera Zumthora w Londynie, Metropol Parasol Jurgena Mayera H. w Sewilli i architektura fińska (ratusz Alvara Aalto oraz centrum kultury JKMM Architects). Para ma na swoim koncie również filmy publikowane na DVD i załączane do „Architektury-murator”, jak „Perspektywy architektury” „A-m” 1/10 , „Minimalizm-czysta forma” „A-m” 6/09, „Piazzalogia” „A-m” 10/08, „Scenografia życia” „A-m” 9/08, „Architektura second life” „A-m” 6/08, „Osiedle ZEN” „A-m” 5/08, „Modernizm emocjonalny” „A-m” 12/07, „Fabryki do życia” „A-m” 6/07.