Architektura MuratorWydarzeniaArchitektura i podbój kosmosu

Architektura i podbój kosmosu

W Niemieckim Muzeum Architektury we Frankfurcie można obejrzeć niezwykły zbiór projektów Galiny Bałaszowej, opracowanych dla sowieckiej konsmonautyki, m.in. plany i rysunki konstrukcyjne kapsuł Sojuz oraz stacji kosmicznych Saljut i Mir.

Wystawa Galiny Balaschowej w Niemieckim Muzeum Architektury
Projekt pomieszczenia technicznego stacji kosmicznej Mir, 1980, © archiwum Galiny Bałaszowej

Galina Bałaszowa urodziła się w 1931 pod Moskwą. Jej kariera rozpoczęła się w 1955 w dzisiejszej Samarze. Pierwszym zadaniem młodej architektki było usuwanie elementów dekoracyjnych, takich jak rzeźby czy ornamenty z budynków mieszkalnych. W 1963 roku pionier wypraw kosmicznych Siergiej Koroljow zaprosił ją jako jedyną kobietę do prac nad projektowaniem stref mieszkalnych statków kosmicznych z serii Sojuz. Bałaszowa pełniła też funkcję doradcy przy programie Buran – radzieckim odpowiedniku amerykańskiego Space Shuttle (programu lotów, realizowanego przez NASA w latach 1981-2011). Ze względu na ściśle tajny charakter pracy projektantki, wynikający z zimnowojennej rywalizacji o dominację w kosmosie, jej osiągnięcia pozostają mało znane nawet w rodzimej Rosji.

U szczytu zainteresowania podbojami kosmosu elementy futurystycznego projektowania przenikały do radzieckiej architektury. Nawiązania do kosmosu pojawiały się w projektach stacji metra, budynkach mieszkalnych, zdobieniach fasad, a także w formach budynków, takich jak choćby przypominający statek kosmiczny hotel w mieście Drużba na terenie dzisiejszej Ukrainy. Projekty Bałaszowej, odtajnione dopiero po przejściu projektantki na emetyturę w 1991 roku, stanowią istotny kontekst dla badań nad radziecką architekturą.

25 czerwca – 15 listopada 2015
Niemieckie Muzeum Architektury DAM
Schaumaninkai 43, Frankfurt nad Menem

Tagi:
Hokusai. Wędrując… Po wystawie oprowadza Bartosz Haduch Do 5 grudnia w Muzeum Narodowym w Krakowie można oglądać wystawę drzeworytów Katsushiki Hokusaia „Hokusai. Wędrując…”. Projekt aranżacji ekspozycji opracowało biuro NArchitekTURA Bartosza Haducha.
Jadwiga Grabowska-Hawrylak w Lizbonie! Dorobek Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak po raz drugi zostanie zaprezentowana poza Polską. Przez trzy miesiące w siedzibie Trienal de Arquitectura de Lisboa będzie można zobaczyć projekty, rysunki oraz modele najciekawszych obiektów autorstwa architektki.
Biennale architektury w Wenecji 2021: miniprzewodnik Marcina Bratańca i Urszuli Forczek-Brataniec Biennale architektury, chwalone, krytykowane, ogłaszane martwym jak sama Wenecja, i jak ona wciąż wyłaniające się z laguny, to wciąż jeden z najważniejszych punktów węzłowych myślenia o architekturze – piszą w osobistej relacji specjalnie dla „A-m” Marcin Brataniec i Urszula Forczek-Brataniec. Co warto zobaczyć podczas tegorocznego biennale architektury? Prezentujemy autorski przewodnik krakowskich architektów, którym, mimo obostrzeń związanych z pandemią, udało się dotrzeć do Wenecji.
Jan Szpakowicz. Przestrzeń elementarna: wystawa Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprasza na wystawę „Jan Szpakowicz. Przestrzeń elementarna”. Koncepcję plastyczną ekspozycji, ukazującej autorskie podejście architekta do modułu, brył i ich wzajemnych relacji, opracowali kuratorzy Łukasz Wojciechowski i Aleksandra Czupkiewicz.
Krakowska odsłona wystawy Architektura muzyką przestrzeni Miesięcznik „Architektura-murator” oraz Muzeum Narodowe w Krakowie zapraszają na nową odsłonę wystawy „Architektura muzyką przestrzeni”. Ekspozycję, prezentującą pięć najwybitniejszych sal koncertowych Europy ostatnich lat, będzie można zobaczyć we wnętrzach dawnego hotelu Cracovia.
Wystawa w Muzeum Piłsudskiego na dzień przed otwarciem [GALERIA] Prace nad wystawą Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku dobiegły końca. Od 11 listopada będzie dostępna dla zwiedzających. Ekspozycja, według projektu firm Ralph Appelbaum Associates, WXCA i Platige Image,  mieści się w podziemnej części nowego budynku i składa z sześciu galerii, prezentujących kolejne etapy życia marszałka.