Architektura Meksyku w obiektywie Candidy Höfer

i

Autor: Archiwum Architektury Hospicio Cabañas Capilla Tolsá from Daniel Buren work in situ Guadalajara I 2015; © Candida Höfer, Köln / VG Bild-Kunst, Bonn; dzięki uprzejmości galerii Sean Kelly w Nowym Jorku  

Architektura Meksyku w obiektywie Candidy Höfer

2019-02-11 15:07

Niemiecka artystka Candida Höfer przez dwa lata fotografowała architekturę Meksyku – jej puste wnętrza i detale. Podsumowującą projekt wystawę można oglądać w nowojorskiej galerii Sean Kelly.

Od 2 lutego 2019 roku w nowojorskiej galerii Sean Kelly można oglądać prace Candidy Höfer z cyklu In Mexico. To już druga wystawa indywidualna artystki w tym miejscu. Wielkoformatowe, kolorowe fotografie powstały w efekcie dwuletniej wymiany kulturowej między Niemcami a Meksykiem. Urodzona w 1944 roku Candida Höfer studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Düsseldorfie. Fotografkę cechuje konceptualne podejście do sztuki, a jej głównym obiektem zainteresowań jest architektura – szczególnie budynki użyteczności publicznej. Od czterech dekad artystka zgłębia psychologiczny aspekt architektury, skupiając się na kontraście pomiędzy jej zamierzonymi a rzeczywistymi zastosowaniami. Wnętrza wielkich przestrzeni bibliotek, teatrów, kościołów czy muzeów są na jej zdjęciach opustoszałe. Uświadomiłam sobie, że to, co ludzie robią w tych miejscach – i co te miejsca robią z nimi – jest o wiele bardziej widoczne, gdy nikogo tam nie ma, tak jak nieobecny gość łatwo staje się tematem rozmowy. Podróżując po Meksyku, Höfer fotografowała najróżniejsze budynki: od barokowego Museo Nacional del Virreinato po neoklasycystyczny Palacio de Bellas Artes Ciudad de México. Artystka z wielką precyzją zilustrowała ok. 600 lat historii architektury. Jej prace przedstawiają zarówno materię, jak i ducha każdej przestrzeni – starają się uchwycić jej esencję. Na zdjęciach oprócz monumentalnych wnętrz, zobaczymy miejsca intymne i ukryte, najmniejsze detale, szczegóły zwykle pomijane lub niewidoczne. Wystawę można oglądać do 16 marca 2019 roku.

Czytaj też: Największe miasta świata: ranking 2021 |