W Niemieckim Muzeum Architektury we Frankfurcie można obejrzeć niezwykły zbiór projektów Galiny Bałaszowej, opracowanych dla sowieckiej konsmonautyki, m.in. plany i rysunki konstrukcyjne kapsuł Sojuz oraz stacji kosmicznych Saljut i Mir.
Galina Bałaszowa urodziła się w 1931 pod Moskwą. Jej kariera rozpoczęła się w 1955 w dzisiejszej Samarze. Pierwszym zadaniem młodej architektki było usuwanie elementów dekoracyjnych, takich jak rzeźby czy ornamenty z budynków mieszkalnych. W 1963 roku pionier wypraw kosmicznych Siergiej Koroljow zaprosił ją jako jedyną kobietę do prac nad projektowaniem stref mieszkalnych statków kosmicznych z serii Sojuz. Bałaszowa pełniła też funkcję doradcy przy programie Buran – radzieckim odpowiedniku amerykańskiego Space Shuttle (programu lotów, realizowanego przez NASA w latach 1981-2011). Ze względu na ściśle tajny charakter pracy projektantki, wynikający z zimnowojennej rywalizacji o dominację w kosmosie, jej osiągnięcia pozostają mało znane nawet w rodzimej Rosji.
U szczytu zainteresowania podbojami kosmosu elementy futurystycznego projektowania przenikały do radzieckiej architektury. Nawiązania do kosmosu pojawiały się w projektach stacji metra, budynkach mieszkalnych, zdobieniach fasad, a także w formach budynków, takich jak choćby przypominający statek kosmiczny hotel w mieście Drużba na terenie dzisiejszej Ukrainy. Projekty Bałaszowej, odtajnione dopiero po przejściu projektantki na emetyturę w 1991 roku, stanowią istotny kontekst dla badań nad radziecką architekturą.
25 czerwca – 15 listopada 2015 Niemieckie Muzeum Architektury DAM Schaumaninkai 43, Frankfurt nad Menem
Do 5 grudnia w Muzeum Narodowym w Krakowie można oglądać wystawę drzeworytów Katsushiki Hokusaia „Hokusai. Wędrując…”. Projekt aranżacji ekspozycji opracowało biuro NArchitekTURA Bartosza Haducha.
Dorobek Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak po raz drugi zostanie zaprezentowana poza Polską. Przez trzy miesiące w siedzibie Trienal de Arquitectura de Lisboa będzie można zobaczyć projekty, rysunki oraz modele najciekawszych obiektów autorstwa architektki.
Biennale architektury, chwalone, krytykowane, ogłaszane martwym jak sama Wenecja, i jak ona wciąż wyłaniające się z laguny, to wciąż jeden z najważniejszych punktów węzłowych myślenia o architekturze – piszą w osobistej relacji specjalnie dla „A-m” Marcin Brataniec i Urszula Forczek-Brataniec. Co warto zobaczyć podczas tegorocznego biennale architektury? Prezentujemy autorski przewodnik krakowskich architektów, którym, mimo obostrzeń związanych z pandemią, udało się dotrzeć do Wenecji.
Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprasza na wystawę „Jan Szpakowicz. Przestrzeń elementarna”. Koncepcję plastyczną ekspozycji, ukazującej autorskie podejście architekta do modułu, brył i ich wzajemnych relacji, opracowali kuratorzy Łukasz Wojciechowski i Aleksandra Czupkiewicz.
Miesięcznik „Architektura-murator” oraz Muzeum Narodowe w Krakowie zapraszają na nową odsłonę wystawy „Architektura muzyką przestrzeni”. Ekspozycję, prezentującą pięć najwybitniejszych sal koncertowych Europy ostatnich lat, będzie można zobaczyć we wnętrzach dawnego hotelu Cracovia.
Prace nad wystawą Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku dobiegły końca. Od 11 listopada będzie dostępna dla zwiedzających. Ekspozycja, według projektu firm Ralph Appelbaum Associates, WXCA i Platige Image, mieści się w podziemnej części nowego budynku i składa z sześciu galerii, prezentujących kolejne etapy życia marszałka.